הנרצח אליהו קיי

אחיו של הנרצח בפיגוע בי-ם: "אלי נלחם להיות צנחן ונתן את חייו למדינה"

הנרצח בפיגוע בעיר העתיקה הוא אליהו קיי, עולה מדרום אפריקה, שעבד כמדריך בכותל המערבי ושירת כלוחם בצנחנים. היה אמור להתחתן עם בחירת ליבו בעוד כמה חודשים. בנט: "הלב בוכה על אליהו, הישראלי היפה שמחובר לארצו ולמולדתו" • הרב זאבי שנפצע בפיגוע: הרגשתי כאב חזק בזרוע, קיבלתי את החיים במתנה • המחבל השתייך לזרוע המדינית של חמאס, הוא נורה למוות לאחר שפתח באש בעיר העתיקה בירושלים
סולימאן מסוודה וורד פלמן
21 בנובמבר 2021
12:20
עודכן ב 19:27

הנרצח בפיגוע הירי בירושלים הבוקר (ראשון) הוא אליהו קיי, עולה חדש מדרום אפריקה שהתנדב לשרת בצנחנים ולאחר השחרור עבד כמדריך בכותל. אחיו של קיי סיפר עליו הערב: "אחי הוא הראשון שהגיע לארץ מהמשפחה, הראשון שנכנס לצבא כלוחם ואחריו שאר האחים. הוא נלחם להיות צנחן. תרמנו את הכול בעבור המדינה הזאת".

בקרן למורשת הכותל המערבי ספדו לו: "הוא עשה את מלאכתו קודש במסירות ובנאמנות. אנו משתתפים בצערה העמוק של המשפחה". 

 הנרצח אליהו קיי

ראש הממשלה נפתלי בנט ספד לקיי וכתב בטוויטר: "הלב בוכה על אליהו קיי, שנרצח הבוקר בידי מחבל מתועב בירושלים. אליהו עלה ארצה מדרום אפריקה, שירת כלוחם צנחנים בגדוד 202 ולפרנסתו היה מדריך הסברה בכותל. הישראלי היפה שמחובר לארצו, למולדתו. מחבק את משפחתו וארוסתו על האובדן הכבד מנשוא".

משפחתו של קיי עלתה מדרום אפריקה לארץ בדצמבר אשתקד, בעקבות הבן אליהו ששירת לפני כן כחייל בודד. שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו שטה, ספדה לו: "אליהו עלה לישראל בגיל 23 כדי לשרת בצה"ל כלוחם ומפקד בצנחנים. הוא היה אמור להתחתן עם בחירת ליבו בעוד מספר חודשים, אך חייו נגדעו בטרם עת על ידי בן עוולה".

הפצוע הבינוני בפיגוע: "הרגשתי כאב חזק בזרוע, במקום של התפילין"

הרב זאבי קצנלבוגן, שנפצע באורח בינוני בפיגוע בעיר העתיקה, שחזר את האירועים: "חזרתי מתפילת שחרית בכותל. איך שאני מסתובב לרחוב שמוביל לכיוון הבית שלי שמעתי יריות והבנתי שיש אירוע. בשבריר שנייה הרגשתי כאב חזק בזרוע, במקום של התפילין. פניתי אחורה ונכנסתי למבנה. קיבלתי את החיים במתנה".

הרב בן ה-46, שמתגורר בעיר העתיקה, הוסיף: "לא הורגש מתח בזמן האחרון בעיר העתיקה. מי שעושה דברים מטורפים כאלה צריך לשלם את המחיר המלא". 

בפיגוע נפצעו ארבעה בני אדם, בהם שני שוטרים שמצבם קל. בבית החולים שערי צדק מאושפז הרב אהרון יהודה במצב קשה. ד"ר אלון שוורץ, מנהל יחידת הטראומה בבית החולים עדכן במצבו ואמר כי "הוא הגיע עם מספר רב של פצעי ירי ועדיין נשקפת סכנה לחייו".

המחבל, פאדי אבו-שחידם, פתח באש באזור שער השלשלת בעיר העתיקה ונורה למוות. ערוץ "אל-אקצא" של חמאס דיווח כי מבצע הפיגוע הוא אחד ממנהיגי חמאס בשועפט. אבו-שחידם, תושב מחנה הפליטים שועפט בשנות ה-40 לחייו, השתייך לזרוע המדינית של הארגון. ברשתות החברתיות הפלסטיניות עלו תיעודים של המחבל שניות לפני שביצע את הפיגוע. 

המפכ"ל יעקב שבתאי סיפר כי המחבל היה מוכר למשטרה, אך לא מהתחום הפח"עי. הוא הוסיף כי "השוטרים הגיבו לאירוע בתוך 32 שניות מכמה כיוונים וניטרלו את המחבל. מדובר באירוע חמור, תגובת השוטרים מנעה המשך פגיעה בנוספים".