חיסון ילדים בקופת החולים כללית היום
צילום: כללית

מנכ"ל משרד הבריאות בריאיון: נחסן בבתי ספר רק לפי ביקוש

פרופ' אש באולפן: ברור לי שההורים יהססו בהתחלה לחסן את ילדיהם, אבל זה יקרה • במשרד הבריאות סימנו נקודה שממנה ישקלו לבקש הטלת הגבלות – אם מקדם ההדבקה יגיע ל-1.1 • יותר מ-22 אלף תורים לחיסון ילדים הוזמנו בקופות החולים
קטי דור ודקלה אהרן שפרן
22 בנובמבר 2021
07:40
עודכן ב 20:50

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור נחמן אש, אמר היום (שני) בריאיון למיכל רבינוביץ' בחדשות הערב בכאן 11: "ברור שבהתחלה ההורים יהססו, אבל לאט לאט הם יחסנו את הילדים". הוא הציין כי עיקר מבצע החיסונים לילדים יתרחש בקופות החולים, וחיסון בבתי ספר יבוצע רק במקומות ספציפיים שבהם יש ביקוש לכך. 

פרופסור אש התייחס גם לאירועי חנוכה ולאפשרות של הצבת ניידות חיסונים מחוץ למופעים. "אני לא בטוח שמי שמגיע למופע ירצה להתחסן, אבל אם נראה שיש ביקוש נעשה גם את זה", הוא הוסיף. "כל עוד התחלואה ומקדם ההדבקה לא יעלו יותר, אנחנו לא מתכוונים להטיל מגבלות". 

הערב פורסם בכאן חדשות שבמשרד הבריאות סימנו נקודה שממנה ישקלו לבקש להטיל הגבלות – אם מקדם ההדבקה יגיע ל-1.1. כיום מקדם ההדבקה עומד על 1.04. ההערכה היא שהמגבלות הראשונות שיבקשו, אם תימשך העלייה, יהיו בנוגע להתקהלויות. מנכ"ל משרד הבריאות התייחס בריאיון גם לנושא הזה, ואמר: "מקדם הדבקה של 1.1 יהיה משהו משמעותי שנצטרך לחשוב איך להתמודד איתו". 

המשמעות של העלייה במקדם ההדבקה היא שכבר בעוד 10 ימים עלול להתרחש זינוק במספר המאומתים, שעשוי להגיע ל-900 או 1,000 ביום. פרופסור אש מנה את הסיבות העיקריות לעלייה במקדם ההדבקה, ואמר: "עיקר המאומתים הם ילדים, כ-60%, חלק גדול מהם לא מחוסן. יש גם את הדעיכה של החיסון השני למי שלא קיבלו את מנת הבוסטר. ולצערי, יש פחות הקפדה על ההנחיות". 

יותר מ-22 אלף תורים לחיסון ילדים הוזמנו בקופות החולים

מבצע החיסונים לילדים: כ-22 אלף תורים לחיסון ילדים הוזמנו מקופות החולים, מדובר בפחות מ-2% מקרב הקבוצה שיכולה להתחסן. ממונה הקורונה, הפרופסור סלמאן זרקא, ציין היום בתדרוך לעיתונאים שקופות החולים נערכות לחיסון ילדים בשעות אחר הצהריים, ובחלק מהמקרים גם בסופי שבוע. "החיסונים יהיו נגישים, אבל ההחלטה תהיה שלכם ההורים", הדגיש ממונה הקורונה. 

פרופסור זרקא הוסיף בתדרוך כי "אנו מודאגים מעליית מקדם ההדבקה". המקדם עמד הבוקר על 1.04. אתמול אובחנו כ-450 מאומתים חדשים. שיעור הבדיקות החיוביות הוא 0.6%.

במענה לשאלת כאן חדשות על האפשרות שיהיה צורך בחיסון רביעי, השיב פרופסור זרקא: "כולי תקווה שהמנה השלישית תחזיק הרבה זמן ולא רק חצי שנה. אנחנו עוקבים בצורה מסודרת אחרי הנתונים, וככל שיהיה צורך במנה רביעית נביא את המידע לציבור. כרגע אנחנו רואים שהנתונים של מנה שלישית מספיקים". 

בד בבד, בקופות החולים החלו לחסן הבוקר בני 11-5 נגד קורונה. לקראת מבצע החיסונים שיחל מחר, במשרד הבריאות מסרו לכאן חדשות שמתחילת המבצע צפויות לפעול ניידות שבהן יחוסנו ילדים בכמה יישובים בפריפריה וכן בקרב החברה הבדואית בדרום.

במשרד הבריאות פנו לקופות החולים בבקשה להרחיב את שעות הפתיחה של מוקדי ההתחסנות לילדים ולהפעיל אותם גם בשעות אחר הצהריים ובסופי השבוע, כדי להגדיל את זמינות החיסונים עבור ההורים. בקופות ציינו כי בשלב זה אפשר יהיה להתחסן בשעות אחר הצהריים והערב, אולם עדיין לא סוכם סופית אם יפעלו מוקדי התחסנות בימי שישי ובשבת.

בעניין ילדים שהחלימו מקורונה, סוכם כי בשלב הראשון הם לא יוכלו להתחסן, אולם הצוותים המקצועיים ימשיכו לדון בנושא וועדת החיסונים תתכנס בעניין ככל הנראה בשבוע הבא, ובעקבות כך ייתכן שיוחלט לאשר חיסונים גם בעבורם.

ד"ר טל ברוש, מרכז הצוות לטיפול במגפות במשרד הבריאות, אמר הבוקר כי מאוד חשוב שמערכת החינוך תמשיך לפעול בצורה חלקה ולא בזום. "שני הגלים הקודמים דעכו בעקבות חיסונים", אמר ד"ר ברוש בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

"בדרך כלל התחלואה בארץ לא כל כך קשורה לאנשים שחוזרים מחו"ל", הוא אמר. "כרגע יש מאות הדבקות מדי יום והתוספת של אנשים שמגיעים מחו"ל לא משמעותית. הבדיקה שאדם עושה כשהוא עולה למטוס בדרך לארץ טובה רק כדי להפחית את הסיכוי שהוא ידביק אנשים במטוס". הוא המליץ לעשות בדיקה נוספת בארץ כמה ימים אחרי החזרה.

ועדת החיסונים של משרד הבריאות אישרה אמש את מתן מנות הבוסטר לילדים בגילי 15-12 בדומה לגילאי 16 ומעלה. עוד המליצה הוועדה לחסן בני 11-5 במנה שנייה שלושה שבועות אחרי המנה הראשונה - בדומה לשאר האוכלוסייה וכפי שקבעה יצרנית החיסונים פייזר. 

בתדרוך כתבים לקראת תחילת מבצע חיסון לבני 11-5 אמר אתמול ראש הממשלה בנט כי בישראל עוקבים בדריכות אחר גל התחלואה של הילדים וכי השבוע יכונס קבינט הקורונה לדון בהתפתחויות האחרונות. לדבריו, ישנו גל של ילדים חולים וכשני שלישים מהמאומתים החדשים הם ילדים שלא חוסנו.