הכוורת

הסיפור מאחורי פרק 4 - שמשונאים

מחזור הסיום של עונת 1980. הפועל תל אביב נפגשת למשחק האליפות עם שמשון תל אביב. ישראל מעוז, שחקן עבר של שמשון ומלך חיי הלילה של תל אביב מגיע לחדר ההלבשה של הפועל ומאלץ את השחקנים להפסיד בקבוצה אבל כאשר רפעת טורק קפטן הפועל מסרב, מתגלה המטרה האמיתית
מערכת כאן
24 בנובמבר 2021
09:58


הכוורת | הסיפור מאחורי פרק 4

בשנות ה-50 הוקמה קבוצת כדורגל קטנה בכרם – שמשון ת"א, שנקראה על שמו של שמשון רוזי. בן השכונה שנהרג בתאונת דרכים במהלך מלחמת העצמאות. הקבוצה, שנתמכה באופן מלא על ידי תושבי השכונה הגיע במהרה גם לליגות העליונות. אבל במקביל היא התערבבה עם מערכת הפשע במקום. שיחקו בה פושעים והיא נשלטה על ידי עבריינים, לפחות בחלקה. בהמשך אנשי הכרם החלו ממלאים טוטו בצורות לא חוקיות, ולאחר מכן גם נחשדו בעיוות תוצאות משחקים.

על מאמציה של שמשון תל אביב לחזור לליגה הלאומית. כאן ארכיון

אחד השחקנים הבולטים בקבוצה בשנות ה-60 היה ישראל דנוך. שוער הקבוצה ויליד השכונה שהפך לאגדה מאיימת בעיר בזכות היותו בריון חסר פשרות ושומר הברים הראשון של תל אביב. כעבור מספר שנים הוא גם ייסד את חברת "מעוז" – עסק מקורי באותה תקופה – ששימש הגנה למפורסמים והתרחב במהירות לשמירה על מועדונים, מסעדות ועוד.

משחק של שמשון תל אביב במגרשה הביתי בספורטק. צילום: דוד רובינגר - ידיעות אחרונות, 1977

בתחילת שנות ה-70 התגברו החשדות לפיהן את המועדון מנהלים מאחורי הקלעים אנשי כנופיית הכרם, בהם רחמים גומדי וטוביה אושרי וכן עמוס טוב, שאול סינוואני ועוד מספר אושיות בולטות בשכונה. החשדות גברו לאחר התרחשותה של פרשה גדולה שבה נטען ששלושה משחקים הושפעו מראש – בשוחד ואלימות – וכתוצאה מכך היתה זכיה של 1.2 מיליון לירות בטוטו. השמועות היו חזקות – ונאמר בהן ששחקנים בקבוצות השונות קשורים לכנופיית הכרם, שניסתה לנווט את התוצאות מצד אחד – ומצד שני מלאה טפסי טוטו עם הרבה משולשים בסכומים מופחתים ולעתים מעל המותר.

אימון קבוצת שמשון. כאן ארכיון


כך, על פי החשד, היתה שיטת הפעולה: הנהלת הקבוצה היתה דואגת "לנווט" בכל מיני אמצעים את שחקני הקבוצה היריבה להשיג במשחק תוצאה בלתי צפויה. וביד השניה, היו דואגים אנשי הכנופיה למלא טפסי טוטו בהימור גבוה על התוצאה המופרכת שדאגו מראש שתתקבל.

הפרשה היתה חלק מפרשה גדולה יותר שבעקבותיה הוקמה בשנת 1971 ועדת עציוני, ועדת חקירה ממשלתית לבדיקת שחיתות סביב הכדורגל. ועדת עציוני לא הוכיחה דברים ספציפיים מפלילים בהקשר של כנופיית הכרם, אבל קבעה שיש קשר ברור בין תופעות שונות לבין הכנופיה.

הפרק המובא בסדרה מתאר משחק אמיתי מעונת 1979-1980 , בו נפגשו הפועל תל אביב ושמשון תל אביב אשר נלחמו על מקום בראש הטבלה. המשחק המקורי אמנם הסתיים בניצחונה של הפועל, אבל עלילת הפרק, המבוססת על מספר אירועים אחרים, עושה "צדק" בדיוני עם השמשונאים מהכרם.

שמשון מפסידה במשחק והמשטרה נאלצת להתערב. צילום: דוד רובינגר - ידיעות אחרונות, 1967

על אף החשדות להטיית משחקים ולשוחד ואלימות, הקבוצה המשיכה לחוות פריחה יחסית ושיחקה בליגות הגבוהות עד לשנת 1982, שבה התפוצצה פרשה שהסעירה את השכונה ואת המדינה כולה: במהלך פשיטה של משטרת ישראל על חדרי ההלבשה של שמשון תל אביב במגרשה בספורטק ת"א, נמצאה כמות מסחרית של נשק שעל פיד החשד היה חלק מהברחה בעולם התחתון. מלבד מנהל הקבוצה פנחס צבי לא בוצעו מעצרים, והעומדים מאחורי הפרשה טרם התגלו. 

כתובת בכרם לאחר ניצחונה של שמשון על המוליכה הפועל תל אביב. צילום: בועז לניר, 1982.

הפרשה והדהודיה בתקשורת יצרו לשמשון תל אביב תדמית שהלכה והתעצמה של קבוצת בובה הנשלטת בידי הפשע המאורגן. לאורך השנים התדרדרה שמשון לליגות הנמוכות, אך בשנים האחרונות מנסים כוכבי העבר לצד ותיקי הכרם להחזיר עטרה ליושנה. ב-2014 הוקמה מחדש קבוצת הבוגרים והיא משחקת היום בליגה א' (הליגה השלישית בחשיבותה בכדורגל הישראלי).

שמשון למען דוד שוקיאן. כאן ארכיון