מרכול, ארכיון
צילום: נתי שוחט, פלאש90

הם מ-פ-ח-ד-י-ם: אם כל הרשתות מעלות מחירים - מה יעשה הצרכן?

במדינה שלנו איכשהו ברגע שהגדול ביותר אומר שהוא הולך להעלות מחירים, כולם מעלים מחירים. העניין הוא שכבר היינו בסרט הזה. ב-2011 היינו במומנטום של מחירים עולים ועולים עד שלציבור נשבר, מלא אנשים יצאו לרחובות - והמחירים ירדו. כי אין דבר שהרשתות מפחדות ממנו יותר מהצרכנים
שאול אמסטרדמסקי
11 בנובמבר 2021
19:38
עודכן ב 17:30

השבוע הבן שלי אמר לי: אבא תגיד, מה זה כל הסיפור הזה עם שופרסל? אני לא מצליח להבין. אז דיברנו, ואמרתי לו – תקשיב, יש מנכ"ל של רשת הסופרים הכי גדולה בישראל ששולטת ב-20% מהשוק, אולי יותר, שאמר: אני חושב שהמחירים צריכים לעלות.

"ואז מה לדעתך קרה?" שאלתי אותו והוא חשב ואמר: אה, בטח כל הסופרים האחרים הורידו מחירים בשביל שכל הצרכנים ילכו אליהם. אני חייכתי ואמרתי לו: כן, תשמע, בתיאוריה, ככה זה היה אמור לעבוד. אבל במדינה שלנו איכשהו ברגע שהגדול ביותר אומר שהוא הולך להעלות מחירים, כולם מעלים מחירים.

למה אני מספר לכם את כל זה? כי זה פחות או יותר מה שרשות התחרות חוקרת. האם כל מיני שחקנים בשוק הזה תיאמו מחירים ביניהם דרך אמצעי התקשורת בשביל להעלות אותם כלפי מעלה?

העניין הוא, שכבר היינו בסרט הזה. ב-2011 היינו במומנטום של מחירים עולים ועולים ועולים, עד שלציבור נשבר ומלא אנשים יצאו לרחובות ואמרו לחברות: אנחנו לא מוכנים לקבל את זה יותר, אין סיבה להעלות מחירים, והמחירים ירדו.

כי אין דבר שהן מפחדות ממנו יותר מאשר אנחנו, הצרכנים. האפקט הזה, אפקט הקוטג', לא היה רק על הקוטג'. זה היה עשור שלם שבו מחירי המזון לא עלו, אלא נשארו פלוס מינוס במקום. ואז הגיעה הקורונה וטרפה את כל הקלפים. פתאום לכולם יש תירוץ לדבר על עליות מחירים: "זה הקורונה", "זה עלויות השינוע", "זה הפקקים בנמלים", מה שאתם לא רוצים, יאללה, בואו נעלה מחירים.

זה לא חייב להיות ככה וזה בדיוק מה שאני לוקח מהשיחה עם הבן שלי. במשק תחרותי, זה לא אמור לקרות. אם שחקן אחד מעלה מחירים המתחרים שלו אמורים למשוך אליהם את הצרכנים. ואם אצלנו המחירים עולים כל הזמן ביחד זה אומר שהשוק לא תחרותי. כשזה קורה, אנחנו צריכים לזכור שלנו, הצרכנים, יש את הכוח. זה עבד ב-2011, זה יכול לעבוד שוב ב-2021. הם מפחדים מאיתנו, לא אנחנו מהם.