פיגוע ירי ירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"מגנים בחריפות את הטרור": בזמן הפיגוע - משלחת ממרוקו ביקרה בירושלים

הלווייתו של הנרצח אליהו קיי תתקיים הבוקר בשעה 11:00 בבית העלמין במודיעין • ארה"ב הנחתה את עובדי הממשל האמריקני ובני משפחותיהם שלא להגיע לעיר העתיקה • בפיגוע נפצעו ארבעה אזרחים, אחד מהם מאושפז במצב קשה בבית החולים "שערי צדק"
רועי קייס וכרמלה מנשה
22 בנובמבר 2021
07:11
עודכן ב 08:24

פיגוע הירי בירושלים: משלחת של אנשי תקשורת ותרבות ממרוקו המבקרת בישראל בהזמנת משרד החוץ, שהתה בירושלים בזמן הפיגוע אתמול (ראשון) בעיר העתיקה. ראש המשלחת המרוקנית, אל-כארח אבו סאלם, סיפר בשיחה עם כאן חדשות על התחושות כששמעו על המתרחש: "חלק מחברי וחברות המשלחות חשו פחד מסוים בעקבות הפיגוע הזה".

במשלחת גם גינו את הפיגוע: "אנו מגנים בחריפות את הטרור הבלתי מתקבל על הדעת ואת המעשים הטיפשיים האלה שמנסים לפוצץ את מאמצי השלום באזור", אמר אבו סאלם. "אני אומר למי שעומד מאחורי הפיגוע, לא משנה אם זה האיראנים או חמאס – אתם לא תצליחו להשיג את המטרות השפלות שלכם. אללה אסר להרוג בני אדם חפים מפשע".

למרות המתיחות בעקבות הפיגוע, חברי המשלחת המרוקנית מתכוונים להמשיך בביקור שלהם כמתוכנן ונרגשים מקבלת הפנים בישראל: "אנחנו לא רוצים לפספס את ההזדמנות ללכת למסגד אל-אקצא, להסתובב בשווקים ולהתפלל בירושלים. איך שמטוס אל על נכנס למרחב האווירי הישראלי, הרגשנו שהאוויר מקדם אותנו בברכה עוד לפני הישראלים. הרגשנו שזאת המדינה שלנו, לא המדינה השנייה שלנו, אלא ממש המדינה שלנו", אמר ראש המשלחת.

במערכת הביטחון יש דריכות מוגברת בעקבות פיגוע הירי. החשש העיקרי הוא מפני פיגועי יחידים שינסו לפעול בהשפעת המחבל. גורמי ביטחון מציינים הבוקר כי חמאס מנסה כבר תקופה ארוכה להתסיס ולהבעיר אש ביהודה ושומרון ובירושלים. ארצות הברית הנחיתה את עובדי הממשל האמריקני ובני משפחותיהם שלא להגיע לעיר העתיקה בירושלים בעקבות הפיגוע.

האזינו לריאיון עם חנן קיי בכאן רשת ב

חנן, אחיו של אליהו קיי שנרצח אתמול בפיגוע בעיר העתיקה בירושלים, אומר כי אחיו היה הראשון מבני המשפחה שהראה להם שאפשר לעלות לארץ וללמוד עברית, להתגייס לצבא ולהקים בישראל חיים משמעותיים. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, סיפר חנן כי אחיו עלה לישראל מתוך חיבור לציונות, מה שהוביל אותו להתגייס לצבא.

"הוא היה לוחם מצוין. היה לו מאוד קשה להיכנס לצנחנים ובהמשך השירות שלו הוא נפצע כמה פעמים, אבל זה לא נתן לו לעצור אותו", סיפר האח. "הוא התגבר על הרבה דברים, גם הדברים הרגילים של חייל בודד, כעולה חדש. הוא הצטיין בקורס מ"כים, היה מפקד בקו עזה וסיים את השירות שלו כסמל טירונים".

חנן, סיפר על תחושת השליחות של אליהו שהניעה את המשפחה לעלות אחריו לישראל: "היה לו מאוד חשוב שהחברים והמשפחה יבינו מה זה מדינת ישראל, למה אנחנו פה, מי אנחנו בעצם, היה לו חשוב לחנך את העולם. הוא אהב לדבר עם אנשים, להתחבר עם אנשים". לדבריו, לאליהו היה חשוב להראות מה זה אדם שעזב כל כך הרבה מאחוריו ולמה הוא עשה את זה כדי לחיות פה".

"כמובן שמאוד קשה לנו, אבל אנחנו יודעים שזה לא קרה סתם", אמר אחיו אל אליהו. "אנחנו מאוד מאמינים בחיים משמעותיים ובמשימתיות, שכל אחד מגיע לעולם הזה כדי לעשות משהו. זה לא חיים ריקים, זה חיים מלאים ואנחנו רוצים להמשיך את זה את דרכו".

הלווייתו של אליהו קיי, תתקיים הבוקר בשעה 11:00 בבית העלמין במודיעין. בפיגוע נפצעו ארבעה אזרחים, אחד מהם מאושפז במצב קשה בבית החולים "שערי צדק" וסכנה נשקפת לחייו.