החפירה בלכיש
צילום: רשות העתיקות

נס חנוכה: שרידי מבנה הלניסטי שהחריבו החשמונאים התגלה בלכיש

מבצר ששימש את צבא היוונים נחשף ובו אותרו שרידים של קורות שרופות וכלי נשק. לפי הארכיאולוגים, הממצאים קשורים למסעו של המנהיג החשמונאי יוחנן הורקנוס בארץ ישראל סביב השנה 112 לפני הספירה - "וממחישים הלכה למעשה את סיפור חנוכה"
שרון עידן
16 בנובמבר 2021
08:30

שרידי המרד: מבנה מבוצר מהתקופה ההלניסטית, שהחריבו ושרפו החשמונאים, נחשף בחפירות רשות העתיקות ביער לכיש שבשפלת יהודה. היום (שלישי) פרסמה רשות העתיקות את הממצאים, וציינה שהם "עדויות מוחשיות לקרב שהתרחש בין החשמונאים ליוונים לפני כ-2,100 שנה". 

"חורבן המבנה קשור, כנראה, למסע כיבוש האזור בידי יוחנן הורקנוס החשמונאי, סביב שנת 112 לפני הספירה", אומרים ארכיאולוגים של רשות העתיקות שניהלו את החפירה. הממצאים כוללים כלי נשק, קורות עץ שרופות, עשרות מטבעות ומבנה מבוצר מהתקופה ההלניסטית.

שריד נשק שהתגלה בחפירה. צילום: רשות העתיקות

לדברי סער גנור, ולדיק ליפשיץ ואחינעם מונטגיו, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, "האתר שחשפנו ממחיש, הלכה למעשה, את סיפורי חג החנוכה. נראה שגילינו מבנה, שהיה חלק ממערך ביצורים שהקימו מפקדי הצבא ההלניסטי – וזאת כדי להגן על העיר ההלניסטית הגדולה מרשה מפני מתקפה חשמונאית. אלא שלפי הממצאים בשטח, המגננה הסלווקית לא צלחה; המבנה שגילינו עבר הרס ושריפה משמעותיים בידי החשמונאים".

קורות עץ שרופות. צילום: רשות העתיקות

בחפירה התגלה מבנה שגודלו 15 מטרים על 15 מטרים, שתוכנן כיחידה מבוצרת היטב. הקירות החיצוניים, שרוחבם לא פחות משלושה מטרים, נבנו מאבנים גדולות, ומקיר חיצוני שצורתו שיפוע, המגן מפני טיפוס. בחלקו הפנימי, חולק המבנה המבוצר לשבעה חדרים, שהשתמרו לגובה יוצא דופן של כשני מטרים. בחפירה נחשף גרם מדרגות, שהוביל לקומה שנייה, שלא שרדה. ניתן להעריך, כי גובהו של המבנה היה כחמישה מטרים.

האתר שבו נחשף המבנה המבוצר שוכן בראש גבעה רמה, ששלטה על הדרך הראשית שעברה בנחל לכיש, וחיברה בעת העתיקה בין מישור החוף לשדרת ההר המרכזית. מהמבנה ניתן להשקיף על מרשה - העיר הגדולה באזור, שהייתה בירת אדומיאה בתקופה ההלניסטית.