משטרה בכניסה לסורוקה

למה בתי החולים לא מצליחים לגייס מאבטחים?

השכר השעתי הנמוך והעבודה הקשה מקשים על גיוס עובדים • בוולפסון חסרים יותר מ-50% מאבטחים מהתקן, וברמב"ם ישנו מחסור של 35% • קצין ביטחון של בית חולים גדול לכאן חדשות: "המערך שלי קרס מזמן" • מנהל בית החולים רמב"ם: "כשרואים את המציאות הקיימת זה פשוט מפחיד"
נוב ראובני והדס גרינברג
16 בנובמבר 2021
22:44

בבתי החולים מתריעים על מחסור חמור במאבטחים וקושי בגיוסם, כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. ברקע אירועי האלימות האחרונים, בבית החולים וולפסון מדווחים על מחסור של יותר מחצי במאבטחים. התקן הוא ל-55 מהם אך בפועל ישנם רק 22.


בבית החולים רמב"ם בחיפה ישנו מחסור של 35%. מנהל בית החולים רמב"ם בחיפה, ד"ר מיקי הלברטל אמר לכאן חדשות: "כשרואים את המציאות הקיימת זה פשוט מפחיד. הסיטואציה היא מאוד קשה ונאלצים להתפשר לפעמים באיכות המאבטחים". 

השכר השעתי של מאבטח בבית חולים ממשלתי הוא 36 שקלים, על פי מכרז שנעשה בשנת 2012. קציני ביטחון של כמה בתי חולים מסבירים כי השכר הירוד לעומת העבודה הקשה והסיכון הגבוה - מקשים על גיוס עובדים שמעדיפים ללכת למקומות שבהם השכר גבוה יותר, והסיכון נמוך יותר.

קצין ביטחון של בית חולים גדול אומר לכאן חדשות: "אנחנו במצב הכי גרוע שהיינו אי פעם. המערך שלי קרס מזמן". לטענת גורמים בבתי החולים כבר זמן רב שבמשרד הבריאות מדברים על מכרז אבטחה חדש שיאפשר להעלות את שכר המאבטחים, אך בינתיים לא פורסם מכרז כזה.

המהומה מחוץ לבית החולים בכפר סבא

מצבו של נדים שיתווי שהיה היעד לחיסול בג'לג'וליה מוסיף להיות קשה. הוא עבר ניתוח בשעות האחרונות ועדיין נלחמים על חייו. המחסל ירה לעברו שמונה כדורים בזמן ההלוויה. עד עכשיו במשטרה לא יודעים את זהותו. 


אחרי האירוע הגיעו עשרות ממשתתפי ההלוויה בשיירות לבית החולים. עם הגעתם הם ניסו להיכנס פנימה ונבלמו על ידי האבטחה והמשטרה שהגיעה למקום. מה שהוביל להגעת כוחות יס"מ לבית החולים מחשש שהמצב יצא משליטה. 

ביום ראשון נפצעו שני בני אדם נפצעו מדקירות בקטטה המונית שפרצה בין שתי משפחות מרהט בחניון בית החולים סורוקה בבאר שבע. בתיעוד מהמקום נראים צעירים משליכים אבנים ונשמעים קולות ירי. נטלי, תושבת העיר, שהייתה סמוך למקום הקטטה, סיפרה: "פעם ראשונה חווה פחד אימים כזה אלוהים ישמור. נכנסתי לארומה עם הבת הקטנה שלי, תוך שנייה יריות וחמולות רצים בתוך הסניף ומחוצה לו. צעקות, יריות, קטטות ורכבים טסים על 200 בחניה של המתחם".