אברג'יל ב-2015
צילום: פלאש 90

תיק הדגל נגד הפשיעה המאורגנת: יצחק אברג'יל הורשע ברצח ובניהול ארגון פשע

היום ניתנה הכרעת הדין בפרשה 512, בה הואשם העבריין הבכיר יחד עם עוד 17 עבריינים נוספים. אברג'יל הורשע גם ברצח שלושה עוברי אורח במהלך ניסיון חיסולו של זאב רוזנשטיין ב-2003
דניאל אלעזר
16 בנובמבר 2021
09:49
עודכן ב 12:58

בית המשפט המחוזי הרשיע היום (שלישי) את העבריין יצחק אברג'יל בשורה של עבירות ובהן רצח, ניהול ארגון פשע וקשירת קשר לביצוע פשע אחרי שנים של דיונים. השופטים אמרו בהחלטתם כי ארגונו הוא "ארגון פשיעה רב-עוצמה ששלח זרועות בארץ ובחו"ל". ההרשעה ברצח באה בעקבות ניסיון החיסול של העבריין זאב רוזנשטיין ב-2003 באמצעות מטען חבלה, במהלכו נרצחו שלושה עוברי אורח ונפצעו כ-30 בני אדם.

בפתח הדיון היום אמר אברג'יל כי "הציבור נותן אמון של 7% בבית המשפט" והוא לא מעוניין להגיע לדיון הבא. השופטים הגדירו את פועלו של אברג'יל ״פשע מאורגן חובק עולם וחסר תקדים בהיקפו". לדבריהם, "זו פעילות מאורגנת שמסכנת את שלום הציבור, ארגון פשיעה רב עוצמה, תאב כח ושליטה. אברג'יל עמד בצמרת הפירמידה. הוא הכתיב את אופן הפעילות והכתיב סנקציות למי שלא פעל בהתאם. דמותו הכריזמטית והביטוי התקשורתי פתחו לעבריינים אחרים דלתות והם רצו להיות בקרבתו".

עו"ד שרון הר ציון מפרקליטות מחוז תל אביב, ממונה בצוות שניהל את התיק נגד אברג'יל, אמרה בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום": "זו הכרעת דין חשובה ומשמעותית. פרשה 512 מגיעה היום לסיומה. לצערנו, בעולם הפשע אין ריק, ולכן נודעת חשיבות להרתעה ולהמשך פעילות עקשנית של המשטרה והפרקליטות".

כתב האישום בפרשה 512, שהוגש ביולי 2015, כלל כמה מראשי ארגוני הפשיעה בישראל. מכתב האישום עלה כי בשנים 2006-2002 עמד אברג'יל בראש ארגון פשע שפעל במבנה ייחודי, הכולל עשרות מנהלים וחיילים. בעיסוק של העבריינים היו תחומים שונים בהיררכיה סדורה ותוך שיתוף פעולה במטרה להשתלט על עולם הפשע בארץ. במי שהגדירו אויבים ניהלו מלחמת חורמה. 

במסגרת הפרשה העידו עשרות בבית המשפט והוגשו האזנות סתר בהן נשמעו חברי הארגון מתכננים ומממשים את תוכניותיהם. בשנה שעברה נמצא מת בתאו בכלא איילון יוסף לוי, אחד החיילים בארגון שהואשם בניסיון החיסול של רוזנשטיין.

בשיא האינתיפאדה: חזרה ל"פיגוע הפלילי" בלב ת"א

המטען התפוצץ כשרוזנשטיין - שהיה אז יעד מספר 1 של המשטרה - הגיע, מלווה בארבעת מאבטחיו, לחנות צ'יינג'. מהפיצוץ נרצחו שלושה אזרחים תמימים: רחמים צרויה (43), משה מזרחי (28) ונפתלי מגד (19) - בנו של בעל העסק. כ-30 איש נפצעו. האירוע הזה טבע ביטוי חדש: "פיגוע פלילי". ואכן הזירה ברחוב יהודה הלוי בתל אביב של 2003 נראתה כמו זירת פיגוע. מגד ומזרחי, שרכבו על אופנועים ונקלעו למקום בשל עבודתם, נהרגו במקום. מותו של צרויה נקבע בבית החולים.

כך נראתה הכתבה ב"מבט" בערוץ הראשון ב-2003

בזירת האירוע אמר המפכ"ל דאז שלמה אהרונישקי כי "כמו בפיגוע טרור, בקרב הקשה הזה יש לפעמים אי הצלחות". במשטרה ידעו כי יש כוונה להתנקש בחייו של רוזנשטיין וכי הוא ינסה להגיב. המשטרה הקצתה למלחמה בששת ארגוני הפשע שפעלו בישראל באותם ימים כוחות רבים ומשאבים, ובאותו ערב כינסה ישיבת חירום. "זה פחד לחיות במדינה", אמר אז בעל עסק סמוך. "אי אפשר כבר להסתובב ברחובות. אין משטרה, אין שום דבר".