חיים ולדר
צילום: דוד 25, מתוך ויקיפדיה

אחרי פרסום העדויות נגדו: הסופר חיים ולדר פורש מתפקידיו הציבוריים

"הארץ" פרסם טענות להטרדות וניצול מיני לכאורה, שמטילות צל כבד על פעילותו של הסופר ואיש החינוך המוערך. תוכניתו של ולדר ברדיו הופסקה, בכמה מקומות כבר הפסיקו למכור את ספריו, ונראה שהפרשה עוד צפויה להכות גלים • העיתונאי שעומד מאחורי התחקיר לכאן רשת ב: יש לנו עוד עדויות שאנחנו לא יכולים לפרסם. בחדשות הלילה העריך: בהשוואה למשי זהב, יידרש יותר זמן עד שתיפתח חקירת משטרה
כתבי כאן חדשות
17 בנובמבר 2021
15:28
עודכן ב 04:45

תוכניתו השבועית של הסופר ואיש החינוך החרדי חיים ולדר ברדיו קול חי הופסקה אמש (רביעי) בעקבות הפרסום של תחקיר עיתון "הארץ". אך נראה כי הטלטלה במגזר החרדי בעקבות העדויות על הטרדות מיניות וניצול מיני לכאורה של ולדר, לא צפויה להסתכם רק בהפסקת תוכנית הרדיו. "השבר הוא אמיתי", מסביר היום העיתונאי מנדי גרוזמן בריאיון לתוכנית "עצם העניין" עם קלמן ליבסקינד בכאן 11. בעקבות פרסום העדויות נגדו הודיע ולדר כי הוא פורש מתפקידיו הציבוריים. 

בתחקיר הובאו עדויות של בנות 12, 15 ו-20 שסיפרו כי הסופר הפופולרי קיים איתן יחסי מין תוך ניצול מעמדו. לציבור הכללי בישראל הסיפור הזה אולי מתקשר לפרשת יהודה משי זהב. במציאות, הסיפור על חיים ולדר כנראה מטריד הרבה יותר את החרדים. "יהודה משי זהב היה אולי שבר אצל החילונים", מסביר גרוזמן. "אבל משי זהב היה דמות מוערכת אצל החילונים, לא אצל החרדים".

כדי להבין את חומרת העדויות, צריך להבין קודם מי זה חיים ולדר. עיתונאי "הארץ" אהרן רבינוביץ', שחשף את העדויות יחד עם העיתונאית שירה אלק, סיפר השבוע בריאיון לתוכנית "סדר יום" עם קרן נויבך בכאן רשת ב: "חיים ולדר הוא ה-סופר וה-איש חינוך בציבור החרדי. הוא נחשב למבין הבכיר ביותר בציבור החרדי, כתב עשרות ספרים, אין ילד חרדי שלא מכיר את ספריו.

"הוא נחשב מקורב לכל האליטה הרבנית והפוליטית – ההגדרה המזוקקת למיינסטרים החרדי. מדובר באוטוריטה בחינוך לילדים בציבור החרדי. מדובר בהרבה מעבר לכוח. זה אדם שהוא דמות נערצת ואהובה. משי זהב היה איש עם כוח ומקושר. חיים ולדר נערץ".

לפי מנדי גרוזמן, "אין לוולדר מקבילה בחברה החרדית, כי תמיד ההערכה היא לדמויות רבניות. הוא איש הרוח היחיד במגזר שהוא לא רב וזוכה לכבוד והערכה חוצה קבוצות במגזר. ולדר הוא אדם שבמשך יותר מ-20 שנה קידם את המגזר בכל הנוגע לבעיות נפש ושיטות חינוך יותר מכילות, ואפילו ביחס לפגיעות מיניות. לכן השבר הוא אמיתי".

ובהתאם לגודל השבר, הסערה במגזר החרדי כאמור לא מסתכמת רק בהפסקת תוכנית הרדיו של ולדר. בכמה מקומות כבר החליטו להפסיק למכור את ספריו, בין השאר ברשת המרכולים "אושר עד". בחנות ספרים חרדית בברוקלין בשם "אייכלר'ס" פרסמו הודעה לפיה "בלב כבד אנחנו מודיעים שלא נחזיק ספרים של הסופר חיים ולדר".

מטעם עורכי דינו של ולדר, עו"ד מיקי חובה ועו"ד גיא שמר, נמסר: "חיים ולדר מכחיש בתוקף כל טענה להתנהגות לא ראויה שלו, ותוצאת בדיקת הפוליגרף שעבר מדברת בעד עצמה. מר ולדר נחוש להיאבק עד כלות לטיהור שמו".

