קורונה
פלאש 90

בנט: צריך מבצע בדיקת אנטיגן לפני החזרה מחופשת חנוכה

ראש הממשלה בקבינט הקורונה: "אל תגידו דברים שעלולים לפגוע בקמפיין החיסונים" • אחת התחזיות שיוצגו: עד תחילת ינואר - בין 1,100 ל-3,000 מאומתים ביום • עלייה בקצב ההדבקות של בני נוער ובמספר המחוסנים מביניהם שנדבקים • בניגוד להנחיית היועמ"ש - ליברמן נעדר גם הערב מקבינט הקורונה
נוב ראובני ועמיחי שטיין
23 בנובמבר 2021
19:10
עודכן ב 22:07

קבינט הקורונה התכנס: לפי אחת התחזיות שיוצגו לשרים בקבינט הקורונה, בתרחיש המכונה "אופטימי" ובו מקדם ההדבקה יעצר על 1.1 - בשבוע הראשון של ינואר יהיו בישראל יותר מ-1,000 מאומתים ליום, ובתרחיש מחמיר - שבו עליית המקדם תיעצר ב-1.2 - בשבוע הראשון של ינואר נגיע ל-3,000 מאומתים. ראש הממשלה נפתלי בנט אמר לשרים כי יש צורך ב"מבצע בדיקת אנטיגן" לתלמידי הגנים ובתי הספר לפני החזרה ללימודים מחופשת חנוכה. הוא הוסיף כי אם תהיה התפרצות בהפקה ספציפית, היא תבוטל. 

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס אמרה בדיון קבינט הקורונה כי טיב הנוגדנים שנוצרים בבוסטר איכותי יותר. שר הבריאות ניצן הורוביץ הוסיף: "אירועי חנוכה עלולים לגרום להדבקה - יש מקום לאכיפה יותר הדוקה. בשלב זה אני אופטימי על התחסנות הילדים, יש אינדיקציה להיענות יפה". 

צוות חוקרי האוניברסיטה העברית מצביע על עלייה במספר בני הנוער המחוסנים בקבוצת הגיל 18-13 שנדבקים. שיעור הנדבקים המחוסנים מכלל הנדבקים בקבוצת הגיל עלה מכ-12% בתחילת החודש - ל-16%.

מכיוון שאוכלוסיית הנדבקים קטנה יותר מהאוכלוסייה הכללית - חיסון ילדים ובוסטר לבני הנוער הם בעלי פוטנציאל להביא לשינוי משמעותי

החוקרים מראים כי העלייה המשמעותית ביותר בקצב ההדבקה ניכרת בקבוצת הגיל 18-12, שזו דווקא קבוצה יחסית מחוסנת, אבל ברובה עוד לא מחוסנת במנה השלישית.

ראש הממשלה בנט אמר אתמול (שלישי) בקבינט: "יש גל חזק וקשה מאוד של זן הדלתא שמכה בעולם במזרח אירופה ועכשיו גם במערב אירופה. אוסטריה בסגר כללי. רואים זינוק במספרים גבוהים בכמה מדינות. בחלק ניכר ממדינות המערב יש עלייה משמעותית. זה נובע להבנתי בעיקר מהעובדה שהם לא עשו את הבוסטרים בזמן".

"אצלנו בישראל אנחנו שולטים בצורה טובה במגפה. גם השתלטנו על הגל הרביעי בלי לסגור עסקים, לבצע סגר כללי ובלי למנוע לימודים, וגם יצרנו סט כלים שלא היו קודם כמו סרולוגים ואנטיגנים כדי לשלוט בתחלואה. כאן בישראל יש מגמה מטרידה של תחלואת ילדים".

עוד אמר ראש הממשלה כי "בתחום החולים הקשים והמונשמים - המספרים טובים, אבל אנחנו יודעים שתחלואה גם מביאה חולים קשים בהמשך. לכן המטרה היא למנוע תחלואה קשה ולא להגיע לחוסר ספיקה, אבל אסור להתעלם ממדדים שנותנים תמונה. יצאנו היום לדרך עם מבצע חיסוני הילדים. מנסיוני, חלק מהדברים עלולים לצאת החוצה, אז בבקשה לא לומר דברים שעלולים לפגוע בקמפיין. אני רוצה להודות לאנשי משרד הבריאות, לשרון אלרעי שסופגת התקפות בלתי נסבלות כשהיא עושה עבודה טובה. דרך ההתנהלות היא מקבילה למלחמה. הקבינט מתעסק במדיניות והוא לא עוסק במיקרו. חוץ מזה, יש צוות בראשותי שעוסק במיקרו".

