t
ג'ו ג'אג'אתי

"מרגיש בטוח כשאסד הוא הנשיא": מה יהודים חיפשו בדמשק?

כפי שפורסם בשבוע שעבר בחדשות הערב, קבוצת יהודים מניו יורק ביקרה בדמשק - בהסכמת משטר אסד. בתקשורת הערבית ביקרו את הקבוצה וטענו שמדובר בשיתוף פעולה עם תעמולת המשטר
רועי קייס
19 בנובמבר 2021
02:46
עודכן ב 18:25

בשבוע שעבר נחשף בכאן חדשות כי קבוצה של 12 יהודים מברוקלין ביקרו באופן לא שגרתי בדמשק, בירת סוריה, במסגרת ביקור שורשים - וגם טיפולי שיניים. הביקור, שהתקיים תחת עינו הפקוחה של משטר אסד, עורר הדים רבים בתקשורת הערבית. משתתפיו היהודים צוירו כמי שמשתפים פעולה עם התעמולה של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, שכביכול נתן חסות לביקור. אחרי שסירבו להיחשף, אחד מהם, ג'ו ג'אג'אתי, ביקש להסביר את המניע לביקור והביא רשמים מפתיעים למדי על המסע לסוריה.

תאמינו או לא, אבל בעבור ג'ו ג'אג'אתי, יהודי מברוקלין שביקר בעת האחרונה בדמשק הולדתו, סוריה היא היעד התיירותי המועדף בשנים האחרונות. "בעבורי סוריה הרבה יותר בטוחה מאשר ניו יורק", אמר ג'אג'אתי בשיחה עם כאן חדשות.  "הפעם הראשונה הייתה באוגוסט 2018. זה היה כמו חלום, אהבתי את זה. האנשים, האוכל, האירוח. עשר פעמים כבר הייתי בדמשק מאז, וזה היה בשביל הכיף. אין שום סיבה אחרת. לא פוליטית ולא משהו אחר".

לדבריו, "בפעם הראשונה שהלכתי זה היה אחרי שהייתי רגיל לראות טלוויזיה וחדשות. הייתי מאוד עצבני ומפוחד. אבל בעבורי זה היה חלום לראות איפה נולדתי. אחרי הפעם הראשונה, התחלתי להביא איתי חברים שגם הם נולדו בסוריה. בפעם האחרונה המשפחה הייתה איתי. הדבר הכי מרגש בביקור האחרון שהייתה לי את ההזדמנות ללכת עם המשפחה שלי באזור של הקהילה היהודית, ברובע היהודי. רציתי לבקר בבית הכנסת, במקום שבו עשו לי ברית מילה וההורים שלי התחתנו".

בניגוד לפעמים הקודמות, שעברו מתחת לרדאר, הביקור האחרון שלו שם בחודש שעבר, שפורסם בכאן חדשות, עורר הדים רבים בתקשורת הערבית. ההסברים שניתנו שם לביקור נעו בין ביקור טיפולי שיניים בזול לבין טיול שורשים משפחתי. "הם לא עשו את כל הדרך מסוריה בשביל רופא שיניים. הם הלכו כי הם מתגעגעים למדינה", נאמר באחד הדיווחים.

"לא קיבלנו שום הזמנה, אבל בהחלט היינו מוגנים. בסוריה אתה לא צריך להחביא את הזהות שלך"

טיול השורשים של משפחת ג'אג'אתי לא היה יכול להתרחש, מן הסתם, בלי הסכמת משטר אסד, שעמד בקשרים טובים עם סבו של ג'ו הצעיר, ג'וזף ג'אג'אתי. לטענת נידאל מעלוף, עיתונאי סורי ההמתגורר בטורקיה, "המשטר הקל את הגעתם לדמשק, הוא אבטח ונתן חסות לביקור במסגרת מאמצי יחסי ציבור מצד משטר אסד". מוחמד אבו מראם, פליט פלסטיני שחי בגרמניה, הגדיל לטעון ש"מדובר בביקור ביטחוני של הכנופיות הציוניות כדי להודות לכנופיות של אסד".

