נוער בסיכון, אילוסטרציה

ביתר עילית סוגרת שירות ייחודי לנערות חרדיות בסיכון

המקום, "מרחב הלב", הפועל במימון משרד הרווחה, נסגר לאחר שפעל כארבע שנים בעיר והעניק ליווי ותמיכה גם לנערות ולצעירות שהתדרדרו לזנות, אובדנות וסמים. צעירה שמטופלת במקום לכאן רשת ב: "בעיר מתכחשים למצב בני הנוער"
ורד פלמן
17 בנובמבר 2021
12:12

עיריית ביתר עילית סוגרת שירות ייחודי לנערות חרדיות בקצה הסיכון, בהן נערות על רצף הזנות, אובדנות וסמים. המקום, "מרחב הלב", הפועל במימון מלא של משרד הרווחה, נסגר לאחר שפעל כארבע שנים בעיר והעניק לנערות ולצעירות בנות 14 עד 25 ליווי, תמיכה, מקום לשהות בו וארוחה חמה.

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

בריאיון הבוקר (רביעי) לתוכנית "סדר יום" שיתפה רחל (שם בדוי), בת 19 שמטופלת במקום מגיל 16 וחצי, כי השירות היווה עבורה כתובת יחידה, לאחר שחזרה בשאלה והתדרדרה לסמים, זנות ואובדנות בגיל 13. "בהתחלה התכחשתי למצב ורציתי להתמודד לבד, עד שחברה הכירה לי את המקום והם מלווים אותי מאז ועד היום", שיתפה והוסיפה: "הגעתי אליהם אחרי תקופה קשה ושם התחילו לעזור לי. ילדה בת 13 לא מספיק חכמה להבין שהיא רוצה לחיות את החיים שלה אחרת, לרוב על רקע אלימות והמצב בבית".

"יש הרבה בני נוער במצב כזה בביתר עילית וכל שנה זה הולך וגדל - הבנות לא מוצאות את עצמן במסגרות הנוקשות, נפלטות ומוצאות את עצמן ברחוב", שיתפה רחל. "נורא עצוב לי שמסירים אחריות ומשאירים אותי לבד, אני לא יודעת מה אעשה. בעיר מתכחשים למצב של בני הנוער", הסבירה.

מזה תקופה העירייה צימצמה את האמצעים ואת הצוות שפעל במקום שתיפעלה, כאמור במימון משרד הרווחה. בתקופה האחרונה פעל "מרחב הלב" בקרוואן לאחר שהועבר מדירה בעיר.

למרות פניות חוזרות לעיריית ביתר ובהן גם לראש העירייה לא התקבלה תגובתם. ממשרד הרווחה והביטחון החברתי נמסר בתגובה: "מרחבי הלב, שאותם מפעיל משרד הרווחה במקומות רבים בארץ, נועדו לתת מענה סוציאלי לנערות ולצעירות במצבי סיכון קיצוניים. החלטת עיריית ביתר עלית לסגור את "מרחב הלב" בעיר נעשתה ללא התייעצות עם גורמי המקצוע במשרד. מרגע שנודע דבר הסגירה, פועל המשרד מול העירייה על מנת לפתוח שירות אלטרנטיבי שייתן מענה לנערות שזקוקות לכך".