מהתרגיל הימי בים האדום

ארה"ב הודיעה על התרגיל הימי - ללא תיאום עם צה"ל

בישראל רצו שהתרגיל המשותף לא יתפרסם בשלב זה, אך אומרים: צבא ארה"ב מנהל את התרגיל, והוא עצמאי • לקראת חידוש שיחות הגרעין בעוד כשבועיים: ישראל מגבירה את הלחץ על האמריקנים
איתי בלומנטל וגילי כהן
11 בנובמבר 2021
20:29

התרגיל המשותף בים האדום: בישראל הופתעו מההודעה האמריקנית על קיום התרגיל המשותף עם ישראל, איחוד האמירויות ובחריין - כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. מבחינת צה"ל וישראל עדיף היה שהתרגיל לא יתפרסם בשלב הזה, אלא בסיומו בשבוע הבא. 

קצין בכיר בחיל הים אמר היום: "דווקא בעומק הים ניתן לקיים ולבצע שיתופי פעולה בין צבאות בלי שאף אחד יידע מזה". יחד עם זאת, בישראל מציינים כי פיקוד מרכז האמריקני, שמנהל את התרגיל, עצמאי להוציא את הודעותיו בהתאם לשיקוליו.

המטרה העיקרית של התרגיל היא היערכות נגד ההתבססות האירנית בזירה הימית. האיראנים פעילים מאוד בים ויש הבנה שצריך להתמודד מולם בזירה הזו. התרגיל המשותף, שמתבצע כשנה לאחר החתימה על הסכמי אברהם, מהווה פתח לשיתופי פעולה רבים ברמה הצבאית ובישראל כבר עובדים על אימונים נוספים עם המדינות המפרציות. יש גם ניסיון לרתום לתרגילים הבאים מדינות נוספות כמו ירדן ומצרים. 

מהיר יותר, כבד יותר ומדויק יותר: איום מרחף באוויר | עוד יום

בישראל רואים בתרגיל הימי ובליווי שהעניקו היום שוב כלי טייס ישראלים למפציצים אמריקניים, מפגן כוח משותף של ארצות הברית, ישראל ומדינות המפרץ, שמעביר מסר לאיראן. לקראת חידוש שיחות הגרעין בווינה בעוד כשבועיים, ישראל מגבירה את הלחץ על ארצות הברית ומעוניינת להחריף את הטונים. המטרה הישראלית היא לגרום לאמריקנים  להקשיח את הדרישות מהאיראנים לקראת חידוש השיחות, אך לא בטוח שהאמריקנים ייענו לכך. לקראת השיחות יגיע לארץ השליח האמריקני לענייני איראן, רוברט מאלי, ויפגוש בכירים בישראל, בה גם את שר הביטחון בני גנץ. 

התרגיל ההיסטורי של חילות הים של ישראל, איחוד האמירויות, בחריין וצבא ארצות הברית יצא אתמול לדרך בים האדום. קצין בכיר בחיל הים בצה"ל אמר שהתרגיל נועד להיערך מול איום ההתבססות האיראנית באזור – בתימן, בעיראק ובמזרח סוריה. לדבריו, האיראנים עצמאיים יותר בים, הם אינם תלויים במדינות אחרות ולכן צריך לפעול נגד ההתבססות שלהם בו, ונגד טרור ימי או פגיעה בחופש השיט.