סיכול תשתית טרור
צילום: דו"צ

יותר מ-50 פעילים נעצרו: נחשפה תשתית חמאס נרחבת שתכננה פיגועי תופת

התארגנות הטרור הוכוונה ע"י בכירי חמאס בחו"ל, ופעלה ברחבי יהודה ושומרון. בנוסף למעצרים, נתפסו אמל"ח וחומרים להכנת 4 חגורות נפץ • הרמטכ"ל: "נמנע צער רב מכמה משפחות" • גנץ: חמאס מנסה להפוך את יו"ש לעזה, לא נאפשר לו דריסת רגל במזרח ירושלים
איתי בלומנטל
22 בנובמבר 2021
14:20
עודכן ב 15:16

נחשפה תשתית חמאס נרחבת שתכננה פיגועי תופת ביהודה ושומרון וירושלים, נעצרו למעלה מ-50 פעילים ביהודה ושומרון, ונתפסו אמל"ח וחומרים להכנת 4 חגורות נפץ, זאת בפעולה משותפת של שב"כ, צה"ל והמשטרה. כך הותר היום (שני) לפרסום.

שר הביטחון בני גנץ אמר היום בפתח ישיבת סיעת כחול לבן: "בעקבות שני הפיגועים אתמול הגברנו את ערנות הכוחות ואנחנו נגדע את הטרור. חמאס מנסה לגרום להתקלחות בתוך ישראל, ובפרט ביהודה ושומרון. הניסיון מסוכן והוא נכשל. לא נאפשר לו להפוך את יהודה ושומרון לעזה וגם לא לקבל דריסת רגל במזרח ירושלים".

הבכירים שהכווינו את ההתארגנות

הפעילות מומנה ונוהלה על ידי בכירי חמאס, ובראשם צאלח עארורי, סגן יו"ר תנועת חמאס וראש "מרחב הגדה" - גוף הממוקם בחו״ל ופועל להניע פעילות חמאס ביהודה ושומרון וירושלים.

עוד נמסר בהודעת שב"כ כי לצידו של עארורי פועלים מגורשים נוספים, שאחד הבולטים שבהם הוא זכריא נג'יב, במקור תושב מזרח ירושלים, מחוטפי החייל נחשון וקסמן, ששוחרר ב"עסקת שליט" ופועל לקידום פעילות חמאס ביהודה ושומרון; בשנת 2019 נחשפה מעורבותו של נג'יב בתכנון פיגוע התנקשות באישים ישראלים. הוא זוהה כאחד המעורבים המרכזיים במאמץ להקמת תשתית טרור זו.

הפעילים שנעצרו

בין הפעילים שנעצרו כעת - חיג'אזי קואסמה, פעיל חמאס מוכר מחברון, בן 37, שנעצר בעבר מספר פעמים בגין פעילות בחמאס ותכנון פיגועים. חיג'אזי הינו בן למשפחת פעילי חמאס בולטים בהם מחמוד קואסמה, שגורש ב"עסקת שליט" לעזה ופועל משם להניע פעילות חמאס ביהודה ושומרון.

 האמל"ח שנתפס על ידי כוחות הביטחון. צילום: דובר צה"ל

על מנת לקדם פיגוע, נפגש חיג'אזי עם בכירי המפקדה בחו"ל וקיבל הנחיות לביצוע הפיגועים, כמו כן הוצע לו על ידי צאלח עארורי סכום של כמיליון דולר באם יממש פיגוע חטיפה. בהמשך הועברו לידיו מאות אלפי שקלים לטובת הנעת הפעילות.

תשתית חמאס שנחשפה חמאס קשורה גם לכמה מהאירועים החריגים מהחודשים האחרונים ביהודה ושומרון, חיסול שלושה מחבלים בכפר בידו, ליד הר אדר, על ידי לוחמי ימ"מ, וירי של מחבל לעבר לוחמי דובדבן בבורקין, שהביא לפציעתם של שני לוחמים.

בספטמבר האחרון כתב כאן חדשות התלווה לכוח צה"ל כחלק ממבצע המעצרים נגד תשתית חמאס החדשה. בזמן כניסת הכוח התרחשו הפרות סדר של פלסטינים שהשליכו אבנים ובקבוקי תבערה על הכוח. באחד האירועים הדרמטיים הלילה ירו הלוחמים אש חיה לעבר גג שממנו נזרקה לעברם אבן גדולה.

הרמטכ"ל: "לעם ישראל יש יותר שקט וביטחון"

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר בשיחה עם הלוחמים שלקחו חלק בחשיפת הטרור: "ביצעתם את המשימה שלכם היטב, סיכלתם תשתית טרור רחבה ובזכותכם לעם ישראל יש יותר שקט וביטחון. השנים האחרונות, הן שנים בטוחות ואחת הסיבות לכך היא אתם, הלוחמים - אינכם יודעים מכמה משפחות מנעתם צער רב. אני סומך עליכם באימונים, בשגרה ובפעילות המבצעית״.

לוחמי צה"ל בפעילות נגד תשתית הטרור. צילום: דובר צה"ל

גורם בכיר בשב"כ אמר על חשיפת תשתית הטרור: "מדובר בסיכול מבעוד מועד, נרחב ומשמעותי של תשתית טרור מסוכנת שתכננה שורה של פיגועים קשים. מטרת פעילות הטרור המאומצת של פעילי חמאס בחו"ל ובעזה אל מול הפעילים בשטחי יהודה ושומרון, הינה לערער את היציבות באיזור, תוך שמשיתים מחיר כבד על התושבים המקומיים.

"שירות הביטחון הכללי, יחד עם צה"ל ומשטרת ישראל, ימשיכו בטיפול נחוש במאמצי הגיוס וההתעצמות של חמאס ביהושה ושומרון, במטרה להגיע לכלל הגורמים אשר יהיו מעורבים במאמצים אלו ולסכלם מבעוד מועד".