-

אזרח נרצח ו-4 נפצעו בפיגוע ירי בעיר העתיקה בירושלים

אחד מהפצועים במצב בינוני ובהכרה, שני שוטרים נפצעו באורח קל • "ממנהיגי חמאס בשועפט": תיעוד המחבל - שניות לפני הפיגוע • רה"מ בנט: הוריתי לגלות דריכות ולמנוע פיגועים נוספים
כתבי כאן חדשות
21 בנובמבר 2021
09:13
עודכן ב 12:32

פיגוע בעיר העתיקה בירושלים: גבר בשנות ה-30 לחייו נרצח וארבעה בני אדם נפצעו הבוקר (ראשון) בפיגוע ירי בשער השלשלת. אחד מהפצועים במצב בינוני ובהכרה, שני שוטרים נפצעו באורח קל. האזרח שנקבע מותו, הוא הראשון שנרצח בפיגוע מזה שבעה חודשים.

מתחקיר הפיגוע עלה כי המחבל הגיע מכיוון העיר העתיקה, פתח בירי סמוך לשער השלשלת לעבר הגבר שבהמשך נקבע מותו, הסתתר באחת הסמטאות, ולאחר מכן יצא שוב ווידא הריגה. בשלב זה, כוח של משטרה ומג"ב הבחין באירוע וחתר למגע. המחבל הצליח לירות לעבר גבר נוסף שנפצע בינוני ולעבר השוטרים עד שחוסל.

המחבל, פאדי אבו שחידם, תושב מחנה הפליטים שועפט בשנות ה-40 לחייו, הגיע למקום וירה לעבר אזרחים עם נשק מסוג קרלו. כוחות משטרה ומג"ב ירו לעברו ומותו נקבע במקום. ערוץ "אל-אקצא" של חמאס דיווח כי מבצע הפיגוע הוא אחד ממנהיגי חמאס בשועפט.

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב אמר כי המחבל משתייך לפלג המדיני של חמאס. "אשתו עזבה לחו"ל לפני שלושה ימים, הילדים שלו בחו"ל. נראה שפיגוע היה מתוכנן. אשתו ברחה לחו"ל והוא החליט לבצע את זה".

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר הבוקר בפתח ישיבת הממשלה: "הוריתי לכוחות הביטחון להיערך בהתאם ולגלות דריכות, גם מחשש לפיגועי השראה. אנחנו צריכים להגביר את הדריכות ולמנוע פיגועים נוספים". לאחר סריקות, כוחות משטרה ומג"ב שללו את האפשרות שמחבל נוסף היה מעורב בפיגוע. שערי העיר העתיקה והר הבית נפתחו. 

המפכ"ל קובי שבתאי הגיע לאזור ואמר: "המחבל הגיע ממזרח ירושלים לעיר העתיקה ופתח באש לעבר עוברי אורח. השוטרים הגיבו לאירוע בתוך 32 שניות מכמה כיוונים וניטרלו את המחבל. מדובר באירוע חמור, תגובת השוטרים מנעה המשך פגיעה בנוספים". עוד הוא ציין כי המחבל מוכר למשטרה. מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן, הוסיף כי "אנו ממשיכים בחקירת נסיבות האירוע עד שנמצה את הדין". 

האירוע הבוקר התרחש סמוך למקום שבו בוצע פיגוע נוסף ביום רביעי, אז מחבל בן 16 דקר שני שוטרי מג"ב. לא היו התראות ממוקדות על פיגוע ירי, על אף שהייתה כוננות גבוהה מחשש לחקיינים. 

דובר חמאס בעזה התייחס לאירוע ואמר: "מדובר בפיגוע הירואי בירושלים. העיר הזו תמשיך להילחם עד שתגרש את הכובש הזר". דובר חמאס שאחראי על תיק ירושלים, מוחמד חמאדה, הוסיף כי "זוהי עדות שהעם הפלסטיני לא יאפשר לגעת בירושלים". 

בהכנת הידיעה השתתפו ורד פלמן, סולימאן מסוודה, משה שטיינמץ איתי בלומנטל וגל ברגר