חפץ
צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

חפץ: אלוביץ' אמר לי להגיד שהפגישות בינינו הן לצורך מכירת וואלה

בפרקליטות ערכו לחפץ מפגש הכנה לקראת עדותו השבוע במשפט • שם סיפר יועצו לשעבר של נתניהו על דרישות מצד רה"מ לשעבר לעכב פרסום של תמלילי החקירה בפרשת המעונות בה נחשדה שרה נתניהו
אמוץ שפירא
14 בנובמבר 2021
08:30

משפט נתניהו: עד המדינה ניר חפץ אמר במהלך הרענון לקראת עדותו ששאול אלוביץ' אמר לו כי אם יישאל בעתיד מדוע נהג להיפגש עימו - הוא יצטרך לומר שהפגישות עסקו בניסיונות למכירת אתר וואלה. כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. זאת אחרי שאמר כי אלוביץ' יצא מגדרו כדי למלא כל דרישה שהעביר לו, ושהקושי היה לעתים מול מערכת וואלה.

אחד האירועים שחפץ חזר אליו במפגש ההכנה היה חקירתה של שרה נתניהו בפרשת המעונות. על פי כתב האישום, בימים הראשונים של דצמבר 2016 היה שיא נוסף של התערבות בתכני וואלה - דרישות לעכב פרסום של תמלילי החקירה מחד, ודרישות לפרסום תגובות של שרה נתניהו ובאי כוחה מאידך. מי שהיה מעורב בכך לפי כתב האישום הם הזוג נתניהו, הזוג אלוביץ' וחפץ, ששימש יועץ התקשורת שלו.

במהלך ההכנה שנעשתה לחפץ הוא אמר כי בנימין נתניהו ניהל את האירוע. לדבריו, הוא עמד בקשר עם סנגורה של שרה נתניהו, עו"ד יוסי כהן, שליווה אותו לחקירתה, ובמקביל גם עם ראש הממשלה לשעבר בקשר להפצת המסרים הנוגעים לחקירה. חפץ סיפר לצוות התביעה כי לו ולנתניהו היו שיחות רבות ביום החקירה וכי הוא כל הזמן היה זמין בשביל נתניהו. הוא הוסיף כי היחודיות של עיכוב הפרסום בוואלה נבעה מכך שהפרסום לא עוכב בתמורה להבטחת ראשוניות, כפי שהיה קורה בכל כלי תקשורת אחר, אלא לאור הנחייתו לאילן ישועה.

עניין אחר שעלה במפגש ההכנסה נגע לאירוע ממאי 2015 של דרישה להעלאת פרסום על יאיר נתניהו וחברתו החדשה, שכללה בקשה לשלוח צלם פפראצי. חפץ מר כי היה יכול למסור אייטם כזה לכל כלי תקשורת, אבל העיד על עצמו שוואלה הייתה לו, כשליח של נתניהו, שליטה מלאה על התהליך. לדבריו, גם אם הייתה מתקבלת החלטה שלא לפרסם את האייטם - הוא היה יכול למנוע את פרסומו.

ביום שישי חשף פרקליטו של חפץ, עו"ד אילן סופר, בריאיון לגאולה אבן סער בתוכנית "השבוע עם גאולה" בכאן 11 כי בשבוע האחרון קיבל חפץ איום והתלונן במשטרה. "לא יכול לפרט לגבי האיום, התלונה נבדקת והמשטרה מתייחסת אליה ברצינות מלאה". 

עורך הדין סופר אמר בריאיון כי הוא חושש לחייו של חפץ והאשים בכך גם את יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו. "באווירה הציבורית שקיימת והייתה, בהחלט זה לא בלתי מתקבל על הדעת שמישהו שרוצה למצוא חן בעיני נתניהו עלול לעשות משהו. זה מתחיל מנתניהו", אמר סופר בריאיון.

ביום חמישי פורסם בכאן חדשות כי לקראת העדות, הפרקליטות ערכה לחפץ כמה מפגשי הכנה, כמקובל. על פי הפרסום, באחד המפגשים נשאל חפץ אודות שיקוליו לחתום על הסכם עד מדינה. חפץ הסביר לצוות התביעה כי שיקול משמעותי ביותר היה העובדה ששלמה פילבר חתם על הסכם עד מדינה.

חפץ טען שבתחילת החקירה לא חשב לחתום על הסכם עד מדינה, ולמרות התשישות הנפשית והפיזית שחווה, קיבל את ההחלטה על בסיס רציונלי. לדבריו, המפגש שנערך לו עם ה"גורם המקורב" לו ביחידה החוקרת והחשש מדליפת פרטים אישיים לא היו שיקול בהחלטתו לחתום על ההסכם. חפץ אמר במפגש לנציגי התביעה כי הופעל עליו לחץ בלתי מידתי ובלתי חוקי, ולאחר עדותו בכוונתו לתבוע את המדינה.