חיסוני קורונה מזרק בוסטר
צילום: יונתן זינדל, פלאש90

אחות במרפאה ברהט ניפקה כ-150 אישורי התחסנות למטופלים שלא התחסנו, עבודתה הופסקה

המדינה מכירה בחיסון הרוסי "ספוטניק" החל מהיום, אך בעקבות קשיים משפטיים וטכנולוגיים, כניסת התיירים המחוסנים - מחודש דצמבר בלבד • במשרד הבריאות עוקבים אחרי וריאנט חדש מאירופה שטרם התגלה בארץ
איציק זוארץ, שרון עידן ודיקלה אהרון שפרן
15 בנובמבר 2021
09:27
עודכן ב 14:34

אחות מקופת חולים כללית ברהט ניפקה כ-150 אישורי התחסנות למטופלים מבלי שחוסנו, כך נמסר היום (שני) מקופת החולים. אחרי שאותרה החריגה ברישום נערך מולה בירור. לאחר שהודתה במעשה הופסקה עבודתה באופן מיידי. 

שר הבריאות הורוביץ התייחס לחיסון הילדים בפתח ישיבת סיעת מרצ ואמר: "יהיו מספיק חיסונים לכל מי שירצה. יש במשרד את המומחים הטובים בעולם ואני בטוח בהמלצה המקצועית שלהם. אני קורא להזהר מפייק ניוז ולעשות את הדבר הנכון. קורא למנהיגי ציבור במערכת החינוך וברשויות לנהוג באחריות ולגנות כל תקיפה של אנשי משרד הבריאות ומערכת הבריאות, או הכחשת קורונה". 

בתוך כך, משרד התיירות הודיע על דחיית מועד כניסת תיירים המחוסנים בחיסון הרוסי "ספוטניק" ואלה יורשו להיכנס לארץ החל מ-1 בדצמבר, בכפוף לבדיקה סרולוגית. גורמי המקצוע במשרדים השונים החלו לבצע התאמה בין המערכות הישראליות והרוסיות, כך שהתיירים המחוסנים בספוטניק יוכלו להיכנס לארץ. 

לפני כחודש דווח בכאן 11 כי ישראל תכיר בחיסוני ספוטניק הרוסיים - מהלך שתוכנן לקראת פגישתם של ראש הממשלה נפתלי בנט עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בסוצ'י. לפני כשבועיים פתחה ישראל את שעריה לתיירים המחוסנים בחיסונים המוכרים על ידי ארגון הבריאות העולמי, בעקבות הצלחת מבצע החיסונים במנה השלישית ורמת התחלואה הנמוכה. 

בתוך כך, במשרד הבריאות מנטרים וריאנט חדש שנמצא במדינות שונות באירופה ובקונגו. הווריאנט מכיל מוטציה שאינה מוכרת מווריאנטים קודמים בחלבון ספייק על מעטפת הווירוס, וחוקרים בוחנים אותה ואת ההשלכות שעשויות להיות לה. במשרד הבריאות ריצפו לאחרונה דגימות מחולים מחוסנים שנדבקו בקורונה כדי לבחון אם נדבקו במוטציה החדשה ועד כה לא נמצאו בארץ נשאים שלו. לצד זאת, גורם במשרד הבריאות אומר שהעניין מחייב מעקב וזהירות, יחד עם בחינה של וריאנטים נוספים, מתוך חשש מהתפרצות בעקבות מוטציות שיהיו עמידות יותר לחיסונים.

על רקע העלייה בתחלואת קורונה בעולם הלילה נכנס לתוקף באוסטריה סגר שמיועד לאוכלוסיית הלא-מתחסנים, העיתון הבריטי "פייננשל טיימס" מדווח כי בריטניה מתכוונת להרחיב את מבצע הבוסטר שלה נגד קורונה גם לאוכלוסיית בני 50 ומטה, ובברזיל נרשם אמש שיעור התמותה היומי מקורונה הנמוך ביותר מזה כשנה.