השריפה בזיתן
צילום: דוברות כב"ה

חקירה ראשונית: שתי השריפות הגדולות שפרצו היום - תוצאה של הצתה

כבאות והצלה: יותר מ-200 שריפות פרצו ביממה האחרונה, מאות משפחות פונו מבתיהן • 30 בתים פונו בשל שריפה סמוך לירכא • הושגה שליטה על האש ליד מושב זיתן. צוותי כיבוי פועלים בחסות הרוחות החזקות
כתבי כאן חדשות
13 בנובמבר 2021
09:03
עודכן ב 18:53

גל שריפות: מחקירה ראשונית עולה שהשריפות הגדולות היום (שבת) ביישוב גיתה שבגליל ובמושב זיתן ליד נתב"ג – פרצו כתוצאה מהצתה. ברקע הרוחות החזקות ויובש הקיצוני ששררו היום, בכבאות והצלה עדכנו שביממה האחרונה פרצו יותר מ-200 שריפות בשטח פתוח ומאות משפחות פונו מבתיהן.

מוקדם יותר פרצה דליקה סמוך ליישוב ירכא שבצפון, 30 בתים פונו באזור. לא דווח על נזק לרכוש או פצועים. כוחות כיבוי פועלים במקום, בחסות הרוחות החזקות. שריפות פרצו גם בכפר כבול ובכפר יאסיף, סמוך לכביש 70. 

כוחות הכיבוי השיגו שליטה על האש בשריפה שפרצה סמוך למושב זיתן, שליד נתב"ג. כ-20 צוותי כיבוי פועלים לבלום את האש, המתפשטת בחסות הרוחות החזקות. תושבי האזור פונו מבתיהם, וכוחות הכיבוי הודיעו שהשיגו שליטה על האש בקו בתים ראשון ביישוב. בשלב זה לא דווח על נזק או נפגעים. ישנם שינויים קלים בהמראות מנתנב"ג.

אשר גרבי, יו"ר ועד האגודה במושב זיתן, סיפר לכאן חדשות: "כאוס מוחלט. פינו את הקו הראשון ורק עכשיו אנחנו מתחילים להבין מה קורה. לא מצליחים להשתלט, בלגן שלם". במקרה אחר בשרון, נערה בת 14 נפצעה בינוני מנפילת עץ במושב בורגתה בעמק חפר.


היום מורגשות רוחות מזרחיות ערות שיכולות להגיע עד ל-60 קמ"ש, בעיקר בפנים הארץ אך גם בהרים ובאזורים הצפוניים. בשעות הצהריים החלה ירידה קלה בטמפרטורות, ובשעות הערב ייתכן כי ירד גשם שיתחיל באילת ויצפין בהדרגה - ויכול להיות שילווה בסופות ברקים ורעמים.

לתחזית מזג האוויר המלאה

שריפה פרצה הבוקר ליד היישוב גיתה שבגליל. נזק נגרם לשישה בתים ו-75 משפחות פונו. לאחר כשעתיים, שבהן כוחות כיבוי רבים פעלו במקום, התושבים הורשו לחזור ליישוב. לוחם כיבוי אש, בן 20, נפגע קל משאיפת עשן והוא פונה לבית החולים לגליל שבנהריה.


כמו כן, מחלף קסם לדרום בכביש 444 נחסם בעקבות שריפת קוצים. שמונה צוותי כיבוי מתחנת פתח תקווה פועלים במקום. בד בבד, שריפה יער התפשטה הלילה סמוך ליישוב הר אדר שבאזור ירושלים. 17 צוותי כיבוי ומטוסים השתלטו על הדליקה לאחר כעשר שעות.

טפסר משנה ראובן יצחק, מפקד תחנת בית שמש המפקד על האירוע, סיפר: "שריפה פרצה על הגבעה מול בית שוריק, סמוך להר אדר. עד כה עלו באש כ-60 דונם. לאורך הלילה התמודדנו עם רוח שמתעתעת בנו, משנה כיוון מעת לעת ובכך מקשה על מאמצי הכיבוי".

השריפה בהרי ירושליםצילום: כבאות והצלה ירושלים

בעקבות מזג האוויר החם והרוחות העזות מבקשים בקרן הקיימת מהציבור לא לבוא לפארקים וליעדות באזור השפלה, החוף ואזור הר. זאת בשל הסכנה למפגעים בטיחותיים כמו קריסה של עצים וענפים. נסגרה למבקרים שמורת דן בשל הרוחות העזות ונפילת ענפים במסלולי הצעידה בשמורה. בכינרת נסגרו רוב החופים מטעמי בטיחות עקב רוחות מזרחיות ערות.

אתמול הוציאו במערך הכבאות אזהרה לסוף השבוע, בשל היערכות למזג אוויר קיצוני ולסכנת שריפות בהרי ירושלים והמרכז. בהודעה נכתב כי "בסוף השבוע הקרוב צפויים תנאי מזג אוויר מסוכנים ביותר. לאור זאת נערך מחוז ירושלים בכוחות מתוגברים על מנת לתת מענה מהיר ואפקטיבי לכל אירוע כבר בראשיתו. בין צעדי המנע שננקטו סיורים יזומים באזורים המועדים, תגבור כח האדם במשמרות, הצבת תצפיות ועוד. כל זה מצטרף לצו הנציב האוסר על הדלקת אש בכל הארץ עד לסוף חודש נובמבר".

השתתפו בהכנת הידיעה: אורלי אלקלעי, רובי המרשלג, איתי שיקמן, שרון עידן וסולימאן מסוודה