מסתמן: קנס כספי בסך מיליוני שקלים על חברה שהקפיצה מחיר של תרופה

MBI פארמה הפיצה בבלעדיות תרופה מצילת חיים למחלה חשוכת מרפא שמחירה עלה ל-50 אלף שקלים בתוך שלוש שנים. רשות התחרות החליטה להטיל עליה עיצומים כפוף לשימוע
ליאל קייזר ודנה ירקצי
23 בנובמבר 2021
17:01

ממלאת מקום הממונה על התחרות, מיכל כהן, הודיעה היום (שלישי) לחברת MBI פארמה שהיא שוקלת להטיל עליה עיצומים בסך שמונה מיליון שקלים, כפוף לשימוע. זאת משום שקבעה מחיר גבוה ובלתי הוגן לתרופה מצילת חיים לטיפול במחלה חשוכת מרפא. בנוסף גם על שני עובדים בחברה שישלמו יותר מ-600 אלף שקל כל אחד. זו פעם ראשונה בישראל שבה נוקטת הממונה הליכי אכיפה בשל מחיר מופרז.

מדובר בתרופה "לידיאנט" לטיפול במחלה המכונה CTX, שבה חולים כמה מאות בני אדם בעולם, כחמישים מהם בישראל. מחיר התרופה עלה בשלוש השנים האחרונות במאות אחוזים עד למחיר של כ-50 אלף שקל לחפיסה. גם לאחר כניסת התרופה לסל התרופות, נותר מחירה גבוה ועומד על כ-32 אלף שקלים. 

מבדיקת רשות התחרות עולה כי MBI היא בעלת מונופולין בישראל באספקת תרופה למחלה זו. החולים במחלה נדרשים ליטול תרופה מדי יום כל חייהם. בעבר, נטלו החולים תרופה בשם "קסנבילוקס, אותה שיווקה בישראל בעיקר MBI במחיר של כ-8,000 שקלים לחפיסה. בשנת 2017, הופסק ייצור התרופה והחל שיווק ה"לידיאנט", כאשר אין שוני ממשי ביניהן.

בשנת 2018, נרשמה בישראל ה"לידיאנט" כתרופה ייעודית למחלת ה-CTX, ולכן על פי הרגולציה של משרד הבריאות, פרט לחריגים, לא ניתן לייבא תרופה אחרת לטיפול במחלה. באותה תקופה, ועד היום, עלה מחיר התרופה במאות אחוזים עד למחיר של כ-50,000 שקלים. בעלות הגבוהה נושאות קופות החולים וקופת סל שירותי הבריאות, תוך פגיעה בתקציבן על חשבון הציבור בכללותו.

בפני MBI ונושאי המשרה בה עומדת האפשרות להשמיע טענותיהם בפני הממונה במסגרת שימוע שייערך להם. הבדיקה נפתחה בעקבות תלונה של משרד הבריאות.