אור עקיבא, עוד יום

אור עקיבא - עיר בלי ראש | עוד יום

כבר שנה שהעיר מתנהלת ללא ראש עיר. יעקב אדרי הושעה לאחר שנחקר על חשדות חמורים וחזר ללשכתו רק לאחרונה. בינתיים, ההזנחה ניכרת בכל פינה, תפקידים בעירייה לא מאוישים וועדותיה לא מתכנסות | אורן אהרוני ביקר בעיר במשבר
עוד יום עם אורן אהרוני
18 בנובמבר 2021
08:46

פארק האקליפטוס היה אמור להיות מקור גאווה לאור עקיבאים, אבל במקום אתר שכיף להעביר בו בילוי, הפארק מטונף ומוצף בערמות של שקיות וכלים חד פעמיים. עמדות מנגל מרוסקות על האדמה. ליד המגלשות בקבוקי וודקה מנופצים. וזה לא רק מחזה השמור רק לפארק - ברחובות אור עקיבא זרוקה פסולת בניין, ליד גנים, ליד בתי ספר. העיר מוזנחת ולאורח מבחוץ נראה שאין בעל בית – כשבפועל, באמת אין אחד כזה.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום" עם אורן אהרוני 

אחת הסיבות לכך שהעיר במצב כל כך גרוע הוא הנהלה כושלת. ראש העיר של אור עקיבא, יעקב אדרי, נעצר בדיוק לפני שנה, ונחקר בחשד לשורה ארוכה של עבירות חמורות. המשטרה טוענת שאדרי קידם את העניינים של בעלי עסקים ובעלי אינטרסים בעיר בתמורה לקבלת שוחד. ומעל כל זה - הוא נחקר גם בחשד לאונס.

מסע בין עיריות ואבסורדים: מה קורה בפריפריות?

מאז שנפתחה החקירה אדרי הורחק מהעירייה. כבר שנה שהוא לא שם. המשטרה העבירה כבר בחודש יוני את התיק לפרקליטות, שם עדיין שוקלים אם להגיש נגדו כתב אישום. לפני שבוע התיר לו בית המשפט, לבקשתו, לחזור ללשכת ראש העיר, עד להחלטה על הגשת כתב אישום, אבל - עם הגבלות: אסור לו לעסוק בתכנון ובנייה ובכוח אדם.

תושב העיר שלומי אבני: "לא נוח למשרד הפנים לפזר את המועצה לכל הרוחות, לשלוח את כל נבחרי הציבור הביתה ולקחת פיקוד לשנתיים"

מי שמילא את מקומו של ראש העיר אדרי הוא שמחה יוסיפוב. כבר כמעט שני עשורים שאדרי ויוסיפוב מחליפים ביניהם תפקידים, אבל עכשיו נראה שאין שם באמת אף אחד. זה המצב תחת אדרי - אין בעיר ראש עיר מתפקד וסגנים, אין מהנדס, אין קואליציה, אין אופוזיציה, אין ועדות קבועות, אין דוחות ביקורת, אין פרוטוקולים מסודרים. בגדול וגם בקטן? אין תפקוד.

תחת חקירות, עם הרבה זבל ובלי תקציב: סדרת הכתבות "ארץ עיר" הגיעה לאור עקיבא

כשהעיר לא מתפקדת, משרד הפנים אמור להיכנס לתמונה. בפועל, מה שעשה המשרד זה להצמיד לראש העיר חשבים מלווים שתפקידם ללוות רשויות שנמצאות בגירעון, לאשר כל הוצאה כספית של העירייה ולוודא שהניהול תקין.

לתושבים בעיר מגיע הרבה יותר ממה שהם מקבלים. שלומי אבני, תושב ופעיל הציבור, מנסה כבר שנים לעורר את משרד הפנים שיקחו את המושכות ויצילו את המקום. "לא נוח למשרד הפנים לעשות את הצעד הרדיקלי הבא - שהוא, סליחה על הביטוי, לפזר את המועצה לכל הרוחות, לשלוח את כל נבחרי הציבור הביתה ולקחת פיקוד לשנתיים-שלוש", אמר אבני.

וכשזה המצב, האשמה העיקרית היא של משרד הפנים. לראות את מה שקורה כאן זו בושה - לאפשר לדבר הזה להימשך שנים רבות כל כך, זה כבר ביזיון.