קייל ריטנהאוס במשפטו, אתמול
צילום: רויטרס

הנער שהרג שני אנשים במהומות בוויסקונסין זוכה

קייל ריטנהאוס בן ה-18 טען כי הגן על עצמו כשירה במפגינים במהומות, שפרצו על רקע הירי בג'ייקוב בלייק
מערכת כאן חדשות
20 בנובמבר 2021
00:47

קייל ריטנהאוס, הצעיר שירה למוות בשני אנשים ברחובות העיר קנושה שבוויסקונסין, זוכה הערב (שישי) מאשמה, לאחר שנטען כי השתמש בנשק להגנה עצמית. תקרית הירי אירעה באוגוסט בשנה שעברה  במהלך מהומות שפרצו בצל הירי בג'ייקוב בלייק, גבר שחור שנפצע קשה ונותר משותק בעקבות ירי שוטר יומיים לפני כן. 

משפטו של ריטנהאוס שהתנהל בשנה האחרונה היה מתוקשר וסוער, סנגוריו טענו כי ירה מתוך חשש לחייו. בעקבות המשפט, כוחות המשמר האזרחי נשלחו לוויסקונסין מחשש למהומות שיפרצו בעקבות פסק הדין. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר לאחר ההחלטה מעוררת המחלוקת, כי התוצאה של המשפט "תשאיר אמריקאים רבים עם רגשי כעס ודאגה, אני ביניהם, אך אנו צריכים להכיר בכך שחבר המושבעים אמר את דברו".

ריטנהאוס הואשם בחמישה סעיפים, ביניהם רצח בכוונה תחילה, שהעונש עליו הוא מאסר עולם. הנער פרץ בדמעות כשהכרעת הדין ניתנה, ונקבע כי אינו אשם. תקרית הירי אירעה במהומות שפרצו בקנושה יומיים אחרי הירי בג'ייקוב בלייק. ריטנהאוס, אז בן 17, הגיע לעיר מביתו באילינוי, חמוש ברובה חצי אוטומטי, ולטענתו הגיע לסייע להגן על העיר בזמן המהומות. הירי שביצע כנגד המפגינים תועד בסרטון. 

הוריו של אנת'וני הובר בן ה-26, אחד מקורבנות הירי, אמרו לאחר ההחלטה כי היא "שולחת את המסר הבלתי מקובל שאזרחים חמושים יכולים להגיע לכל עיר, להסית לאלימות ולהשתמש בסכנה שיצרו כדי להצדיק ירי באזרחים ברחובות". 

פוליטיקאים אמריקנים רבים הגיבו להכרעת הדין שעוררה סערה: ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלאזיו כינה את ההחלטה כ"דוחה", בעוד רון ג'ונסון, סנאטור מוויסקונסין, בירך על זיכויו של הצעיר, ואמר: "הצדק נעשה. אני מקווה שכולם יקבלו את הכרעת הדין, ויתנו לקהילה של קנושה להחלים ולהשתקם".

בימים שלאחר הירי, הגן נשיא ארה"ב באותו זמן דונלד טראמפ על הצעיר ואמר בתדרוך לכתבים בבית הלבן כי "הוא ניסה להתחמק מהמפגינים ואז הרגיש שהם תוקפים אותו באלימות. אני מניח שהוא היה בצרה גדולה, הוא בוודאי היה נהרג".