אלא שלג'אג'אתי הצעיר מברוקלין חשוב להבהיר שהביקור שלהם בעת האחרונה היה תמים לחלוטין, ושאסד לא הזמין אותם בעבור יחסי ציבור. "לא קיבלנו שום הזמנה מהממשל הסורי", הוא אמר. "אני הזמנתי את המשפחה שלי ואמרתי להם לבוא לסוריה. הם רוצים שכל הסורים יחזרו ובייחוד היהודים, אבל הם לא צריכים אותי. הלוואי שהם היו צריכים אותי. בהחלט היינו מוגנים. אבל זה לא רק אנחנו, אלא כל האנשים בסוריה. בסוריה אתה לא צריך להחביא את הזהות שלך. אולי מנסים להראות שזה ככה. אבל זה לא, כיוון שהממשלה מגנה על כל הדתות לא רק על היהודים והנוצרים".

עשור חלף מאז מלחמת האזרחים העקובה מדם בסוריה, שבה שאסד הכריע את הכף לטובתו בכוח הזרוע ובאמצעות סיוע מבחוץ. "אחרי כל המאבקים שאנשים שם ניהלו, ביום-יום הם יותר מאושרים מהאנשים פה בניו יורק", הוא סבור. "הבעיה היחידה שם זה המשבר הכלכלי בגלל הסנקציות של ארצות הברית. זאת אחת מהסיבות שקשה לי לעבור לחיות שם. אבל אני נוסע לשם כמה שאני יכול ונאלץ לעבוד מפה".

למרות שפיכות הדמים, המצב הכלכלי הקשה והחורבן, המציאות שמתאר ג'אג'אתי כיום באזורי שליטת המשטר הסורי עשויה להדהים. "יש ביטחון ברחובות, החוץ, הבארים והמסעדות מלאים. אין לי שום דבר רע להגיד, רק דברים טובים. כשאני הולך לשם, שלושה ימים מראש אני מחליט לאן אני רוצה ללכת, וכשאני מתקשר לעשות הזמנה במסעדה, אומרים לי 'אנחנו מלאים'. אני יודע שקשה להאמין".

"אני מאמין שאסד נשיא טוב, לבטח יותר טוב מכל אפשרות אחרת שהייתה"

בצל המציאות הוורודה שהוא מתאר, על בשאר אל-אסד, מי שהואשם בפשעי מלחמה ובטבח המוני נגד עמו, יש לו רק מילים טובות לומר. "אני באמת שמח להיות בסוריה, ובייחוד כשאני מרגיש בטוח שבשאר אל-אסד הוא הנשיא של המדינה. אני בטוח שאם משהו רע היה קורה כשהמלחמה התחוללה, אז אף אחד לא היה הולך יותר מבין היהודים הסורים, כי אז היה הופך לשלטון אסלאמיסטי קיצוני. אני מאמין שהוא נשיא טוב, לבטח יותר טוב מכל אפשרות אחרת שהייתה".

בדמשק נותרו כיום יהודים אחדים בלבד, והם מתגוררים שם בחסות משטר אסד. הרובע שלהם עדיין עומד על תילו, גם אם הלחימה לא פסחה על חלק מהאתרים היהודיים ובראשם בית הכנסת העתיק בג'ובר, מזרח דמשק. "שמעתי שיש כמה אנשים שמעוניינים לסייע כדי לשפץ את בית הכנסת העתיק בג'ובר. ב-2018 באתי לאיפה שגרנו בדמשק. פתחו לי את הדלת ואמרתי שזה היה פעם הבית של סבא שלי יוסף. אמרו לי – 'ברוך הבא הבית הזה שלך'. ברובע היהודי יש בתים עם הכיתוב, הם לא נמכרו כי הם שייכים לקהילה היהודית והכול סגור. הייתי בפנים.

ג'אג'אתי מקווה שהקהילה היהודית תקום לתחייה בסוריה, כשזו תעשה שלום עם ישראל. ויש לו גם מסר: "אל תקשיבו לתקשורת, הכול זה פייק ניוז, בייחוד במה שקשור לסוריה. כל היהודים ממוצא סורי ברחבי העולם רצויים בארצם ויתקבלו בברכה".