גן ילדים ריק
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משרד החינוך תיקצב - אבל קייטנות החג לא ייפתחו

רשויות מקומיות רבות מתקשות לגייס סייעות וגננות לעבודה בחופשת חנוכה
לירן כוג'הינוף
16 בנובמבר 2021
08:06

לפני יומיים (ראשון) הודיעה לשכת שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון על פתיחת ההרשמה למיזם "בית הספר של החגים". כחלק מהמיזם, יופעלו קייטנות במחיר מסובסד לילדים מגילי הגן ועד כיתה ג', במשך חמישה ימים במהלך חג החנוכה. השנה, שלא כבדרך כלל, המיזם כבר נכנס בבסיס התקציב ובמשרד החינוך קיוו שהפעם הכל יעבור חלק - אבל הרשויות המקומיות מתקשות לגייס כוח אדם, בעיקר לגני הילדים, והיכולת להפעיל את המיזם מוטלת בספק. 

המחסור בגננות וסייעות בגני הילדים הוא עניין שבשגרה - ובחנוכה המצב אף גרוע יותר, כי הצוות אינו מחויב לעבוד. יונתן, אב לשניים מעמק חפר, גילה אתמול שביישוב שלו לא תפעל הקייטנה עקב מחסור בסייעות. "כל המסגרות הפרטיות מלאות ואנחנו נאלץ להפסיד ימי עבודה. עברנו שנה של סגרים קשים, הילדים זקוקים לרצף חינוכי וזה בדיוק מה שהמיזם הזה בא לעשות", אמר יונתן. הוא מפנה את תלונותיו למועצה המקומית: "חבל שברשות חושבים הפוך ממשרד החינוך ומבטלים מיזם כל כך חשוב. אני מקווה ששרת החינוך תתערב". 

גם במועצות האזוריות מרחבים, מעלה יוסף, מגידו ומטה יהודה נתקלים בבעיית כוח אדם חלקית שמקווים לפתור במהרה. יו"ר המועצה האזורית מרחבים, שי חגג, אמר כי "נכון לרגע זה יש רשויות מקומיות שלא יעמדו בתנאי הרישוי בגלל מצוקת כח אדם, ולא יוכלו לפתוח את הקייטנות". לדברי חגג, המצוקה לא חדשה וקיימת לאורך כל השנה. "הצענו כמה פתרונות, בהם שעבודה בחינוך תוגדר כעבודה מועדפת, או שהמל"ג ומשרד החינוך יאפשרו הוספת שעות פרקטיקום לסטודנטים לחינוך בקייטנות", הוסיף.

מהמועצה האזורית עמק חפר נמסר כי "למרות מאמצים רבים שנעשו בחודש וחצי האחרונים, לא נמצא כוח אדם מתאים להפעלתן של המסגרות. מורים, גננות וסייעות הגנים אינם מחויבים לעבוד בתקופה זו, וחשוב לנו להפעיל קבוצות קייטנה רק עם צוות מתאים ומוכר.

המרכז השלטון המקומי מסר בתגובה כי "המחסור הקיים בסייעות בכל ימות השנה, שאף החמיר לאחרונה, בא לידי ביטוי גם במסגרות החינוכיות במהלך חופשת החנוכה. הסייעות הקיימות נשחקות תחת עול המשימות ההולך וגובר ולמרות תוספת השכר בחנוכה, הן מעדיפות חופשה ומנוחה. אנחנו קוראים לממשלה לפעול בהקדם לשיפור תנאי השכר של הסייעות".

ממשרד החינוך לא נמסרה תגובה.