"הציעו לי כסף כדי לרדת מהתחקיר"

בריאיון ל"סדר יום" חשף אהרן רבינוביץ' גם פרטים מאחורי הכנת התחקיר. לדברי רבינוביץ', בידיו יש עוד 15 עדויות נגד ולדר שהוא אינו יכול לפרסם: "מדובר בעדויות גם של גברים וגם של נשים. יש גם כאלה שהיו בזמנו קטינים או קטינות. אנחנו לא יכולים להביא את כל העדויות בגלל חשש של האנשים. גם היום, אחרי שהכתבה יצאה, הנפגעים מאוד חוששים. זה פחד אימים מבחינתם – גם ממנו וגם מהתגובות".

האזינו לריאיון עם העיתונאי אהרן רבינוביץ' בכאן רשת ב

עוד מספר רבינוביץ': "השם של חיים ולדר הגיע אליי ואל שירה אלק מייד אחרי פרסום הפרשה של משי זהב, יחד עם שמות של בכירים בציבור החרדי שנגדם נשמעו עדויות שהם פוגעים מינית. אבל השם של ולדר עלה בצורה הכי מובהקת מהרבה מאוד כיוונים - עדיין לא ברמה של סיפורים ממקרה ראשון, אלא הכול בגדר שמועות.

"התחלנו לחפור בנושא ולא הצלחנו להגיע למשהו קונקרטי וחשבנו כבר לרדת מהסיפור. אבל אז הגיעה עדות אחת מאוד מבוססת, והבנו שוולדר לכל הפחות פגע מינית פעם אחת".

רבינוביץ' מספר על לחצים שהופעלו עליו מרגע שנודע בסביבתו של ולדר אודות התחקיר שצפוי להתפרסם: "לא היו איומים. היו את ההצעות הסטנדרטיות שאני מקבל לפני כל תחקיר. הצעות של 'בוא קח כסף ותרד מהתחקיר'. הפעם פנו אליי מטעמו והציעו לי מאה אלף שקל כדי לרדת מהתחקיר ולעשות תחקיר על האנשים שלכאורה מפיצים את 'הפייק ניוז'".

"בהשוואה למשי זהב, ייקח יותר זמן עד שתיפתח חקירת משטרה"

בריאיון לתוכנית חדשות הלילה בכאן 11, אמר רבינוביץ' כי אפשר להגדיר את פרשת חיים ולדר כ"קו פרשת המים של הציבור החרדי בכל הנוגע לתקיפות מיניות". הוא הוסיף כי לקח כמה ימים עד שהעדויות חילחלו לתוך החברה החרדית, משום שולדר הוא דמות כה נערצת עבורם. "לקח לאנשים כמה ימים להאמין לעדויות ולהגיב עליהן", אמר. "מדובר בטראומה חברתית כשמגלים כזה מגה אירוע על אדם אהוב. מה שחשוב זה שהממסד החרדי מתחיל להניע את הגלגלים - מרדיו קול חי שהשעה את ולדר ועד רשת 'אושר עד' שמסירה את הספרים שלו".

רבינוביץ' מעריך כי בהשוואה לפרשת יהודה משי זהב, ייקח יותר זמן עד שתיפתח חקירת משטרה. "קצב האירועים יהיה שונה ממשי זהב להערכתי, מקווים שיוגשו תלונות ותיפתח חקירה, כי ראוי שהסיפור יבוא לידי מיצוי משפטי ופלילי".

שעיתון יקבע סדר יום לרבנים? הקונפליקט בממסד החרדי

בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב דובר על הדילמה הקשה שיצר התחקיר בתוך הממסד החרדי, שבתפיסה שלו לא ייתכן מצב בו עיתון קובע סדר יום לרבנים ולשופרים שלהם. בהקשר הזה, מעניין לראות את התגובות לעדויות החמורות - לא רק ברחוב החרדי, אלא גם למעלה אצל הקודקודים.

ברדיו "קול חי", למשל, הם בחרו בגישה של התעלמות מוחלטת מהעדויות, שם הם עדיין מעלים את ולדר לשידור כפרשן פוליטי. יהיה מעניין לראות גם מה יקרה עם עבודתו של ולדר בעיתון היומי "יתד נאמן", שיעמדו בפני דילמה כיצד להגיב. לצד ההימנעות וההכחשה, יש כאמור גופים שבוחרים להחרים את הסופר הנערץ ומביעים אמירה ערכית של: "ליבנו עם הקורבנות, צריכים לבנות את הקהילה החרדית ולהפוך אותה לקהילה בריאה".