הסב שמואל פלג והדודה עם המשמורת איה
צילומים: אבשלום ששוני, פלאש 90

ערעור הסב נדחה: איתן בירן יחזור לאיטליה בתוך 15 ימים

ביהמ"ש קבע: לסבו שמואל פלג יתאפשר לבקרו באיטליה • הסב אמר לכאן חדשות לאחר הדיון: "הרבה אנשים טובים תומכים ועוזרים". אתמול הוצא נגדו צו מעצר בין לאומי
תמר אלמוג ושרון עידן
11 בנובמבר 2021
22:19
עודכן ב 12:19

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה הערב (חמישי) את ערעורו של הסב שמואל פלג וקבע שהילד איתן בירן יחזור לאיטליה בתוך 15 ימים. עוד נקבע כי עד לחזרתו הוא ישהה עם משפחת פלג בישראל וייערכו מפגשי פרידה בהתאם לקביעת עובדת סוציאלית. בית המשפט ציין "אף על פי שהמערער הרחיק את הקטין שלא כדין, יתאפשר לקטין לפגוש את סבו גם באיטליה". בעקבות ההחלטה, מתכוונת משפחת פלג להגיש בקשה לערעור לבית המשפט העליון.

בית המשפט הוציא צו עיכוב להחלטה למשך שבוע כדי לאפשר למשפחת פלג לערער לבית המשפט העליון. נגד שמואל פלג, החשוד בהברחתו מאיטליה לישראל, הוצא אתמול צו מעצר באיטליה. פלג אמר היום לכאן חדשות ביציאתו מהדיון בבית המשפט המחוזי: "יש תמיכה מהרבה אנשים טובים שעוזרים, גם מאיטליה". 

הערעור של הסב שמואל פלג: "איה מונעת ממניעים זרים"

בתחילת החודש הגיש הסב שמואל פלג את ערעורו על פסק הדין כי יש להשיב את איתן לאיטליה, על בסיס הטענה שהוצא ממנה בניגוד לאמנת האג. לטענת משפחת פלג, משפחתה של אימו של איתן, בית המשפט בחר שלא להתייחס לנסיבות החריגות והתעלם ממה שהם מכנים "פעולות חד צדדיות של דודתו של איתן". בהודעה שפרסם שמואל פלג נאמר כי דודתו של איתן "פעלה בעורמה לכאורה מאחורי גבה של משפחת פלג האבלה כדי לזכות במשמורת".

פלג הוסיף ואמר בהודעת המשפחה כי "גם בימים האחרונים היא ממשיכה להפר בגסות הסכמות זמניות על הסדרי השהיה של איתן עם שתי המשפחות בארץ, ובכך מוכיחה שטובתה שלה עולה על זו של איתן. אין סיבה שהדיון בעניין המשך חייו של איתן - אזרח ישראלי שרוב בני משפחתו (משני הצדדים) מצויים בישראל ודוברים עברית - יתקיים באיטליה. נוצר הרושם שמי שבכל זאת עומד על כך, מונע ממניעים זרים".

אתמול דיווחה התקשורת באיטליה כי צו מעצר בין לאומי הוצא נגד פלג, שביחד עם שותפו למעשה, גדעון אלון, הם מואשמים שאירגנו ותכננו את חטיפתו של איתן בירן מידי משמרתו באיטליה, דודתו איה.

לדברי דוקטור מאריו ונדטי, ממשרד התובע של פאביה, החטיפה בוצעה באופן שמראה תכנון מקדים ואסטרטגי. "שמואל פלג הבין כי לא יזכה למשמורת על נכדו באיטליה, ולכן בחר לחטוף אותו לישראל. פלג במודע לא עורר חשד במפגשי הראייה עם הנכד, למעט איחורים קלים בהשבתו, שהוסברו תמיד בטלפון, עד יום החטיפה".