חיסון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת החיסונים ממליצה: חיסון בוסטר לילדים בני 15-12

עוד מומלץ: המנה השנייה לילדים בני 11-5 תינתן אחרי 3 שבועות • בתום דיון של רה"מ עם בכירי משרד הבריאות הוחלט: לא יוטלו הגבלות על מופעי חנוכה, למעט חובת עטיית מסכות לכל הגילים • בנט: "המטרה - לשמור על חורף פתוח ללא סגירות וללא מגבלות קשות"
דקלה אהרן שפרן וקטי דור
21 בנובמבר 2021
16:58
עודכן ב 20:45

כפי שפורסם בכאן חדשות: ועדת החיסונים של משרד הבריאות החליטה הערב (ראשון) לאשר את מתן מנות הבוסטר לילדים בגילי 12 עד 15 בדומה לגילאי 16 ומעלה. עוד ממליצה הוועדה לחסן את הילדים בני 11-5 במנה שנייה שלושה שבועות אחרי המנה הראשונה - בדומה לשאר האוכלוסייה וכפי שקבעה יצרנית־החיסונים פייזר. המבצע לחיסון ילדים בני 11-5 יחל מחרתיים.

ראש הממשלה בנט קיים הערב דיון עם בכירי מערכת הבריאות על התחלואה בצל חג החנוכה ובסופו הוחלט  כי בשלב זה לא יוגבלו מופעי החג והם ימשיכו לפעול על פי תו ירוק והצגת בדיקה שלילית. הנוכחים יידרשו לעטות מסכות במשך כל המופע וייבחנו אפשרויות להפחתת האכילה והשתייה ככל שניתן במהלך המופע, בין השאר כדח לאפשר עטיית מסכה באופן קבוע. עוד הוחלט להציב עמדות בדיקות אנטיגן בקרבת מתחמי האירועים. הקמת מתחמי חיסונים סמוך למופעים תיעשה בתיאום עם המפיקים. מחר יתקיים דיון נפרד בנושא בין אנשי משרד התרבות והמפיקים עצמם.

ראש הממשלה, נפתלי בנט, אמר היום  כי האפשרות שהחורף הקרוב יהיה פתוח נמצאת בהישג יד וכי זו התוכנית - ללא סגירות וללא מגבלות קשות. "לשם כך צריך לעבוד", אמר והוסיף כי לא יהיו הקלות נוספות במגבלות.

בתדרוך כתבים לקראת תחילת מבצע חיסון בני 11-5 ביום שלישי אמר בנט כי בישראל עוקבים בדריכות אחר גל התחלואה של הילדים וכי השבוע יכונס קבינט הקורונה לדון בהתפתחויות האחרונות. לדבריו, ישנו גל של ילדים חולים וכ-2/3 מהמאומתים החדשים הם ילדים שלא חוסנו. "יש כ-950 אלף איש שצריכים להתחסן בבוסטר ומספר דומה של זכאי מנה ראשונה ועוד כשני מיליון ילדים", אמר.

"אנחנו יוצאים ביום שלישי למהלך הגדול של חיסון ילדים", אמר בנט. "הקו שלנו בחיסון הילדים הוא קו של שקיפות, של ידע, אם תרצו - הסברה דרך רופאים ולא דרך סלבריטיז. המטרה שלנו - לשכנע את ההורים בצורה מנומקת שקופה".

הוא ציין כי מגפת קורונה עשויה לארוך עוד זמן לא מבוטל, שנה או שנתיים לדבריו, ולכן טוב שבמסגרת המאבק בגל הרביעי נבנתה מערכת מתפקדת הוליסטית למדינת ישראל, שתמשיך לשמש עד תום המגפה ומול מגפות עתידיות. "ישראל נכנסת לגל הזה באופן שונה מכל הבחינות מאיך שנכנסה לגל הרביעי", אמר. "בגל האחרון, הדלתא חדרה בסוף מארס והתפשטה מתחת לרדאר. כרגע אנחנו בשליטה טובה. אנחנו המדינה עם החיסון האפקטיבי הטוב בעולם עם הכמות הגבוהה ביותר של מחוסנים בבוסטר. "אנחנו קרובים ל-50% מחוסנים עם בוסטר מכלל המדינה. גרמניה עם 5%, ארצות הברית עם כ-10% וצרפת עם 7%. העולם כולו עומד על ממוצע של 3%. ישנם עוד הרבה אנשים שמחוסנים בחיסון שני. רמת ההגנה המובנית שלנו טובה".

בנט הדגיש כי גבולות ישראל נשמרים בצורה טובה ביותר שיכולה להיות: "100% מהנכנסים לארץ נבדקים פעמיים, 100% מהמאומתים מרוצפים. בנינו מנגנון שלמעשה מחפש כל הזמן בעולם וריאנטים מטרידים ומביא אותם לידיעתנו".

הוא ציין עוד כי החורף יוצר אתגר כפול של קורונה ושפעת. "הצפי לשפעת הוא קצת יותר חמור מהרגיל כי 'דילגנו' על שפעת בשנה שעברה. כשיש תחלואה רחבה בילדים זה בסוף פוגע גם במבוגרים. אנחנו שואפים שכל אזרח יהיה מחוסן במקסימום האפשרי".