ביה"ח וולפסון
צילום: ויקיפדיה, CC BY-SA 3.0

לאחר תחקיר כאן חדשות: דוח חמור נגד הנהלת ביה"ח וולפסון

החשב הכללי במשרד האוצר במכתב חריף ליועמ"ש ולמנכ"ל משרד הבריאות: "חשש משמעותי לביצוע מעשים הגובלים בפלילים ועבירות משמעת שבוצעו על ידי הנהלת וולפסון - שגייסה תרומות לרכש שהופנו בפועל לקופה צדדית" • תחקירי כאן חדשות חשפו - כך כספי תורמים הגיעו לקופה של מנהלת בית החולים, זוהי הקומבינה שעשה ליצמן כשסגן המנהלת ביקש ממנו תקציב לצורכי דת
אורן אהרוני ומרדכי גילת
16 בנובמבר 2021
21:17

לאחר תחקיר כאן חדשות: החשב הכללי במשרד האוצר הוציא דוח חמור נגד הנהלת בית החולים וולפסון. כך פורסם הערב (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. במכתב ששלח היום החשב הכללי ליועמ"ש, למנכ"ל משרד הבריאות, נציב שירות המדינה ולמנכ"לית בית החולים, הוא כותב כי "יש חשש משמעותי לביצוע מעשים הגובלים בפלילים ועבירות משמעת שבוצעו על ידי הנהלת בית החולים. ממצאי הדוח מעלים בין היתר כי הנהלת ביה"ח גייסה תרומות מתורמים לטובת רכש, אולם אותו הרכש מומן מתקציב המדינה - וכספי התרומות הופנו לקופה צדדית ושימשו לייעוד שונה".

בהמשך המכתב הוסיף החשב הכללי, יהלי רוטנברג: "הנהלת בית החולים חתמה על הסכמים עם עמותת 'לב חב"ד' והקצתה להם בניין לטובת הקמת מלונית - בניגוד לחוק. הדוח ממחיש את הקלות שבה ניתן לעקוף את הבקרות הכספיות. מדובר בהתנהלות חמורה המבוצעת על ידי בכירים בשירות הציבורי, תופעה שיש למגרה ולטפל בה בכל האמצעים העומדים לרשותנו".

כמו כן, תוקף החשב את העובדה שיש ניסיון פגיעה חמור בשומרי הסף והפעלת לחצים בלתי סבירים בבית החולים. יש לציין כי מנכ"לית עמותת הידידים כבר פוטרה מתפקידה, וכי נעשים ניסיונות לפטר את החשבת של ביה"ח וולפסון ומבקר הפנים. החשב דורש להפסיק לאלתר את הפגיעה בהם ופועל למינוי חשב מלווה לבית החולים בטווח הקרוב, במטרה לאפשר פעילות תקינה.

מבית החולים וולפסון נמסר בתגובה: "אנו פועלים במקצועיות ומסירות רבה למען המטופלים שלנו. לגבי הדוח, העברנו את ההתייחסות שלנו לגורמים הרלוונטיים". במשרד הבריאות אומרים כי הם לומדים את הדוח.

"משקרים לתורמים בפנים": ההקלטות מהישיבות הפנימיות והקומבינה של ליצמן

באפריל נחשפו בכאן חדשות הקלטות מישיבות פנימיות של בית החולים ועמותת הידידים, בהן התגלתה הדרך בה נוהגים בוולפסון בכספי תרומות: מבקשים כסף עבור נושא "מושך", אך מממנים אותו מתקציב אחר ובתרומה משתמשים כ"קופת מנהל" - ללא ידוע התורמים. בפנים גלויות ניצבה יששכר מול מצלמת כאן חדשות וסיפרה על ההתנהלות.

באחת ההקלטות שפורסמו בכאן חדשות נשמעת יששכר מתריעה על מה שנתפס בעיניה כהתנהלות קלוקלת: "אנחנו משקרים לתורמים בפנים... תקח את ארקין (המיליארדר מורי ארקין - א"א ומ"ג) והציוד לפגיה וחייבים ודרמות ו-'HO MY GOD מה נעשה, פגים ימותו'. ואז בתכלס אנחנו לא צריכים אותם. הציוד נרכש בכל מקרה, אנחנו לא באמת צריכים את הכסף שלהם".

ד"ר ענת אנגל היא מנהלת בית החולים. מההקלטות נשמע בבירור שהיא וסגנה יניב פוגל ידעו בדיוק מה נעשה עם הכספים ואפילו ניהלו את חלקם. במקביל לתרומות הוקמה קופת מנהלים. לשם הלך הכסף הפנוי, כך הם קראו לו. אותן תרומות שקיבלו כשכבר לא היה צורך בכסף.

למה משמשים הכספים של קופת המנהלים? "אחד הדברים שהוציאו להם את הכספים זה ריהוט ושיפוץ הלשכה של ד"ר ענת אנגל מנהלת בית החולים", סיפרה יששכר. "ייעוד אחר זה נסיעות לחו"ל. נסיעות לחו"ל הרבה יותר קל לממן מכספי תרומות מאשר לעבור דרך המדינה".

בתחקיר נוסף של כאן חדשות, שפורסם בחודש יולי, נחשפה הקלטה של סגן מנהלת ביה"ח, יניב פוגל, שם הוא מספר איך הוא ביקש משר הבריאות לשעבר, יעקב ליצמן, כסף לבית החולים עבור צורכי דת. מכיוון שלא היה תקציב, ליצמן העביר לו, כך לפי עדותו, כרבע מיליון שקלים תחת סעיף "בטיחות" - מבלי שידעו מה המטרה האמיתית.