-
צילום: גטי אימג'ס

מתכננים להזמין מחו"ל? כך תחסכו את עמלת ההמרה

חברות האשראי גובות מאיתנו "עמלת המרת מט"ח" בשיעור של כ-3%. מה זה אומר? השעון החכם שקניתם באמזון ב-100 דולר עלה לכם למעשה 103 דולר. אבל זו לא גזירת גורל - אפשר בהחלט להפחית את העלות הזאת וכדאי לעשות את זה לפני בלאק פריידי וכמובן סייבר מאנדיי
שאול אמסטרדמסקי
11 בנובמבר 2021
08:48

השבוע אתם הולכים לקבל מכל הכיוונים פרסומות לכל מיני מבצעים במסגרת יום הקניות הישראלי, שופינג IL. ומייד אחרי זה פרסומות על מבצעים במסגרת יום הרווקים הסיני. ומייד אחרי זה, על מבצעים בארצות הברית במסגרת בלאק פריידיי. אם אתם מתכוונים לעשות לא מעט קניות בחו"ל, הנה מדריך קצר לאיך תחסכו לעצמכם מלא כסף.

כשאתם קונים בכרטיס אשראי בחו"ל, לא משנה אם זה פיזית בחו"ל או קנייה מאתר אינטרנט כלשהו, אתם משלמים לא רק על המוצר עצמו אלא גם עמלה. העמלה הזאת נקראת "עמלת המטרת מט"ח" והיא מאוד גבוהה. שלוש חברות כרטיסי האשראי גובות עליה בערך 3%.

מה זה אומר? זה אומר שאם למשל אתם מזמינים משהו מאמזון, נגיד שעון חכם כזה שעולה 100 דולר, אתם לא תשלמו רק 100 דולר. אתם תשלמו 103 דולר, כי חברת כרטיסי האשראי פשוט תוסיף עוד 3% לעסקה. ואם אתם מזמינים כרטיסי טיסה מחברה זרה ומלונות ורכב שכור וכל מיני כאלה וכל הטיול עולה לכם עשרת אלפים דולר, חברת האשראי תיקח מכם עוד 300 דולר.

מה היופי. אתם לעולם לא תראו את זה בכלל, כי העמלה הזו לא שקופה. היא לא יורדת בסוף החודש מהחשבון או משהו כזה, היא פשוט מתווספת לעלות העסקה עצמה. מדהים, אה? אוקיי, מה עושים עם זה?

אז דבר ראשון, מתקשרים עכשיו לחברת כרטיסי האשראי ומתמקחים. השמועות אומרות שעם קצת לחץ אפשר להוריד את ה-3% ל-1%. חיסכון משמעותי. ואפשר לעשות גם יותר מזה. אתם יכולים לפתוח בבנק שלכם חשבון דולרי או חשבון אירו או אפילו את שניהם, תלוי באיזה מטבע אתם קונים יותר, ולבקש מהבנק שכל קנייה שלכם בכרטיס האשראי בחו"ל, בין אם זה פיזית בחו"ל או באתר אינטרנט בחו"ל, תשויך אוטומטית לחשבון הזה. ואז לקנות כמות מסוימת של דולרים או של אירו או של שניהם, שיספיקו לכם, לשים בחשבונות האלה וזהו. חסכתם לכם את העמלה של כרטיס האשראי.

אבל, גם כאן צריכים להיות ערניים מאוד. דבר ראשון, גם הבנק גובה מכם עמלת המרת מט"ח, כי למה לא. אז תתמקחו גם עם הבנק ותורידו גם את העמלה הזו כמה שיותר קרוב לאפס. ודבר שני, שימו לב שרק כרטיסים בנקאיים אפשר לשייך לחשבון מט"חי, לא כרטיסי אשראי חוץ-בנקאיים. למה? זו שאלה מצוינת שצריך להפנות לבנק ישראל.

בכל מקרה, שנייה לפני שאתם עושים את הקניות שלכם באשראי בחו"ל, תדאגו להסדיר את העניין הזה ותחסכו לעצמכם לא מעט כסף.