נטלי ומורדי אוקנין עם ה"פקידים"
צילום: משרד החוץ

הפרחים לפקידים: מה גרם לבנט ולפיד לוותר על תמונת ניצחון?

כשבני המשפחה של נטלי ומורדי צפו בהקלטה קורעת הלב בסלון ביתם במודיעין, הם כבר ידעו את האמת - והמשיכו לשחק את המשחק. אנשי מוסד הפקידות היו האנשים שברגע האמת היו שם כדי לפתור את הפלונטר
גילי כהן
19 בנובמבר 2021
07:54

באופן משונה למדי, בלשכת ראש הממשלה עקבו בשבוע האחרון מאז נעצרו בני הזוג אוקנין בטורקיה דווקא אחר התקשורת הטורקית. כשהעיתונות כאן בישראל שידרה פעם-אחר-פעם את דבריהם הנוגעים ללב של בני המשפחה, בטורקיה הייתה דממה. החשש היה מכך שהנושא יהפוך להיות ציבורי ומשמעותי בטורקיה, ודעת הקהל במדינה תיתן את אותותיה. בכירים בישראל שברו את הראש, ובימיה הראשונים פשוט לא הבינו מה קורה, ומה ארדואן רוצה. איך יכול להיות ששני בני זוג, נהגים באגד, שתמונתם הייתה מרוחה על שלטי חוצות וקמפיינים באינטרנט כדי לשכנע אנשים לבוא ולהיות נהגי אוטובוס, נחשדו כאנשי ביון?

במשך כל הפרשה תהיתי מה היה קורה אם היה מדובר בשני אזרחים טורקים, שהיו נעצרים בישראל אחרי שצילמו את ביתו הפרטי של ראש הממשלה, ועוד שלחו אותו בוואטסאפ מוקף בעיגול. מה היה קורה אם היה מתברר, באופן מקרי, שהם דוברי השפה, מכירים את התרבות, מבינים דבר אחד או שניים במה שקורה כאן. מה היה קורה לו היו נחקרים פה, ובאילו תנאים? האם ישראל הייתה חושדת גם כן שמדובר במרגלים? כמה בכירים בישראל סברו בדיוק כך בהתחלה, ולכן, הצעדים הראשונים, החריגים למדי, היו להבהיר בצורה ברורה – לא מדובר באנשי סוכנות מודיעין כזו או אחרת.

אבל זה לא הספיק. ראש המוסד, דדי ברנע, היה ציר משמעותי בדרך לפתרון הסוגייה. הוא ניהל כמה שיחות עם מקבילו הטורקי, הקאן פידאן. גם אשת משרד החוץ, הממונה על השגרירות בטורקיה, אירית ליליאן, שנחשבת לבעלת קשרים מצוינים בטורקיה, סייעה בהבאת הנושא לדרגים הגבוהים. בסופו של דבר, הנושא אכן הגיע לשולחנו של ארדואן – שנראה כמי שהשתכנע פעמיים: פעם אחת, שאכן מדובר באזרחים תמימים, ופעם נוספת, שהמשך מעצרם של בני הזוג עלול להביא לתסבוכת דיפלומטית וכלכלית גם בעבורו. מי רוצה לטוס למדינה שבה תמונה תמימה שנשלחת בקבוצת וואטסאפ עלולה להביא אותך לשנים ארוכות בכלא?

לאחר רצף השיחות של בכירים במוסד, נדמה בישראל שנוצר הסדק. בודדים קיבלו עדכונים על כך בישראל. אך שלשום, ביום רביעי, כבר יכלו לנשום כאן לראשונה אנחת רווחה. אור ירוק התקבל מלשכת הנשיאות ש"יהיה בסדר", וגם בני משפחת אוקנין קיבלו עדכון לפיו נראה שהערעור שהגיש עורך הדין הטורקי צפוי להתקבל.

אבל כאן לא הסתיימה הסאגה. שר החוץ לפיד התרה בבני המשפחה לשמור על פרט המידע הזה בסודיות מוחלטת. כל דליפת מידע עלולה לסכן את המשך התהליך, שכלל עוד לא נחתם סופית. בני המשפחה, כמו בסרט, המשיכו לשחק את המשחק. ביום רביעי בערב, כאשר כל מהדורות החדשות נפתחות בהקלטה קורעת לב של אם המתגעגעת לילדיה בעודה בכלא, בני המשפחה צפו בכך בסלון ביתם במודיעין. הם ידעו את האמת – אך לא כך מי שביקר אותם באותה שעה.

אגב, ההדלפה של הקלטת האם נטלי הייתה בידיעת לשכת ראש הממשלה, אפילו בברכתם. הם לא הסתפקו במעקב אחר המתרחש בתקשורת הטורקית, אלא גם התמקדו במה שמפעיל את התקשורת כאן בישראל. זה לא ממש נותן תחושה של דמוקרטיה מתפקדת, אבל העובדה היא שבכירי המדינה ידעו על הספין התקשורתי הזה, והבינו את רחשי ליבה של התקשורת הישראלית – אם יש סיפור טוב, לא מרחרחים. וכך, ההקלטה פורסמה – כאשר שעות לאחר מכן עשו בני הזוג את ההכנות האחרונות לקראת הגעתם ארצה לישראל.

שום פוליטיקאי לא הצטרף למטוס הפרטי, גם לא קוימה מסיבת עיתונאים דרמטית. אנשי מוסד הפקידות הם אלה שהיו שם ברגע האמת

ובכל זאת, חמישה חודשים אחרי השבעת הממשלה החדשה, כדאי להתעכב על כמה פרטים עם חזרתם של בני הזוג אוקנין. על המטוס שנשכר על ידי משרד החוץ והמריא בשעת לילה בחשאי לטורקיה שהו שני אנשי המשרד, מי שמכונים בפי חלק מהפוליטיקאים "פקידים". אלו אותם פקידים שהיו בקשר בשנים האחרונות עם מוקדי השפעה וכוח בטורקיה, חרף היחסים המעורערים בין המדינות. אלו אותם פקידים שהיו בתפקידי מפתח במוסד, כדי להשתמש בקשרים ובנתיבים החשאיים בדיוק בסיטואציות מורכבות מאין אלו.

מרבים להתלונן על מוסד הפקידות, אבל אלו בדיוק האנשים שברגע האמת היו שם כדי לפתור את הפלונטר שנוצר בסיפור בני הזוג. איש לא חיכה לבני הזוג בנתב"ג מלבד בני משפחתם, שום פוליטיקאי לא הצטרף למטוס הפרטי. גם לא קוימה מסיבת עיתונאים דרמטית באישון לילה (אם כי מספר ההודעות לתקשורת אכן היה גבוה). בסביבתו של ראש הממשלה טוענים כי בכלל לא הייתה שאלה בנושא הזה. בנט ולפיד סיכמו ביניהם מראש – אין אגו ואין קרדיטים בסיפור הזה. רק הערכות מצב, פעמיים ביום, וניסיון לשמור על הדברים בצורה הכי דיסקרטית שאפשר.

המשבר הטורקי הגיע לסיומו בחלוף למעלה משבוע. תמונה אחת שצולמה ונשלחה בהיסח הדעת טרטרה מדינה שלמה. אבל עכשיו, אחרי החגים ואחרי התקציב, לממשלת בנט-לפיד יש עוד לא מעט משברים לטפל בהם. החל מהקונסוליה האמריקנית לפלסטינים וכלה בתסבוכות הפוליטיות מבית. ובזה, שום שיחת טלפון של ראש המוסד לא תוכל לסייע.