יוני רכטר, ארכיון
צילום: לינקטון

"אני פחות קשוב למיינסטרים": יוני רכטר חוגג 70

המוזיקאי הוותיק, שאחראי לעשרות להיטים, יציין יום הולדת בשבוע הבא במופע מיוחד של לחנים שכתב לפרקי אבות. בריאיון לכאן רשת ב הוא מספר על הגיל, תרבות הרייטינג והגעגוע לעלי מוהר
תרבות יום חמישי
12 בנובמבר 2021
10:54

המוזיקאי יוני רכטר, שחתום על נכסי צאן ברזל של היצירה העברית, יחגוג 70 שנה בשבוע הבא, ולרגל המאורע התראיין לעומר בן רובי בכאן רשת ב. "יש איזה משהו לא נתפס בגיל הזה", אמר רכטר בריאיון ששודר ביום חמישי. 

האזינו לריאיון עם יוני רכטר

"אנחנו גדלים עם תדמיות של מספרים, ופתאום אנחנו מגיעים לשם והזמן עובר ובלתי נמנע. אני מרגיש שהעבודה והיכולת להתחדש היא המלחמה שלי בזמן, או הניסיון שלי להילחם בו, כי בסוף איכשהו הזמן מנצח מן הסתם. אבל יש המון נחמה בעשייה, ולא רק, גם סיפוק ותחושה טובה וזה מאוד חשוב. אם מגיעים לכאלה מספרים", סיפר רכטר. 

על המוזיקה של היום אמר כי "אני חושב שקורים פה תהליכים שהם יותר עמוקים מרק מה שקורה במוזיקה. יש תהליך של 'תרבות הרייטינג', שגרמה לתהליכים שהם בעיני לא טובים בכל השדרות החברה הישראלית ובטח גם במוזיקה".

"ובעצם הרייטינג אומר שכל מה שתופס זה מה שקובע. אני לא אומר שזה לא חשוב, אבל זה לא הדבר היחידי, ופתאום זה נהיה היחידי. יש מדדים נוספים מעבר לקהל וכמות הקהל, אפילו במחול יש קהל מסוים שאוהב מחול ועדיין יש מחול איכותי ולא איכותי. בתיאטרון יש שייקספיר ומולייר ויש דברים יותר פופולריים, אז לא תראה את שייקספיר? אני פחות קשוב למיינסטרים ואני יותר מחפש את הדברים שאני אוהב בתחנות אחרות או ביוטיוב".

על עלי מוהר ז"ל חברו ושותפו שהלך לעולמו לפני 15 שנה, אמר רכטר: "ההסתלקות שלו השאירה אותי בלי פרטנר. ולכן אני מחפש כל מיני דברים אחרים, אפילו הגעתי לאופרה של חנוך לוין. אבל האובדן הוא גם חברי וגם מקצועי".

הוא יחגוג את יום ההולדת שלו ביום חמישי הקרוב על הבמה עם מופע בכורה ליצירתו החדשה: "תמונות מוזיקליות מפרקי אבות", בה הלחין ועיבד טקסטים מפרקי אבות, במסגרת פסטיבל העוד הבינלאומי בירושלים.

"גיליתי הרבה יופי הרבה חכמה, הרבה פתיחות זה מה שהכי שימח אותי למשל יש משנות שסותרות אחת את השנייה, ולכן גם היה לי נח עם זה עם אדם די מאמין עם דעות ליברליות ופתוחות. לא הרגשתי משהו שסוגר את יכולת הביטוי שלי, לא הייתי צריך לרצות משהו", סיפר.