-

תיעוד: מסוק איראני מתקרב לאונייה של צבא ארה"ב במפרץ הפרסי

מוקדם יותר החודש ארה"ב טענה שמספר כטב"מים איראנים נעו בצורה "בלתי בטוחה ובלתי מקצועית" סמוך לכלי שייט זה • השבוע החל תרגיל ימי ראשון מסוגו של של ישראל, ארה"ב והאמירויות שנועד להיערך מול ההתבססות האיראנית בים - ולהחריף את המסר לטהראן, לקראת החזרה לשיחות הגרעין
איתמר מרגלית
13 בנובמבר 2021
17:08

המתיחות במפרץ הפרסי: סרטון וידיאו שהתפרסם היום (שבת) בערוצי טלגרם איראנים מציג מסוק של הצבא האיראני, שטס קרוב מאוד לאוניית מלחמה של הצבא האמריקני בשם "USS Essex". לא ברור מתי התרחשה טיסת המסוק האיראני. מוקדם יותר החודש ארצות הברית טענה שמספר כטב"מים איראנים נעו בצורה "בלתי בטוחה ובלתי מקצועית" סמוך לכלי שייט זה.

בד בבד, קצין בכיר בחיל האוויר האמריקני אמר היום שטייסים אמריקנים ימשיכו להיות מוצבים באזור המזרח התיכון, גם אם ראשי מערכת הביטחון האמריקנית מתייחסים אל רוסיה וסין כאתגרים הביטחוניים הבאים. הקצין הוסיף שייתכן שארצות הברית תבצע התאמה באזור, בעקבות נסיגת הכוחות האמריקנים מאפגניסטאן, אבל הוא לא רואה שום תרחיש שבו לאמריקנים לא יהיה תפקיד במזרח התיכון.

מהיר יותר, כבד יותר ומדויק יותר: איום מרחף באוויר | עוד יום 

הקצין סירב להתייחס באופן ישיר למתיחות במפרץ הפרסי, אך ציין שהגנה של מספר מדינות באזור ממשיכה להיות חשובה לאמריקנים, בייחוד באיתור וגילוי של איומים בטרם הופעתם. עוד הוא אמר שייתכן שבעתיד יתקיימו תרגילי אוויר צבאיים עם מדינות האזור, ובהן גם ישראל. 

ראש בראש עם איראן: תרגיל ימי ראשון מסוגו של ישראל, ארה"ב והאמירויות

הצד השני לא נשאר אדיש להתגרות האיראנית, ומגביר את המסר התקיף לטהראן לקראת החזרה לשיחות הגרעין בעוד כשבועיים. חילות הים של ישראל, בחריין ואיחוד האמירויות פתחו ביום רביעי בתרגיל היסטורי משותף בים האדום, יחד עם צבא ארצות הברית - הראשון מסוגו לחילות הים של המדינות. כלי השייט של הצבאות תרגלו אירועים בלב ים כמו השתלטות על ספינות אויב, אבטחת נתיבי סחר ימיים והתמודדת עם איומי טרור וחטיפה.

קצין בכיר בחיל הים בצה"ל אמר שהתרגיל נועד להיערך מול איום ההתבססות האיראנית באזור - בתימן, בעיראק ובמזרח סוריה. לדבריו, האיראנים עצמאיים יותר בים, הם אינם תלויים במדינות אחרות ולכן צריך לפעול נגד ההתבססות שלהם בו, ונגד טרור ימי או פגיעה בחופש השיט.

ביום חמישי פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בישראל הופתעו מההודעה האמריקנית על קיום התרגיל הימי המשותף וכי מבחינת צה"ל עדיף היה שהתרגיל לא יתפרסם בשלב הזה, אלא עם סיומו בשבוע הקרוב. בהמשך לך, אמר קצין בכיר בחיל הים כי "דווקא בעומק הים ניתן לקיים ולבצע שיתופי פעולה בין צבאות בלי שאף אחד יידע מזה". יחד עם זאת, בישראל מציינים כי פיקוד מרכז האמריקני, שמנהל את התרגיל, עצמאי להוציא את הודעותיו בהתאם לשיקוליו.