-
צילום: רויטרס

שיאים וסגרים: אירופה מתקשה להתמודד עם הקורונה

סלובקיה וצ'כיה דיווחו על שיא נדבקים יומי מתחילת המגפה • גרמניה שוקלת הטלת סגר כללי, שר הבריאות: "מדובר במצב חירום לאומי" • הולנד: שבעה פצועים ו-20 עצורים בהפגנה אלימה נגד הגבלות קורונה
יואב זהבי
20 בנובמבר 2021
07:14
עודכן ב 12:55

גרמניה דיווחה היום (שבת) על כ-64 אלף נדבקים בקורונה ביממה האחרונה ועל 248 חולים שמתו. עד כה מתו מקורונה בגרמניה כ-99 אלף בני-אדם מתוך יותר מ-5.3 מיליון מאומתים. הרשויות בברלין שוקלות ללכת בעקבות אוסטריה השכנה ולהטיל סגר כללי בניסיון לבלום את התפשטות המגפה. שר הבריאות, ינס שפאן, אמר אתמול כי מדובר במצב חירום לאומי.

בתוך כך, סלובקיה וצ'כיה דיווחו על שיא נדבקים יומי מתחילת המגפה. סלובקיה דיווחה על 9,171 מאומתים חדשים לקורונה וצ'כיה על 22,936 מקרים חדשים ביממה האחרונה. מוקדם יותר השבוע אישרה הממשלה תקנות שייכנסו לתוקף ביום שני ולפיהן הכניסה למסעדות ולאירועי תרבות תותר רק למחוסנים ולמחלימים.

הלילה שבעה בני אדם נפצעו, חלקם מירי שוטרים, בהפגנה נגד הגבלות הקורונה ברוטרדם שבהולנד. השוטרים ניסו להשתלט על הפגנה אלימה בהשתתפות מאות אזרחים. המפגינים השחיתו ניידות משטרה. יותר מ-20 בני אדם נעצרו.


ראש עיריית רוטרדם גינה את האירועים בעירו. המפגינים מחו על תוכנית הממשלה להגביל את הכניסה למקומות סגורים רק למחוסנים או למחלימים המחזיקים בתו ירוק. בשבוע שעבר הונהג בהולנד סגר חלקי לשלושה שבועות במאמץ לבלום את התפשטות המגפה. שלשום נרשם שיא יומי במספר המאומתים החדשים במדינה - יותר מ-23 אלף.

בארצות הברית, המומחים המייעצים למרכז לבקרת מחלות ולמניעתן ממליצים להרחיב את השימוש בחיסוני הדחף של "פייזר" ושל "מודרנה" לכל אדם מגיל 18. קודם־לכן אישר מינהל המזון והתרופות האמריקני את השימוש בחיסוני הדחף לכלל האוכלוסיה הבוגרת.

האישור הגיע לאחר שבחודש ספטמבר ה-FDA אישר את מתן הבוסטר מגיל 65 ולקבוצות סיכון בלבד. הנימוק אז לדחות את מתן מנת החיסון לכלל האוכלוסיה היה שאין מספיק נתונים שיצדיקו את נחיצות המנה השלישית. 

באוסטריה, הקנצלר אלכנסדר שלנברג, הכריז במסיבת עיתונאים כי החל מיום שני יוטל במדינה סגר מלא, בעקבות העלייה בתחלואה בשבועות האחרונים. עוד הכריז הקנצלר כי מ-1 בפברואר יחויבו אזרחי אוסטריה להתחסן נגד קורונה. בכך תהפוך ארצו למדינה המערבית הראשונה שמחליטה על חובת חיסונים.

 

זהו למעשה הסגר המלא הרביעי במספר שאליו נכנסת אוסטריה, שבה אובחנו לפי ממוצע שבועי כאלף מאומתים למאה אלף איש. עד כה חוסנו באופן מלא כשני שלישים מאוכלוסיית המדינה, מהשיעורים הנמוכים מבין מדינות האיחוד האירופי.