תהלכות תמיכה במחבל בירושלים

המחבל כתב לתלמידיו: "מבקש מכם להמשיך בדרך הזו"

המחבל פאדי אבו-שחידם, איש הפלג המדיני של חמאס ותושב מחנה הפליטים שועפט, פתח בירי בעיר העתיקה ונורה למוות • אשתו של המחבל פאדי אבו שחידם נעצרה עם חזרתה לישראל
איתי בלומנטל וסולימאן מסוודה
21 בנובמבר 2021
10:53
עודכן ב 22 נובמבר 15:00

המחבל שביצע את פיגוע הירי בירושלים אתמול (ראשון), פאדי אבו-שחידם, משתייך לזרוע המדינית של חמאס. במחנה הפליטים שועפט בצפון ירושלים השתתפו הערב המונים בתהלוכה שיצאה בכיוון ביתו. בין השאר קראו ההמונים: "אנחנו אנשי מוחמד דיף" ו-"לירושלים הולכים שהידים במיליונים".

אשתו של המחבל פאדי אבו שחידם נעצרה בגשר אלנבי עם חזרתה לארץ מירדן. לפי מקור המעורה בנושא, היא ביקרה את אימה בירדן שלוקה בסרטן. היא נחקרה על ידי השב"כ בגשר אלנבי והועברה למגרש הרוסים להמשך חקירה.

מקורות פלסטיניים פרסמו היום את צוואתו כביכול של המחבל, ובה נכתב: "אני כותב מילים אלו בשמחה גדולה בכך שאני מוכן לאחר שנים רבות של הכשרה אמונית וצבאית לפגוש את האל כשהיד".

עוד כתב המחבל כשהוא פונה לתלמידיו: "המשיכו בדת האלוהים עד אשר תפגשו אותו. אני מבקש מכם לעמוד איתן ולהמשיך בדרך הזו, דרך הנביאים. מבקש מאלוהים לקבל אותי ואת מאמציי".


השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הגיע אתמול לזירת הפיגוע וסיפר: "אשתו ברחה לחו"ל לפני שלושה ימים, הילדים שלו בחו"ל. נראה שהפיגוע היה מתוכנן". גם המפכ"ל קובי שבתאי ציין כי אבו-שחידם מוכר למשטרה, אבל לא מהתחום הפח"עי. 

 המחבל פאדי אבו-שחידם

ערוץ "אל-אקצא" של חמאס דיווח כי מבצע הפיגוע הוא אחד ממנהיגי חמאס בשועפט. ברשתות החברתיות הפלסטיניות עלו תיעודים של המחבל שניות לפני שביצע את הפיגוע. 

המחבל, תושב מחנה הפליטים שועפט בשנות ה-40 לחייו, נורה למוות בידי כוחות משטרה ומג"ב לאחר שפתח באש באזור שער השלשלת בעיר העתיקה. אבו-שחידם היה מוכר לכוחות הביטחון כפעיל של חמאס, שהעביר שיעורים בהר הבית ונהג להגיע למקום. הוא לא נעצר בידי שב"כ בעבר. בפיגוע נרצח גבר בשנות ה-30 לחייו ועוד ארבעה נפצעו. הרב זאבי קצנלבוגן נפצע באורח בינוני והיתר, בהם שני שוטרים, קל.

ביום שישי בריטניה הודיעה שתכריז על חמאס ארגון טרור, כולל הזרוע המדינית, לאחר שעד כה הממלכה הוציאה מחוץ לחוק רק את הזרוע הצבאית של הארגון. הנשיא יצחק הרצוג, שנחת היום בבריטניה, אמר כי "העובדה שהמחבל יצא מהזרוע המדינית של חמאס מחייבת את כל הקהילה הבין-לאומית להכיר בחמאס כארגון טרור".

כשבריטניה תכריז על כך באופן רשמי, התומכים בארגון יהיו צפויים לעונש מרבי של עד עשר שנות מאסר. שרת הפנים הבריטית, פריטי פאטל, ציינה: "חמאס הוא אנטישמי מיסודו. אנטישמיות היא רוע מתמשך שלעולם לא אסבול. אזרחים יהודים מרגישים לא בטוחים - בבתי הספר, ברחובות, בבתי הכנסת, בבתיהם וברחבי הרשת".