משרד הפנים
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

המדינה מחייבת ילד בעל מוגבלות לגור עם אביו האלים כדי לקבל מעמד בארץ

ק' הוא בן לאב פלסטיני בעל תושבות קבע בישראל ולאם פלסטינית חסרת מעמד ששוהה בארץ באופן בלתי חוקי כ-15 שנה. אמו עזבה את הבית בעקבות אלימות וכל זמן שהוא חי עמה הוא אינו מורשה לקבל מעמד קבע ואינו יכול לקבל טיפול רפואי החשוב להתפתחותו
נורית יוחנן
11 בנובמבר 2021
22:08

משרד הפנים מתנה את רישומו של ילד בן ארבע הסובל מאוטיזם ברישום האוכלוסין, בכך שיגור עם אביו הישראלי, חרף העובדה שהאם עזבה את הבית על רקע של אלימות במשפחה. ק' נולד לפני כארבע שנים לאב פלסטיני בעל תושבות קבע בארץ ולאם פלסטינית חסרת מעמד, ששוהה בארץ באופן בלתי חוקי כ-15 שנה. על פי החוק, הבן זכאי בזכות אביו לתושבות קבע, אבל הוריו ניסו לרשום אותו עם לידתו במרשם האוכלוסין ונכשלו. לפני כשנתיים עזבה האם את הבית בעקבות אלימות ועברה למקלט לנשים מוכות, ומאז היא מתגוררת בנפרד מהאב.

בשבוע שעבר הודיעה רשות האוכלוסין לאב כי על הילד לחיות איתו כשנתיים ורק אז יוכל להירשם. כל עוד הבן לא מוגדר כתושב קבע הוא אינו יכול לקבל טיפול רפואי מקיף דוגמת קלינאות תקשורתית וההתפתחות שלו נפגעת.

אימו של הפעוט אמרה לכאן חדשות: "כל הניירות שביקשו נתתי להם, לא נשאר לי שום מסמך להגיש, ולא הסכימו לרשום אותו מאז שהוא נולד. הוא צריך לקבל הרבה טיפולים, כי הילד היום לא מדבר. אני לא יודעת מה לעשות עם המצב הזה, הילד היום גדל ולא מתפתח".
החוק הישראלי בעניין לא מתייחס למקרה של פרידה של ההורים או של אלימות בתוך המשפחה. הנוהל של משרד הפנים הוא נוהל פנימי שמאפשר שיקול דעת במקרים חריגים.

ממרשם האוכלוסין נמסר בתגובה: בהתאם לנוהל רישום של קטינים, על הילד לקיים מרכז חיים עם ההורה הישראלי לפחות בשנתיים שלפני הגשת הבקשה לרישום. במקרה זה, הילד חי עם אמו הזרה – שוהה בלתי חוקית – ואינו בקשר רציף עם אביו. משכך, לא ניתן לרשום את הילד בשלב זה. בפני הפונים ניתנת אפשרות לערער בנושא.