רה"מ בנט והשרה שקד, ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

לפני שאושרה: הצעת חוק להגבלת כהונת ראש הממשלה נתקלה בהתנגדות בנט ושקד

פרסום ראשון: בכירים במפלגה בראשם ראש הממשלה ושרת הפנים התנגדו להצעת החוק של שר המשפטים. השניים דרשו כי החוק יחול על כהונה רציפה של שמונה שנים
מיכאל שמש
14 בנובמבר 2021
20:38

פרסום ראשון: רגע לפני שאושרה פה אחד בוועדת השרים לחקיקה, בימים האחרונים היה מאמץ גדול של שרי ימינה לקבוע שחוק הגבלת כהונת ראש הממשלה לא יחול על כהונת ראש הממשלה נפתלי בנט. כך פורסם הערב (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. 

ראש הממשלה בנט ושרת הפנים איילת שקד דרשו שהחוק יחול רק על "כהונה רציפה" של שמונה שנים. שר הביטחון בני גנץ התנגד וטען שזו בדיחה, ושר המשפטים גדעון סער גיבש פשרה שאחרי שלוש שנות הפסקה, תתחיל ספירת שמונה השנים מחדש.

על פי הפרסום, בנט יצא היום מישיבת הממשלה כדי לסגור את הפרטים ולפקח מקרוב על הנוסח הסופי של החוק. בחדשות הערב פורסמו ציטוטים מדיון ועדת השרים, במהלכה אמרה שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה, כי לא יכול להיות שראש ממשלה אחרי שמונה שנים יצא להפסקה של יומיים ויחזור לעוד שמונה שנים.

מנגד, שר המשפטים סער אמר כי "הגענו לפשרה עם ראש הממשלה וימינה, תהיה תקופת צינון של שלוש שנים". השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג אמרה: "אני חושבת שזה לא טוב, הייתה טראומה של התעללות בדמוקרטיה. החוק הזה הוא טלאי – הוא לא יעזור, לא מתאים לשיטת המשטר שלנו. אני אצביע בעד כי אני מחוייבת להסכמים".

הצעת החוק להגבלת כהונת ראש הממשלה לשמונה שנים שהעלה שר המשפטים גדעון סער אושרה בצהריים פה אחד. בפוסט שפרסם בדף הפייסבוק שלו לאחר אישור ההצעה, כתב סער כי "הגבלת כהונה, במקום כהונה ללא הגבלה, היא עקרון חשוב בבסיס התפיסה שהשלטון יפעל לטובת האזרחים במקום למען עצמו ושרידותו".