מתחם חיסונים, ארכיון
צילום: גילי יערי, פלאש90

ישיבת הממשלה הפכה לסוערת בעקבות דיון על הווריאנט החדש. גנץ: "לא הבנתי כלום אז אני נמנע"

בכיר במשרד הבריאות: חיסון ילדים בחלק מבתי הספר - כבר בתחילת המבצע • ממונה הקורונה זרקא לכאן רשת ב: מבצע חיסוני הילדים יתחיל בשבוע הבא • השבוע יגיעו לארץ מנות החיסון המיוחדות ובשבוע הבא יתחילו לחסן את הילדים
מיכאל שמש, דקלה אהרן שפרן
14 בנובמבר 2021
07:53
עודכן ב 15:41

בממשלה קיימו הבוקר (ראשון) דיון מוכנות לקראת הגעה של ווריאנטים חדשים לארץ. כמה ציטוטים מפי השרים הגיעו לידי כאן חדשות.

יפעת שאשא ביטון: "אני לא מוכנה לסבול את הסגנון המזלזל הזה"
ניצן הורוביץ: "את מתנגדת לכל הצעה שמביאים תמיד. יש גבול. מגיעים עם משרד החינוך לסיכומים ואז הם מפרים הכל".
שר הביטחון גנץ: "לא הבנתי כלום אז אני נמנע".

הורוביץ: "אנחנו מביאים סטים של תקנות שמאפשרים לעשות בדיקות למי שחוזר . זו הארכה ל-28 ימים. בנוסף, מאריכים את משך הזמן שניתן למלא הצהרת בריאות לפני שעולים על מטוס. בעניין החינוך – לגבי טיולים שכוללים לינה מחוץ לשטח בית הספר, נניח של תנועות נוער – יכול להתקיים אם הלינה תחת כיפת השמים".

היועץ משפטי למשרד בריאות: "התקנה באה לצמצם מגעים כשישוב הופך לאדום".
שר המשפטים גדעון סער: "זו סתם כוחניות להביא את הסעיף הזה".
התחיל ויכוח גדול בין שר הבריאות לשרת החינוך

שאשא ביטון: "מתי נחזור לשגרה?"

שרת החינוך שאשא ביטון: "מתי נבין שזו פשוט מחלה מחזורית? מתי נחזור לשגרה?"
בנט: "היום בישראל יש שגרה".
שאשא ביטון: "יש עוד מסיכות...עד כמה נהפוך את זה לשגרת חיים כמו שעושים במדינות אחרות...זאת לא התרסה, האם משרד הבריאות הגדיר מתי פשוט נסתכל על זה כפנדמיה?"
שר הבריאות הורוביץ: "כשזו תהיה מחלה 'רגילה', נתייחס לזה ככה. אנחנו לא שם...במדינות אחרות כמו רומניה, פחות מתחסנים, וכשמגיע גל, התמותה היא במספרים עצומים".
•  שאשא ביטון: "אצלנו כן מתחסנים".
• הורוביץ: "עדיין יש אצלנו קבוצה גדולה שלא מחוסנת...הכל פתוח ועדיין, אנחנו ממזערים סיכונים...באוסטרליה יש סגר רק ללא מחוסנים" 
אלי אבידר: "לומר שאנחנו בשגרה זו תקלה. התו הירוק הורס עסקים, ואין טעם להביא דוגמאות מהעולם, כמו אוסטרליה. שנה וחצי הם בסגר, זה הרי טירוף מערכות".

בנט על תרחיש הגעת וריאנט עמיד לחיסון: נטיית ליבי זה לסגור הרמטי

בנט: "הסבירות לעוד מגפה בעשור הבא היא גבוהה מאד ולא לכל מחלה יימצא חיסון...יש תובנות לגבי המצב "בין הגלים".. יש "בין הגלים" כשהקורונה קיימת, ויש ארוך טווח לשגרה. שתיים, אם חלילה יש נגיף עוקף חיסון, זה סיפור אחר. נטיית ליבי זה לסגור הרמטי. חלק ניכר מהמהלך הוא להפיל אסימון לציבור שאנחנו במצב חדש, והם יצטרכו לשתף פעולה. גם אם נכנס וריאנט, ניתן לקטוע...אנחנו כל הזמן נהיה עם האצבע על הדופק".

בכיר במשרד הבריאות: חיסון ילדים בחלק מבתי הספר - כבר בתחילת המבצע

מתקדמים לחיסוני הילדים: בכיר במשרד הבריאות אמר היום לכאן חדשות כי נבחנת האפשרות לחסן בבתי הספר במקומות מסוימים כבר בשלב הראשון של המבצע. זאת בכדי להנגיש את החיסונים באוכלוסיות כמו החברה הבדואית בדרום הפריפריה הצפונית ואזורים נוספים. ביום רביעי השבוע צפוי דיון בנושא ואז תתקבל החלטה סופית לגבי החיסונים בבתי הספר.

ממונה הקורונה פרופ' סלמן זרקא אמר הבוקר בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב שבתחילת השבוע הבא יתחילו בני ה-11-5 לקבל את החיסונים של פייזר נגד קורונה. זרקא סיפר שהבוקר יחתום מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש על המלצות הצוות לטיפול במגפות ושהשבוע יגיעו לארץ מנות החיסון המיוחדות לילדים. 

האזינו לריאיון עם פרופ' זרקא

"ישראל ניצחה את הגל הרביעי בזכות החיסונים. באירופה יש עלייה בתחלואה. הם התחילו קצת באיחור לחסן במנה השלישית", אמר פרופ' זרקא בריאיון. "הווירוס מייצר לצערי הרבה וריאנטים, וככל שהתחלואה גבוהה בעולם, צריך לשמור על מוכנות ולעקוב אחרי כל הווריאנטים בעולם. יהיה מאוד קשה למנוע את החדירה של הווריאנט, אבל חשוב לזהות אותו מוקדם". 

חיסוני הילדים: השאלות והתשובות

השבוע דווח בכאן חדשות שאחת האפשרויות שעלו לדיון במשרד הבריאות היא הגדלת הפער בין המנות לילדים. לפי ההצעה, שתדון בוועדה בשבוע הבא, בין המנה הראשונה לשנייה יעברו שלושה חודשים במקום שלושה שבועות. מה שיאפשר את הגדלת כמות הנוגדנים ואולי יעניק מוגנות ארוכה יותר, יחד עם דחיית דעיכת החיסון.