ג'ו ביידן ושי ג'ינפין
צילום: אי-פי, רויטרס

נשיאי ארה"ב וסין יערכו פגישה ביום שני - לאחר חודשים מתוחים במיוחד

ג'ו ביידן ושי ג'ינפינג ידונו באפשרות לשיתוף פעולה ולניהול אחראי של התחרות בין המדינות
מערכת כאן חדשות
13 בנובמבר 2021
07:27

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ונשיא סין שי ג'ינפינג יערכו ביום שני פגישה מקוונת, בה ידונו על דרכים לשיתוף פעולה ולניהול אחראי של התחרות בין המדינות. בבית הלבן הנמיכו ציפיות לקראת הפגישה, ואמרו כי לא צפויות הודעות משמעותיות בסופה. השבוע התחייבו שתי המדינות בוועידת האקלים בגלזגו להגביר את שיתוף הפעולה ביניהן בעניין הפחתת פליטת גזי החממה.

מלחמת 100 השנים הבאות | חיות כיס

המתיחות בין שתי המעצמות גברה בחצי שנה האחרונה. לפני כשבוע פרסם עיתון הוול סטריט ג'ורנל האמריקני כי ארה"ב ביצעה ניסוי במערכת היירוט כיפת ברזל הישראלית בגואם - שעל פי הדיווח נועד לדמות מתקפת טילים מסין.

זאת, על רקע הודעתן של שתי המעצמות על ביצוע ניסויים בטילים גרעיניים מתקדמים לפני כחודש. בחודש אוקטובר, הפנטגון הודיע כי ביצע שלושה ניסויים מוצלחים במערכות נשק על-קוליות - וארבעה ימים לאחר מכן הפתיעה סין את המודיעין והצבא האמריקנים כשדיווחה שערכה ניסוי בטיל גרעיני מתקדם כבר בחודש אוגוסט.

לפני כשלושה חודשים ציינה סין 100 שנים למפלגה הקומוניסטית. המעצמה ששואפת להפוך לחזקה בעולם הציבה לעצמה מספר יעדים, ובהם: השתלטות על טייוואן ותעשיית ייצור השבבים בה ותפיסת השליטה בים סין הדרומי - נקודה אסטרטגית במזרח הרחוק שכולם רוצים להחזיק בה. וושינגטון מצידה, לא מוכנה לקבל התעצמות סינית על חשבונה, אך בינתיים מפעילה בעיקר סנקציות ופחות פועלת בשטח.