-
צילום: אי-פי

ארה"ב: מספר המתים מהנגיף ב-2021 כפול מזה של 2020

מומחי מגפות בארה"ב מעריכים: הסיבה לזינוק במניין המתים מקורונה - התפשטות זן הדלתא ושיעורי התחסנות נמוכים • ליל מהומות שני בהולנד במחאה על כללי הסגר. אלפי מוחים גם באוסטריה, קרואטיה ואיטליה • ארגון הבריאות העולמי: כחצי מיליון מתים נוספים צפויים באירופה עד האביב
רם ברנדס
21 בנובמבר 2021
08:41

מספר המתים מקורונה בארצות הברית בשנת 2021 כפול מזה של 2020 – כך עולה מנתוני אוניברסיטת ג'ון הופקינס שפורסמו הלילה (ראשון) . לפני הנתונים, בשנת 2021 מניין המתים מהנגיף עמד על כ-771 אלף, לעומת כ-385 אלף בני אדם בשנת 2020.

מומחים למגפות בארצות הברית טוענים שאחד מההסברים לקפיצה במניין המתים מהנגיף הוא התפשטות זן הדלתא, שמדבק יותר מהזן המקורי, ושיעורי ההתחסנות הנמוכים בקהילות מסוימות. בכמה אזורים בארצות הברית, בהם ניו-אינגלנד וצפון המערב-התיכון, ניכרת עלייה משמעותית בתחלואה בימים האחרונים.

איך מנצחים מגפה ב-100 ימים? | אמריכאן

זעם באירופה על הגבלות הקורונה 

המחאות ברחבי אירופה נגד הגבלות הקורונה מתרחבות ובהולנד המהומות המשיכו לילה שני ברציפות. בבירה האג מוחים ירו זיקוקים לעבר המשטרה והעלו אופניים באש. זאת לאחר שלילה קודם לכן המחאות ברוטרדם הפכו אלימות והמשטרה פתחה באש. אלפי מוחים מילאו את הרחובות גם באוסטריה, קרואטיה ואיטליה - בזעם על הכללים החדשים.

ארגון הבריאות העולמי מתריע כי כחצי מיליון מתים נוספים צפויים באירופה עד האביב. ד"ר האנס קלוג, המנהל האזורי של הארגון, אומר כי הנתנון הזה יתממש אם לא יהודקו צעדי המנע לאורכה ולרוחבה של היבשת. "קורונה הפכה שוב לסיבת המוות הראשונה באזורנו", הוא ציין. "אנו יודעים מה דרוש לעשות כדי להיאבק בנגיף – התחסנות, עטיית מסכות, ושימוש בתווי קורונה". 

 מהמחאות נגד הקורונה בהאג (צילום: אי-פי)

בישראל מעריכים כי ההתפרצות המחודשת באירופה היא תוצאה של שילוב זן הדלתא ודעיכת החיסונים. ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, אמרה הבוקר בריאיון לתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב כי בארץ "לא מזהים וריאנט חדש שמאיים להוביל לעלייה בתחלואה".