בסיס א-תנף בסוריה

דיווח: ארה"ב פינתה בסיס בסוריה לפני תקיפה איראנית - בעקבות מידע מישראל

על פי דיווח בניו יורק טיימס, המתקפה על הבסיס האמריקני בסוריה בחודש שעבר היא נקמה איראנית. מדובר בפעם הראשונה בה איראן תקפה את ארה"ב כתגובה למעשה המיוחס לישראל
רועי קייס ורם ברנדס
19 בנובמבר 2021
10:34

עיתון הניו יורק טיימס דיווח היום (שישי) כי המתקפה על הבסיס האמריקני בסוריה בחודש שעבר היא פעולת תגמול של איראן על תקיפה שמיוחסת לישראל. לפי הדיווח, רוב הכוחות האמריקניים המוצבים במקום פונו שעות קודם לאחר מידע שנמסר מהמודיעין הישראלי.

מהיר יותר, כבד יותר ומדויק יותר: איום מרחף באוויר | עוד יום

גורמים אמריקנים וישראלים שדיברו בעילום שם בעיתון ציינו כי מדובר בהסלמה במלחמת הצללים של טהראן עם ירושלים, המהווה איום על כוחות ארצות הברית במזרח התיכון. האמריקנים תיארו את התקיפה כ"מכוונת ומתואמת עם כוונה ברורה להרוג". על פי הדיווח, המתקפה, שבוצעה באמצעות כטב"ם, לא גרמה לפגיעה בחיילים, אך מדובר בפעם הראשונה בה איראן תקפה את ארצות הברית בתגובה מעשה המיוחס לישראל. 

התקיפה בוצעה על ידי חמישה מל"טים נושאי חומר נפץ שתוכנתו על ידי איראן, אך לא נשלחו פיזית משטחה. לגבי התקיפה שמיוחסת לישראל, לפי גרסת המשטר הסורי, שתי התקיפות באזור חומס ותדמור בוצעו מאזור בסיס א-תנף. בסוריה דווח על חייל הרוג ושלושה פצועים בתקיפה שיוחסה לישראל באזור תדמור.

שעות לאחר הדיווחים, נסגר המרחב האווירי ברמת הגולן לטיסות אזרחיות. כשבוע לפני כן הטלוויזיה הסורית דיווחה על תקיפה ישראלית בבסיס חיל האוויר T4 ליד חומס. גורם צבאי סורי רשמי מסר כי שישה חיילים נפצעו בתקיפה.