ד"ר שרון אלרעי-פרייס
צילום: פלאש 90

הקלות לחוזרים מחו"ל: יוכלו לבצע בדיקה מהירה 24 שעות לפני ההמראה

הורוביץ הודיע על המהלך שצפוי להוזיל את מחיר החופשה בחו"ל. האפשרות לבצע בדיקת PCR 72 שעות לפני החזרה תשאר. יו"ר צוות הטיפול במגפות: "אין בידי המשרד סיבה ביולוגית טובה להניח שיהיו תופעות לוואי שונות לילדים מהחיסון בטווח הארוך"
דקלה אהרן שפרן
16 בנובמבר 2021
10:10
עודכן ב 23:20

שר הבריאות הורוביץ הודיע היום (שלישי) על הקלות לישראלים השבים מחו"ל. נוסעים שיגיעו לישראל יוכלו לבחור אם לבצע בדיקת אנטיגן במהלך 24 השעות לפני עלייה למטוס או בדיקת PCR כפי שנדרש כיום, 72 שעות לפני ההמראה. המהלך נעשה בתיאום עם משרדי התיירות והתחבורה, וכפוף לאישור הממשלה. 


לאחר אישור משרד הבריאות, דנה הבוקר ועדת הבריאות במתן חיסון קורונה לילדים בני 11-5. במהלך הדיון, עלתה משתתפת באמצעות ה"זום" ותקפה את ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס: "ד"ר אלרעי פרייס היא עובדת של חברת פייזר". בתגובה, יו"ר הוועדה עידית סילמן ביקשה להוריד אותה מהדיון: "לא אתן להכפיש את נציגי הציבור". 

ד"ר אלרעי פרייס אמרה כי מטרת משרד הבריאות היא להראות את הנתונים בצורה הכי שקופה וגלויה לציבור ההורים כדי שכל הורה יעשה את הבחירה שלו. "יש קושי עם המחשבה שהמחלה הזאת היא לא מחלה משמעותית והיא לא מחלה של ילדים. זה לא נכון, הראנו נתונים, ילדים חולים, יכולים לחלות קשה ולחלות בתופעות אחר כך. 1 ל-3,000 ילדים בישראל שחלו יהיה להם PIMS. היא הוסיפה: "בישראל אין שום ניסיון לכפות חיסונים. יש מדינות שבהן התו הירוק תקף למחוסנים בלבד. אצלנו תמיד יש אפשרות להציג בדיקה. אנחנו לא רוצים שאנשים יתחסנו מתוך הכרח".

אלרעי פרייס הציגה לוועדה נתונים ולפיהם מתחילת המגפה, 206 ילדים עד גיל 18 הגיעו למצב קריטי בגלל קורונה,  42 מהם בגילאי 5-11. היא הוסיפה כי 11 ילדים נפטרו, כולם עם מחלות רקע. ארבעה מתוכם בני 11-5.

באשר לתופעת ה-PIMS שאובחנה אצל ילדים לאחר החלמה ממחלת הקורונה אמרה ד"ר אלרעי פרייס כי עד כה דווח בסך הכול על 277 מקרים. 195 מקרים נחקרו עד כה, מתוכם 99 היו בגילאי 11-5. ד"ר אלרעי פרייס הוסיפה: "בשני מקרים ילדים נפטרו, לאחר שהתייצבו עם דלקת רב מערכתית סוערת מספר שבועות לאחר החלמה מקורונה".

יו"ר צוות הטיפול במגפות במשרד הבריאות ד"ר בועז לב אמר בפתח הדיון כי אין בידי המשרד סיבה ביולוגית טובה להניח על תופעות לוואי שונות לילדים מהחיסון בטווח הארוך. לדברי לב, רוב האירועים קלים וחולפים ולא הייתה סבירות שהדבר ימנע את ההמלצה על אישור החיסונים. הוא הוסיף כי יש תופעות הצפויות בסמיכות לקבלת החיסון כמו דימומים ושינויים במחזור החודשי אולם על פי כל הנתונים שנאספו, אין בכך שום השלכה על הפוריות.