ניר חפץ, ארכיון
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

ניר חפץ: "כשהגיעה כתבה נפיצה - ניהול המדינה נפסק"

נתניהו, וואלה, אלוביץ' והשיקולים להפוך לעד מדינה: לקראת עדותו בשבוע הבא, קיימה הפרקליטות מפגשי הכנה עם עד המדינה
אמוץ שפירא
11 בנובמבר 2021
08:38

משפט נתניהו: לקראת עדותו הצפויה להתחיל בשבוע הבא, הפרקליטות ערכה לעד התביעה ניר חפץ כמה מפגשי הכנה, כמקובל. כך פורסם הבוקר (חמישי) בכאן חדשות.

על פי הפרסום, באחד המפגשים נשאל חפץ אודות שיקוליו לחתום על הסכם עד מדינה. חפץ הסביר לצוות התביעה כי שיקול משמעותי ביותר היה העובדה ששלמה פילבר חתם על הסכם עד מדינה. עוד אמר חפץ כי הופתע מכך ולא ציפה להתפתחות הזו, שאליה נחשף בעימות שנעשה ביניהם. חפץ הוסיף כי ראה שלאחר שפילבר נחקר ברשות ניירות ערך הוא נותק מעבודתו ועל רקע זה הבין שעם פרסום עובדת מעצרו והחשדות נגדו, הוא יאבד את חלקו בעולם הפוליטי, את קרבתו לנתניהו ואת לקוחותיו הפרטיים. חפץ אמר כי העריך שיתקשה לעמוד בהוצאות הגנתו.

במפגש אמר חפץ כי שיקול נוסף להפוך לעד מדינה היה החשש שלו ששאול אלוביץ' יחתום על הסכם עד מדינה, והוא העריך כי מצבו עלול היה להיפגע. חפץ הבהיר בריאיון עד שנערך לו כי הוא לא תפס את עצמו אז וגם עתה כמי שביצע עבירת תיווך לשוחד, אבל ידע שביצע עבירות שיבוש וחשש שזה ישפיע על החשדות האחרים נגדו.

חפץ טען שבתחילת החקירה לא חשב לחתום על הסכם עד מדינה, ולמרות התשישות הנפשית והפיזית שחווה, קיבל את ההחלטה על בסיס רציונלי. לדבריו, המפגש שנערך לו עם ה"גורם המקורב" לו ביחידה החוקרת והחשש מדליפת פרטים אישיים לא היו שיקול בהחלטתו לחתום על ההסכם. חפץ אמר במפגש לנציגי התביעה כי הופעל עליו לחץ בלתי מידתי ובלתי חוקי, ולאחר עדותו בכוונתו לתבוע את המדינה.

בפרקליטות אומרים עוד כי באחת מפגישות הריאיון שנערכו לחפץ הוא אמר כי נושא התקשורת הוא הנושא שהכי העסיק את נתניהו בפער רב מול נושאים אחרים. הם אומרים כי חפץ אמר להם שהדבר בא לידי ביטוי בכך שבכל פעם כשהגיעה כתבה או בקשה לתגובה שיש לה פוטנציאל תקשורתי "נפיץ", ניהל נתניהו שיחות רבות ועסק בנושא שעות רבות, וכי "הניהול של המדינה נפסק עד כדי חצי יממה", וכי היו אירועים כאלו מידי שבוע.

משפט נתניהו: יומן צפייה | עוד יום

בצוות התביעה אומרים עוד כי שאול אלוביץ' יצא מגדרו כדי למלא כל דרישה שהעביר לו, כשהקושי היה לעיתים מול מערכת "וואלה". חפץ הסביר כי אתר "וואלה" לא נחשב לכלי תקשורת מוטה לטובת נתניהו, ולכן פרסומים באתר נחשבו לבעלי משקל סגולי גבוה יותר וניתן היה להפיץ אותם ברשתות חברתיות באופן שמצטייר כמהימן יותר מכלי תקשורת הנחשבים אידיאולוגים ימניים, או כלי תקשורת הנחשבים מזוהים עם נתניהו.

משפט נתניהו: מפעל הנקניקיות של ישועה

בהקשר לתיק 2000 אמר חפץ כי נתניהו החליט לפרק את הממשלה משום שלא היה מרוצה מהרכבה ולאחר שהגיע להסכמות עם ראשי מפלגות מהאופוזיציה בנוגע להרכב הממשלה הבאה. לדבריו, ההצבעה בנוגע להצעת חוק "ישראל היום" רק האיצה את הדבר, אך לא עמדה כשלעצמה בבסיס ההחלטה ללכת לבחירות. בפרקליטות אומרים כי חפץ אמר להם שבכל האינטראקציות שלהן היה עד בין נתניהו לנוני מוזס, היוזמה היתה של נתניהו ואילו מוזס היה פסיבי.

משפט נתניהו: הביזנס של העיתונות נחשף