נגיף HIV

בפעם השנייה בהיסטוריה: נשאית HIV החלימה ללא התערבות רפואית

האם האנושות מתקרבת למציאת מרפא זוהה לראשונה בתחילת שנות 80 והפך למגפה עולמית? חוקרים מארצות הברית ומארגנטינה טוענים כי מצאו עדות מהימנה לכך שאישה, שנדבקה בנגיף לפני כ-8 שנים, החלימה ממנו - בלי קוקטייל תרופות או כל התערבות רפואית. זו הפעם השנייה שהחלמה מסוג כזה תועדה בספרות הרפואית. שתיים מהחוקרות לכאן חדשות: "נותן לנו עוד תקווה שבעתיד נמצא דרך לייצר תרופה"
יואב זהבי
16 בנובמבר 2021
22:33

זה אחד הרגעים המרגשים בקריירה של ד"ר נטליה לאופר מארגנטינה. לפני פחות מיממה פרסמה, עם צוות חוקרים אמריקנים, מחקר שבו דווח על נשאית ה-HIV השנייה בלבד שככל הנראה החלימה מהנגיף באופן טבעי. "יש עוד הרבה עבודה, אבל זה נותן לנו עוד תקווה שבעתיד נמצא דרך לייצר תרופה", היא אומרת.

בשיחה משולבת מבואנוס איירס ומניו אינגלנד, סיפרו לכאן חדשות ד"ר לאופר וד"ר שו יו, שהובילה את המחקר, על הממצא החשוב והנדיר בנוגע לנגיף שעומד מאחורי מחלת האיידס. "אחרי שניתחנו יותר מ-1.5 מיליארד תאי דם ותאי רקמה מהמטופלת הזאת, כבר לא ראינו אצלה נגיפי HIV שלמים, כלומר פעילים. נראה שמערכת החיסון של המטופלת הצליחה לחסל את כל הנגיפים הפעילים בגופה", הסבירה ד"ר יו.

לפי שעה זהותה של המחלימה נשמרת בסוד, אך ידוע כי מדובר בתושבת ארגנטינה בשנות ה-30 לחייה. עוד ידוע כי היא נדבקה בנגיף בשנת 2013. לאחרונה ילדה האישה, שמכונה "חולת אספרנסה" על שם העיר שבה חיה, תינוק - שאובחן גם הוא שלילי ל-HIV.

נגיף ה-HIV, שגורם למחלת האיידס, זוהה לראשונה בתחילת שנות 80 והפך למגפה עולמית. כיום ידוע על כ-38 מיליון בני אדם שנושאים אותו בגופם, יותר ממחציתם באפריקה. בישראל התגלו עד סוף 2019 10,430 נשאים.

עם זאת, ההתערבות הטיפולית עדיין נוכחת ברפואה. מנהל מערך האיידס בביה"ח איכילוב, ד"ר דן טורנר, הסביר לכאן חדשות כי מי שמקבל כיום טיפול תרופתי ונמצא במעקב אחריו – לא מדביק יותר. "המטופלים היום נוטלים כדור אחד ביום עם תופעות לוואי יחסית מועטות".

בספרות הרפואית תועד רק מקרה אחד שבו החלימה אישה מהנגיף בלי התערבות טיפולית. סיפורה של לורן וילנברג בת 67 מסן פרנסיסקו, נחשף לפני כשנה וחצי, כ-30 שנים אחרי שנדבקה.

בעשורים האחרונים תועדו שני מקרים של חולים שנרפאו מ-HIV לאחר שבגופם הושתל מח עצם שנועד לטפל במחלת הסרטן שבה חלו, אך מדובר בהליך מורכב ומסוכן שלא צפוי להפוך לטיפול שכיח בנגיף.

"לא הייתי אומרת שמצאנו את הפתרון האולטימטיבי", מחדדת ד"ר שו יו, "אבל לדעתי אנחנו מתקרבים יותר ויותר למציאת תרופה. העובדה שיש שתי מטופלות כאלה שהחלימו בטבעיות והתגלו תוך שנתיים, מעידה שלמערכת החיסונית שלנו יש יכולת להתמודד עם הנגיף הזה". למרות הנמכת הציפיות, שתי החוקרות מבטיחות שימשיכו לנתח לעומק את המקרה האחרון - בתקווה שהממצאים יקדמו את מציאת התרופה.