-

גבעת הנערות: המאחז היחיד בשטחים שבו גרות בנות 18-13 לבדן

קבוצת נערות עזבו את בית ההורים ואת האולפנה, והקימו בית במאחז הבלתי חוקי "מעוז אסתר" בבנימין. כרמל דנגור ליוותה אותן בשנה האחרונה, בה אחת מהן התחתנה בגיל 17 וקבעה את מקום מושבה במאחז, ואילו נערה אחרת איבדה את מי שתכננה להתחתן איתו - אהוביה סנדק, שנהרג במרדף משטרתי | פרויקט מיוחד
כרמל דנגור
22 בנובמבר 2021
21:45
עודכן ב 21:03

פרויקט דוקו מיוחד בחדשות הערב בכאן 11: כתבת כאן חדשות בשטחים כרמל דנגור ליוותה קבוצת נערות, בנות 18-13, אשר עזבו את בית ההורים ואת האולפנה והעתיקו את חייהן למבנה קטן מדיקט במאחז הבלתי חוקי "מעוז אסתר", בין בנימין לבקעת הירדן.


צוות כאן חדשות מביא תיעוד בלעדי של השנה הדרמטית בחייהן של הנערות, בה אחת מהן התחתנה בגיל 17 וקבעה את מושבה בגבעה - ואילו חברתה איבדה את מי שתכננה להתחתן איתו, אהוביה סנדק, שנהרג במרדף משטרתי.

צפו בפרק הראשון

השנה האחרונה הייתה מטלטלת במיוחד עבור אחת הנערות, שלהבת - ארוסתו של סנדק. בחתונה של אחת הנערות, תועד סנדק מחבק את החתן לאחר החופה, בעוד שלהבת מחבקת בזמן הזה את הכלה. לעיני המצלמות היא משחזרת את ההודעה על מות ארוסה ואת הרגע בו סירבה להאמין שהנורא מכל קרה: "אמרתי לעצמי שזה לא קורה לי, זה לא בתסריט של החיים שלי".

צפו בפרק השני 

לפני כשנה וחצי פורסמה בכאן חדשות כתבה על המאחז "מעוז אסתר" בו מתגוררות רק בנות. זאת לאחר שביתן נהרס בידי כוחות משמר הגבול והמינהל האזרחי בפעם השלישית. לדבריהן, בעוד "מדינת ישראל מפחדת להחליט מה היא עושה עם המקום הזה שהיא כבשה לפני 50 שנה", ואחרי ש"תשה נפשן של אנשי ההתיישבות", הן החליטו להקדיש את חייהן להפגנת נוכחות יהודית בשטחים שישראל עתידה להחיל בהן את ריבונותה. גם אם זה אומר לגור בלי גדר, בלי חשמל, ועם צינור מים בודד.

יומיים אחרי מותו של סנדק היו אמורים כוחות הביטחון לפנות את מעוז אסתר. בעקבות מותו - הפינוי בוטל. נכון לעכשיו, כמעט שנה וחצי מאז הפינוי האחרון, הבתים במאחז עומדים על תילם. "נהייתה מודעות ציבורית ותמיכה ציבורית, וזה מה שמקשה על הכוחות לבוא ולהרוס. זה היה מציף את זה ועושה הרבה בלאגנים", אומרת אפרת עטיה בת ה-17 המתגוררת במאחז.