הפליטים בגבול פולין-בלארוס

"כל הילדים פה בכו הלילה": הרודן מבלארוס דוחף אלפי פליטים לגבול פולין

זה כשנה וחצי מטיל האיחוד האירופי סנקציות על בלארוס בשל הפרת זכויות אדם. לאחרונה נמאס לנשיא לוקשנקו מהסיפור הזה, אז הוא מצא פתרון יצירתי אבל גם אכזרי: הוא "מייבא" מהגרים באמצעות מטוסים ממדינות מוכות מלחמה כמו עיראק, טורקיה וסוריה, ומבטיח להם שיעביר אותם דרך ארצו לאדמת אירופה. בינתיים האיחוד סוגר את שעריו, והמהגרים שרק רוצים הזדמנות לחיים טובים יותר ויעשו הכול בשביל להיכנס ליבשת המובטחת
יואב זהבי
11 בנובמבר 2021
23:20
עודכן ב 12:51

שכונת אקסראי היא אחד האזורים התוססים של איסטנבול. במאות העסקים שפרוסים ברחובות תוכלו למצוא הכל – חליפות, נעליים, בגדי ספורט, רהיטים וכמובן הרבה מאוד אוכל. המגוון עצום ולא במקרה. בעשור האחרון הפכה אקסראי למרכז המהגרים של טורקיה. לא סתם מכנים אותה המקומיים "סוריה הקטנה". חוץ מסורים מסתובבים כאן כל מי שבחרו בחיים טובים יותר - תימנים, לבנונים, עיראקים, ניגרים, קונגולזים ואפגנים.

צפו בכתבה של מוסף גלובלי

אבל מתחת לאנשים המחוייכים, לחלונות הראווה ולחזיתות הצבעוניות של אקסראי, מסתתר עולם אפור ואפל. עולם של סחר בבני אדם, עולם של זייפנים ומבריחים. בעולם הזה מתחיל הסיפור שלנו. זה לא טיול רגיל. זה מסע מסוג אחר, מסע שמחירו עשוי להסתכם בכל חסכונותיהם של האנשים מעוטי היכולת שמחליטים לצאת אליו.

הנוהל קבוע. המהגרים - כמעט כולם ממדינות מוכות אלימות ועוני - מצטיידים בשקי שינה, פנסים, מים וּמזון, נעליים נוחות ועד 20 קילו ציוד, לא יותר, כי ייתכן שייצטרכו לרוץ. אבל אין מה לדאוג. בריצה, או בׁהליכה - את הגבול, מבטיחים המבריחים, כולם חוצים. רק שאז, אחרי מסע מפרך של שלושה ימים ולילות ביער, הם נתקלים במציאות.

חברת "התיירות" שיושבת שפועלת מבניין ממשלת בלארוס

בלארוס אינה חלק מהאיחוד האירופי, אך היא יושבת לו על הראש. המדינה הזאת חולקת גבול של יותר מ-1,200 קילומטרים עם לטביה, ליטא ופולין – שלושתן חברות באיחוד. השבוע הלכה ליטא בעקבות פולין, הכריזה על מצב חירום בגבול והפכה אותו לשטח צבאי סגור, אחרי שמאות בני אדם – שגם להם הבטיחו המבריחים עתיד ורוד - החלו להגיע לאזור.

הסיטואציה המורכבת שאיתה מתמודדים הליטאים עכשיו, היא השגרה של הפולנים בשלושת החודשים האחרונים, ומאחורי השגרה הזאת עומדת, לפי עדויות רבות, מערכת משומנת ובראשה הדיקטטור הבלארוסי אלכסנדר לוקשנקו.

הכירו את החברה שנקראת צנטרקורוט. בתרגום לעברית "אתר נופש מרכזי" - רק שבפועל הטיולים שלה הם ההפך הגמור מנופש. צנטרקורורט היא סוכנות נסיעות ממשלתית ומושבה במבנה שבמרכז מינסק. מבנה שבו שוכנים גם משרדי הבריאות, החינוך והאוצר של בלארוס, כלומר של לוקשנקו.

4,000 בני אדם – גברים, נשים, ילדים קטנים, משפחות שלמות שחלמו על חיים אחרים ומצאו עצמן כלואות בשטח ההפקר שבין בלארוס ופולין

בשנה וחצי האחרונות הטיל האיחוד האירופי עיצומים על בלארוס בעקבות מעצרים של מתנגדי משטר ודיכוי מחאות הענק שפרצו נגד שלטון היחיד של לוקשנקו. זרם המהגרים מבלארוס לגבול הפולני החל בקיץ ובשבוע האחרון הגיע לשיא. כעת שוהים שם כ-4,000 בני אדם – גברים, נשים, ילדים קטנים, משפחות שלמות שחלמו על חיים אחרים ומצאו עצמן כלואות בשטח ההפקר שבין בלארוס ופולין – אלפי קילומטרים מהבית, אבל עם מראות שמזכירים לרבים את העולם שהותירו מאחור.

בניגוד לערכי האיחוד: פולין לא מתכוונת למצמץ ראשונה

אדמת פולין נמצאת מטרים ספורים מהם, אבל אף אחד לא רוצה לסיים שם את המסע, כמעט כולם כאן מפנטזים על יעד אחר, על הארץ המובטחת של המאה ה-21 - גרמניה. בינתיים היא רחוקה וחלק מהמהגרים נואשים. הם מנסים לחתוך את גדר התיל עם כל הבא ליד ולהתקרב אל החלום. מולם, מצידה השני של הגדר, חומה צפופה שמורכבת מלא פחות מ-12,000 חיילים פולנים.

אירופה עדיין מתאוששת ממשבר הפליטים של אמצע העשור הקודם, משבר שדרדר את היחסים בין חברות האיחוד האירופי והמחיש את הפערים האידאולוגיים בין מדינות

בזמן שבמערב מגנים שוב ושוב את הדיקטטור ממינסק, נראה שהחבר ממוסקבה - ולדימיר פוטין, שגם לו בטן מלאה על האיחוד, ממשיך לעמוד לצידו. אירופה עדיין מתאוששת ממשבר הפליטים של אמצע העשור הקודם, משבר שדרדר את היחסים בין חברות האיחוד האירופי והמחיש את הפערים האידאולוגיים בין מדינות מערב היבשת ובראשן גרמניה שקלטה כמעט מיליון וחצי פליטים, לבין המדינות השמרניות במזרח.

הממשלה הימנית של פולין מתנגדת בחריפות לקליטת מהגרים ופליטים ובשבועות האחרונים מתנהלת בניגוד לערכי האיחוד שבו היא חברה ומסרבת לאפשר לצוותי תקשורת ולארגוני זכויות אדם לתעד את המתרחש באזור הגבול ולסייע למהגרים.

למרות ההתנגדות של השלטונות לקליטת מהגרים - במקרה הנוכחי, נראה שהפולנים חצויים בדעתם. באזור הגבול פועלים עשרות ארגוני זכויות אדם שמנסים להקל על המצב הכאוטי שבו מצויים אלה שנתקעו בשטח ההפקר.

אף אחד באירופה לא רוצה שידור חוזר של תמונות הזוועה מאמצע העשור הקודם, אך ככל שחולפים הימים הופך הגבול הבלארוסי למרחב של אומללות שהולך ומתמלא בעוד ועוד אנשים. אנשים, שחלקם נמלטו מהירי ומהפצצות בעיראק, סוריה ואפגניסטן, וכעת הפכו בעצמם לכלי נשק במשחק פוליטי.