מתקן גרעיני באיראן
צילום: אי-פי

לקראת שיחות הגרעין: המחלוקת בין ישראל לארה"ב מחריפה

בכירים בישראל מודאגים: האמריקנים חותרים להסכם עם איראן "בכל מחיר" • ישראל מתכוונת להמשיך בפעילות שלה לסכל את המשך ההעשרה של איראן
גילי כהן
22 בנובמבר 2021
21:23

לקראת פתיחת השיחות בין איראן למעצמות בווינה על הסכם הגרעין, הוויכוח בין ישראל לארצות הברית בנושא עולה מדרגה. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום (שני) כי בכירים בישראל מודאגים מהגישה האמריקנית, שלדבריהם חותרת להגיע להסכם עם איראן "בכל מחיר".


ישראל מבחינתה מתכוונת להמשיך בפעילות שלה לסכל את המשך ההעשרה של איראן. זה כולל גם פעילות על פי פרסומים זרים באיראן, וגם את הגברת הפעילות האווירית בסוריה.

הלילה דיווח עיתון הניו יורק טיימס שארצות הברית הזהירה את ישראל שהתקפותיה נגד מתקנים איראניים אינן מועילות ואף גורמות לתגובת יתר של טהראן. על פי הדיווח, ישראל דחתה את בקשתם של הבכירים האמריקנים להפסיק את התקיפות.

להטריל את איראן | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

עוד נכתב בדיווח כי איראן התגברה במהירות על כל הפגיעות במתקני הגרעין שלה ואף שיפרה את יכולותיה במקומות שנפגעו. בין השאר שיפרו האיראנים את יכולות הסייבר שלהם ואין עוד באפשרות ישראל וארצות הברית לעשות התקפה שתשתק את הצנטריפוגות באתרי הגרעין.

הניו יורק טיימס דיווח עוד כי בממשל ביידן שוקלים כיצד לעכב את העשרת האורניום האיראנית, ובין השאר בוחנים הסרה חלקית של עיצומים בתמורה להאטת העשרה, כדי לקנות עוד זמן עד להשלמת המשא ומתן בעניין.

בתוך כך, שר הביטחון בני גנץ אמר אמש כי הוא מוכן לתמוך בהסכם עם איראן שיהיה חזק וארוך יותר, ושייקח את טהראן אחורה וישלול ממנה יכולות, אך אין זה המצב כרגע. בוועידת "הארץ" באנגלית אמר גנץ כי איראן רואה עצמה כהגמון המחמש צבאות טרור ומייצא אידיאולוגיה קיצונית, אמצעי לחימה, מימון וכוח אדם במזרח התיכון.