עוד יום, 21.11.21

המלחמה הקרה 2.0: מי שלח אלפי מהגרים לגבולות האיחוד האירופי?

פוטין מכחיש מעורבות, אך שוב בוחן את סבלנות המערב. איך המשבר קשור לריכוז כוחות צבא רוסיה לאורך הגבול שלה עם אוקראינה? | עוד יום
עוד יום
21 בנובמבר 2021
07:38

בשבועיים האחרונים ראינו תמונות שמזכירות לנו את משבר המהגרים שהסעיר את אירופה באמצע העשור הקודם. אלפי מהגרים צובאים על גבולות האיחוד האירופי ונקלעים לשטח ההפקר שבין בלארוס ופולין. בימים האחרונים מסתמנת רגיעה ובבלארוס מבטיחים כי יפעלו להחזיר את המהגרים, רובם מאפגניסטאן, סוריה ועיראק, בחזרה למדינותיהם. כביכול נראה כי מדובר באירוע נקודתי, אבל ככל הנראה מדובר בסיפור גדול יותר. גילי כהן, יואב זהבי ויאיר נבות ניסו להסביר איך הגענו למצב הזה, ואיך זה קשור דווקא למהלכים יותר גדולים של נשיא רוסיה פוטין? 

האזינו לפרק עם גילי כהן, יואב זהבי ויאיר נבות 

משבר המהגרים הנוכחי לא הגיע בעקבות מלחמת אזרחים או אירוע שהוביל פליטים להגיע לגבולות האיחוד, אלא דווקא פרויקט בהכוונת בלארוס, המציע למהגרים מהמזרח חבילות שבהן מבטיחים להם לבוא למינסק, בירת המדינה, ומשם להבריח אותם לפולין, שבניגוד לבלארוס - נמצאת באיחוד. בכך נוצר משבר כאשר אלפים ניסו להיכנס ללא הצלחה לפולין, אך מהצד השני חיילים בלארוסים מונעים מהם לחזור בחזרה למדינה. 

אבל האם מדובר במסך עשן? פוטין אמנם מכחיש מעורבות בסיפור הבלארוסי, אך במקביל למשבר שנוצר בגבול עם פולין, נפרסו אט אט כמאה אלף חיילים רוסיים על הגבול עם אוקראינה. בשונה מהעשור הקודם בו נוצר משבר אמיתי סביב סיפוח חצי האי קרים, הפעם לא נראה כי פוטין מתכנן לפלוש למדינה, אלא להפגין כוח בגבול ולאותת לאוקראינה שמנסה להתקרב למערב, כי מדובר בטריטוריה רוסית אחרי הכול. 

אירועים אלה, יחד עם שיגור רוסי של טיל נגד לוויינים שעורר את חמת המערב, אולי מראים לנו כי פוטין, ורוסיה באופן כללי מנסים לבחון את הלכידות המערבית, אחרי ההבנה שארצות הברית אולי מורידה הילוך בכל מה שקשור למדיניות החוץ שלה אחרי הנסיגות מעיראק ומאפגניסטאן בשנים האחרונות.