-
צילום: אי-פי

היא זכתה בפרס האמי הבין-לאומי לסדרת הדרמה הטובה ביותר - אבל מה חושבים באיראן על "טהרן"?

יש מי שמתלוננים על פער בין המסך למציאות, אבל היו גם מי שפרגנו - ואף מחכים לצפות בעונה השנייה
נועה אקסינר
23 בנובמבר 2021
16:14

הזכייה של "טהרן" בפרס האמי הלילה (שלישי) התקבלה בהתרגשות רבה בישראל, ומה קורה באיראן? כצפוי, ההתלהבות הייתה פחות גדולה. כמה גופים דוברי פרסית ברחבי העולם צייצו על הזכייה, בהם גם החשבון של משרד החוץ הישראלי בשפה הפרסית. ומה לגבי התייחסות מכלי תקשורת איראניים? מלבד מקרה אחד הסדרה זכתה להתעלמות. ובכל זאת, משתמשים איראנים הגיבו לזכייה ברשתות. 

מה חשבו באיראן על "טהרן"? | האזינו

משתמש איראני שהגיב לציוץ של משרד החוץ כתב: "זה נראה כמו סרט שנעשה על ידי הרפובליקה האסלאמית כדי לעוות את ההיסטוריה. עיצוב הסצנה שגוי, עיצוב התלבושות שגוי והדיאלוגים לא מציאותיים. אני מבין שמשטר הרפובליקה האסלאמית של איראן מתעללת בי, אבל בסדרה הזו זה מאוד מוגזם". משתמש אחר הגיב לו: "המציאות החדשה מראה היטב את הפנים הפראיות של משמרות המהפכה". 

"חברים, שווה להוריד את הסדרה הזאת?", שאל משתמש איראני נוסף בשרשור. "שמעתי עליה ממישהו וזה לא עניין אותי, אבל עכשיו היא זכתה באמי". עוד משתמש הגיב: "בבקשה, שימו את הסדרה לצפייה בנטפליקס או באמזון TV".  

זה המקום להזכיר שהסדרה "טהרן" חסומה לצפייה חינמית במדינות שאינן ישראל, משום שהיא נמכרה לשירותי סטרימינג. זה אומר שלא כל אחד באיראן יכול לצפות בה באופן חופשי ופשוט, אבל אפשר להיות בטוחים שמי שרוצה לראות תכנים של מדינות אחרות – גם של ישראל – ימצא את הדרך.  

גם באינסטגרם עלו תגובות מאיראן בנוגע ל"טהרן". אחד מהמשתמשים כתב: "עם כל הכבוד לשירות שעושה לנו ישראל היקרה, הסדרה הייתה איומה ובלתי ניתנת לצפייה, וכמובן שזכתה בפרסים מסיבות פוליטיות גרידא. פרטים שגויים לחלוטין ומשחק מבחיל. זו הייתה עבודה מאוד חובבנית, ללא תקציב ומידע". 

משתמש אחר באינסטגרם כתב: "זו סדרה טובה, אבל  שונה מהתרבות באיראן כיום. זה דומה יותר לתחילת המהפכה מבחינת ההקשר התרבותי והחברתי". ויש כמה תגובות חיוביות - "אתה לא יודע כמה טוב הרגשתי כשראיתי את הסדרה הזאת, אמרתי לכולם לצפות בה", כתבת משתמשת מאיראן. והיו גם כמה משתמשים שממש רצו לדעת מתי מתחילה העונה השנייה.