משכן הכנסת
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מאבטחי הכנסת מנעו את כניסת יועצת השרה זנדברג בטענה ששמלתה קצרה מדי

לב ים גונן פנתה למנכ"ל הכנסת: "ההוראה לא משרתת את הכנסת כמקום ממלכתי, ומותירה פתח למשטור גופן של נשים, להשפלה, להעמקת אי -השוויון בין גברים ונשים ולפגיעה בכבודן של נשים"
יערה שפירא
15 בנובמבר 2021
21:07

יועצת של השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג, פנתה היום (שני) למנכ"ל הכנסת גיל סגל לאחר שמאבטחי הכנסת סירבו להכניסה למשכן כשהגיעה בשמלה שלדבריהם הייתה קצרה מדי. העוזרת, לב-ים גונן, סיפרה במכתב שלה כי הגיעה לעבודתה במשרד ובמהלך היום יצאה לפגישה בכנסת. "אחד מעובדי משמר הכנסת עיכב אותי בכניסה וביקש מעובדת נוספת לבשר לי שאני לא יכולה להיכנס בגלל אורך החצאית שלי".

גונן מציינת כי צוות קוד הלבוש שהוקם בשעתו בכנסת קבע כי הקוד לא ישונה, אך יתקיים מנגנון אכיפה הכולל מתן אזהרה טרם מניעת כניסה למשכן. "מעבר לכך שלא ניתנה לי אזהרה וכניסתי למשכן נאסרה מייד, המקרה החמור מעלה מחדש את הצורך לבחון את קוד הלבוש בכנסת, והאופן בו שם זרקור על מין ומגדר הלובשת", היא כותבת ומוסיפה כי קוד לבוש תפקידו לשמור על הכנסת כמקום מכובד והולם, ואין לעשות בו שימוש כדי להחיל משטר צניעות על עובדות ומבקרות הכנסת. "הוראה כללית כמו 'חצאיות ושמלות קצרות' לא משרתת את הכנסת כמקום ממלכתי, ומותירה פתח למשטור גופן של נשים, להשפלה, להעמקת אי -השוויון בין גברים ונשים ולפגיעה בכבודן של נשים".
גונן ביקשה במכתבה מסגל להשתמש בקוד לבוש כדי לייצר סטנדרט שהולם ומכבד מקום עבודה, ולא כדי לייצר סטנדרט של צניעות, כלשונה. "יש חשיבות מיוחדת לכך שכנסת ישראל כגוף מכונן ומחוקק, שקובע את הנורמות הנהוגות במדינה, תנתק את הקשר שבין לבוש הולם ללבוש צנוע, ותשים סוף למדידת אורך החצאיות והשמלות של נשים בכל מוסד ובכל מקום עבודה".