ניב סולטן, טהרן
צילום: תאגיד השידור הישראלי

כבוד: הסדרה "טהרן" זכתה בפרס האמי הבין-לאומי

הסדרה ששודרה בכאן 11 זכתה בפרס לסדרת הדרמה הטובה ביותר • מדובר בסדרה הישראלית הראשונה שזוכה בקטגוריה • ניב סולטן: "ממש מרגש, זה אדיר" • בנט: כבוד גדול ליצירה הישראלית
דורית מזרחי ואלון פרוכטר
23 בנובמבר 2021
03:26
עודכן ב 08:29

הישג ענק לתאגיד השידור הישראלי "כאן": הסדרה "טהרן" זכתה הלילה (שלישי) בפרס לסדרה הטובה ביותר בטקס פרסי האמי הבין-לאומי שהתקיים בניו-יורק. מדובר בסדרה הישראלית הראשונה שזוכה בפרס בקטגוריה זו, ובזכייה ראשונה של "כאן" בטקס הפרסים היוקרתי שמוענק להפקות הזרות הטובות ביותר.

המפיקה דנה עדן, נאמה על במת הטקס עם קבלת הפרס בשם היוצרים: "'טהרן' היא לא רק סדרת ריגול. היא עוסקת גם בלהכיר את האדם שמאחורי האויב שלך. אנחנו עושים את זה מדי יום על סט הצילומים. אנחנו עכשיו מצלמים את העונה השנייה, עם שחקנים איראנים, פליטים איראנים מרחבי העולם שנמלטו מהמשטר הנוכחי. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה ואהבה אמיתית ולמעשה גילינו שיש לנו המון במשותף. אני חושבת שזה נותן תקווה לעתיד, ואני מקווה שנוכל לצעוד יחד - איראנים וישראלים - בירושלים ובטהרן כחברים ולא כאויבים".

כוכבת הסדרה ניב סולטן הגיבה לזכייה ואמרה: "בוקר ממש מרגש, זה אדיר, מתרגשת בשביל כל מי שעמל על העונה הראשונה".


משה זונדר, מיוצרי הסדרה אמר בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב כי "התרגשות גדולה. מייד אחרי הטקס הבמאי כבר טס לאתונה - לצילומי העונה הבאה. רצינו להראות את הדומה בשני הצדדים".

האזינו לריאיון עם זונדר בכאן רשת ב

"טהרן" ששודרה בכאן 11 ביוני 2020, עוקבת אחר דמותה של סוכנת המוסד תמר רביניאן, אותה מגלמת השחקנית ניב סולטן, שנשלחת למשימה חשאית בטהרן שנועדה למנוע את התחמשותה הגרעינית של איראן. סמוך לשידורה בישראל נמכרה הסדרה לשירות הסטרימינג אפל tv פלוס בעסקה שמוערכת במיליוני דולרים. בימים אלה מתקיימים צילומי העונה השנייה, בהן משתתפת השחקנית האמריקנית גלן קלוז. 

צפו בכתבה ששודרה בחדשות הערב בכאן 11 ערב עליית הסדרה לאוויר

שר התרבות והספורט חילי טרופר התייחס לזכייה ואמר: "הסדרה המעולה, טהרן, מביאה כבוד גדול לישראל וקוטפת את פרס האמי הבינלאומי. יוצרי הסדרה, צוותי ההפקה והבימוי וכמובן השחקנים והשחקניות המופלאים והמופלאות הוכיחו כי היצירה הישראלית היא ברמות הגבוהות ביותר, מלאת יצירתיות וכישרון. ברכות חמות ותודה לכם על הגאווה שהסבתם לכולנו".

בתוך כך, השחקן הישראלי רועי ניק שהיה מועמד אף הוא בטקס לפרס השחקן הטוב ביותר, על תפקידו בסדרה "נורמלי" של HOT, לא זכה בו לבסוף. הפרס בקטגורייה זו הוענק לשחקן הבריטי דייוויד טנאנט, על תפקידו בסדרה Des. "נורמלי" ששודרה בנובמבר בשנה שעברה, נכתבה על ידי ליאור דיין בהשראת סיפור חייו. הסדרה עוקבת אחר עיתונאי צעיר בשם נועם אשכנזי, שמאושפז במחלקה פסיכיאטרית בעקבות התקף פראנויה קשה שחווה לאחר שהסניף כדורי ריטלין.

לא מדובר בזכייה ראשונה של הפקה ישראלית בטקס. בשנת 2010 זכתה הסדרה "רמזור" של קשת 12 בפרס האמי הבין-לאומי לסדרה הקומית הטובה ביותר. שמונה שנים לאחר מכן זכתה הסדרה הקומית "נבסו" של רשת 13 בפרס באותה הקטגוריה. גם הסדרות "חמישים" של yes ו"קופה ראשית" של כאן 11 היו מועמדות אף הן בטקס.

רשימת הזוכים המלאה

סדרת הדרמה הטובה ביותר: "טהרן", ישראל - "כאן" תאגיד השידור הישראלי

הסדרה הקומית הטובה ביותר: "10 אחוז", צרפת - France 2

השחקן הטוב ביותר: דייוויד טנאנט, Des, בריטניה - ITV

השחקנית הטובה ביותר: היילי סקווירס, Adult Material, בריטניה - Channel 4

סרט הטלוויזיה הטוב ביותר: Atlantic Crossing, נורווגיה - NRK

תוכנית האמנות הטובה ביותר: Kubrick by Kubrick, צרפת - ARTE

תוכנית התעודה הטובה ביותר: Hope Frozen: A Quest to Live Twice, תאילנד - נטפליקס

הטלנובלה הטובה ביותר: The Song Of Glory, סין - Tencent Video

המיני-סדרה הטובה ביותר: INSiDE, ניו-זילנד

תוכנית הבידור הטובה ביותר: הזמר במסיכה, בריטניה - ITV

תוכנית הפריים-טיים האמריקנית הטובה ביותר שאינה באנגלית: טקס פרסי הגראמי הלטיני ה-21