סגר באוסטריה
צילום: אי.פי

שיאי תחלואה באירופה: נבחן סגר מלא באוסטריה

בסלובקיה שוקלים סגר על לא מחוסנים, בהונגריה מחסנים במנת דחף את הצוותים הרפואיים ובגרמניה מתבטלים שוקי חג המולד
בן יניב
18 בנובמבר 2021
18:47

העלייה בתחלואה באירופה: ארבעה ימים אל תוך ניסוי "סגר הלא מחוסנים" באוסטריה ועם שבירת שיאי תחלואה זה היום השישי ברציפות, מומחי הבריאות של הממשלה בווינה ממליצים להרחיב את הסגר גם לאוכלוסיה המחוסנת. מומחי הבריאות סבורים שהגבלות על לא מחוסנים בלבד אינן מספיקות כדי לבלום את גל התחלואה והעומס המצטבר בבתי החולים במדינה.

בתוך כך, בעיר זלצבורג, השנייה בגודלה במדינה, כבר מתכוונים להכריז על סגר כללי למחוסנים ולא מחוסנים כאחד ובוחנים גם את אפשרות סגירת מערכת החינוך. משרד הבריאות האוסטרי מדווח על שיא נדבקים חדש מאז פרוץ המגפה עם יותר 15,100 נדבקים ביממה האחרונה. 

בינתיים, שכנתה של אוסטריה - סלובקיה, הולכת בדרכה והיום הכריז ראש הממשלה, אדוארד הגר, בהודעה מיוחדת בטלוויזיה כי על המדינה להטיל סגר על מי שאינם מחוסנים. "המצב בבתי החולים הולך ומחריף. עלינו להכריז סגר, אנחנו הולכים גם להקשיח את ההגבלות בשלושת השבועות הקרובים כדי למנוע את קריסת מערכת הבריאות".

הממשלה הסולבקית הודיעה כי הלא מחוסנים יוכלו לצאת מבתיהם רק לצורך קניות חיוניות או מקרי חירום בריאותיים. מחוסנים יוכלו להמשיך וללכת לאירועים המוניים, חנויות שאינן חיוניות ולמקום עבודתם ללא חובת בדיקה. המדינה המאכלסת 5.5 מיליון בני אדם חוותה בשבועות האחרונים זינוק חד בתחלואה, בדומה לאוסטריה ולמדינות נוספות במרכז אירופה. ממוצע הנדבקים היומי שם עומד על 8,000 מקרים ליממה.

בבריטניה דיווח משרד הבריאות הבריטי על 46,807 נדבקים חדשים ביממה האחרונה - שיא של חודש ימים שברובו התייצבה התחלואה על 30-35 אלף נדבקים ביום. 200 חולים מתו. בממשלה הבריטית אין דיון על החזרת ההגבלות, זאת למרות הצפי לגל תחלואה בחגי סוף השנה האזרחית וחזרה ללימודים בתחילת ינואר. ראש הממשלה ג'ונסון ושריו דוחפים את בני ה-40 ומעלה לקבל מנת חיסון שלישית ומנה שניה לבני 16-17.

גם בהונגריה זינקה התחלואה בשבועות האחרונים והיום רשמה המדינה את מספר הנדבקים הגבוה ביותר מאז חודש מארס - 10,700. ראש הממשלה ויקטור אורבן הורה על חובת חיסון צוותי הרפואה במנת דחף. דובר לשכתו של אורבן הודיע הערב כי הונגריה פרט לכך תשוב גם חובת עטיית המסכה במקומות סגורים.

בהולנד מדווחים כלי התקשורת על שיא תחלואה יומי מקורונה, כאשר ביממה החולפת נרשמו 23,680 מקרים מאומתים לנגיף. מדובר ביום שלישי ברציפות שבמדינה נרשמו יותר מ-20 אלף מקרים מאומתים לנגיף. עלייה קבועה בתחלואה נרשמת גם בגרמניה השכנה. עוד ועוד שוקי חג מולד מתבטלים בברלין הבירה ומודיעים כי גם השנה לא ייפתחו למבקרים. רוב השווקים היו אמורים להיפתח בשבוע הבא ב-22 בנובמבר, אך לא יצליחו לעמוד כלכלית בהנחיות החדשות שמוציא הסנאט הגרמני - ריחוק גדול יותר בין ביתנים בשוק, כניסה למחלימים ומחוסנים בלבד פלוס בדיקה שלילית, הגברת אבטחה ועוד.

באיטליה נרשם לראשונה זה שבעה חודשים מספר דו ספרתי של נדבקים ביממה - 10,640 אתמול. מדובר במספר הנדבקים הגדול ביותר מאז מחצית חודש מאי, אז נרשמו במדינה מעט יותר מעשרת אלפים נדבקים. עיקר התחלואה מתרכז במחוז אלטו-אדיג'ה ודרום-טירול הגובלים באוסטריה. רוב המחוזות באיטליה מוגדרים צהובים. העיתון "לה-סטמפה" מדווח על כוונת משרד הבריאות האיטלקי להמליץ לממשלה להכריז על החמרת ההגבלות נגד הלא מחוסנים.