לפי הדו"ח שהוצג לשרים, הצפי הוא להמשך עלייה איטית בתחלואה, ונדרשת השקעה בחיסון הילדים ובמתן מנת הדחף לבני הנוער. החוקרים מסבירים שיותר מ-90% מהנדבקים לא מחוסנים, או עם חיסון לא בתוקף. מכיוון שאוכלוסיית הנדבקים קטנה יותר מהאוכלוסייה הכללית - חיסון ילדים ובוסטר לבני הנוער הם בעלי פוטנציאל להביא לשינוי משמעותי.

עם זאת, נציין כי אצל בני ה-60 ומעלה - לפי הדוח - כן נמשכת הירידה בתחלואה, וזו קבוצת הסיכון העיקרית לתחלואה קשה, כך שהסיכון לעומס גבוה של אשפוזים ותחלואה קשה בשלב הזה מופחת.

חשש: אלפים הדפיסו אישורי תו ירוק ללא זכאות

עקב תקלה שאירעה אתמול בלילה, עלה חשש שאלפי ישראלים הדפיסו אישורי תו ירוק למרות שאינם זכאים לכך. הדבר קרה הלילה עקב תקלה שפשרה אינו ברור ואיפשרה להכניס תעודות זהות גם של מי שאינם מחוסנים או מחלימים ולקבל את התו. חלק ממי שקיבלו ושהדפיסו את האישורים ניסו אף להכנס במהלך היום לאטרקציות שונות. משרד הבריאות בחר שלא להגיב עד לשעה זו.


הורוביץ: "לא צפויות הגבלות נוספות"

מבצע חיסוני הילדים יצא אתמול לדרך באופן רשמי. ביום שני כבר החלו לחסן כ-440 בני 11-5 בחיסון, אך המבצע הרשמי התחיל אתמול, כאשר 22 אלף תורים לחיסון הוזמנו על ידי ההורים מקופות החולים. בתוך כך, מקדם ההדבקה ממשיך לעלות - והוא עומד כעת על 1.08. שר הבריאות ניצן הורוביץ התראיין הבוקר על מבצע חיסוני הילדים בכאן רשת ב ואמר: "אנחנו מצפים שתוך כמה חודשים נגיע לאחוזים ניכרים מילדי ישראל. אין בעיה או ספק, מיליוני ילדים התחסנו בעולם".

האזינו לריאיון עם שר הבריאות בכאן רשת ב

עוד הוסיף השר הורוביץ כי "ילדים מקבלים חיסוני שגרה גם כשהמחלות לא משתוללות, קורונה יכולה להיות קשה אצל ילדים", ציין והוסיף על ספקנות ההורים לגביי חיסוני הילדים: "מקורו של החשש הוא בפייק ניוז שמופץ ברשתות, בעיקר בעולם. אנחנו מנגישים את המידע, למי שיש שאלות שיישאל את הרופא של הילד או של המשפחה". על היעד לחיסוני ילדים אמר: "כמה שיותר, יותר טוב".

בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד אמר השר הורוביץ כי לא צפויות הגבלות נוספות לקראת חג החנוכה: "אנחנו מפתחים שגרה של חיים לצד הקורונה - הכול פתוח, לא עושים סגר, תוך שאנחנו שומרים על אמצעי ההגנה. יש הגבלות בתוקף ונקפיד עליהן גם בחנוכה. המופעים השונים יתקיימו - נקפיד על התו הירוק ותהיה אכיפה", ציין.

מנתוני משרד הבריאות עולה כי רוב המאומתים בחודש האחרון הם ילדים. יו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ילדים, הפרופ' צחי גרוסמן, התראיין לתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב ואמר כי הוא מאמין שבתוך כמה חודשים יהיה מספר נאה של ילדים מחוסנים. עוד אמר לאריה גולן כי "הרבה מחששות ההורים לחסן את ילדיהם נובעים מהרעשים שקיימים ברשתות החברתיות. יש לנו תשובות טובות לכל החששות". גרוסמן הדגיש כי הסיכונים מקורונה עולים בהרבה על הסיכונים מהחיסונים.

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב