אביגדור ליברמן
מרק סלם, לע"מ

בניגוד להנחיית היועמ"ש ואף שהתקיים בזום - ליברמן נעדר מקבינט הקורונה

אחרי חשיפת כאן חדשות - ליברמן התחייב בפני מנדלבליט שיגיע לישיבות • היועמ"ש הבהיר: השר עמאר לא יכול להחליף אותך • שר האוצר פועל כדי לשנות את החוק כך שיתאפשר לו להיעדר מהישיבות
מיכאל שמש
23 בנובמבר 2021
20:30

פרסום ראשון בחדשות הערב בכאן 11: שר האוצר ליברמן נעדר גם אתמול בערב מקבינט הקורונה - אף שנערך בזום ובניגוד להנחיית היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט.

בחודש אוגוסט חשף מיכאל שמש ששר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד, ושר האוצר אביגדור ליברמן לא משתתפים בישיבות קבינט הקורונה, אף ששניהם חייבים על פי חוק להיות חברים בקבינט. עוד צוין כי החלטות קבינט הקורונה הן דרמטיות מבחינה כלכלית ותקציבית. 

בתגובה לפרסום נמסר מטעם שר האוצר ליברמן כי הוא "מינה את השר במשרד האוצר, חמד עמאר, לנציג בקבינט הקורונה בזמן בניית התקציב וחוק ההסדרים ואישורם בממשלה. כמו כן גם הדרג המקצועי של משרד האוצר נוכחים בישיבות הקבינט ולוקחים חלק פעיל בהחלטות. שר האוצר נשאר מעודכן לאורך כל הדרך ושותף בהחלטות שרלוונטיות למשק ולכלכלת ישראל".

אחרי החשיפה ליברמן הודיע כי החליט להשתתף בדיונים, וכי הוא לא מתנגד "עקרונית" להשתתפות בישיבות ובחודש אוקטובר, בעקבות פנייתו של חבר הכנסת משה ארבל ליועץ המשפטי לממשלה בעקבות הפרסום, נמסר ממשרד המשפטים כי "בהמשך לבירור שנערך בעניין, הובהר על-ידי שר האוצר כי בכוונתו להשתתף מעתה בדיוני ועדת השרים, בכפוף למגבלות לוח הזמנים העומד לרשותו". 

בתשובת משרד המשפטים נכתב כי ממשרד האוצר נמסר כי "הובהר שמבחינה משפטית, השר עמאר אינו יכול למלא את מקומו של שר האוצר לעניין חברותו בקבינט. כבר במצב הדברים הקיים, ככל שנדרשת לפי חוק מעורבות של שר האוצר בהבאת תקנות בנושא ההתמודדות עם מגפת הקורונה לאישור הממשלה הוא מקבל החלטותיו בעניין. האוצר גם משתתף בהצבעות המתקיימות ביחס להצעות החלטה המובאות לאישור ועדת השרים שלא בישיבתה". 

מסביבתו של ליברמן נמסר אז בתגובה: "לאחר שהובהר על ידי משרד המשפטים כי חלוקת הייצוג של משרד האוצר, על ידי שר האוצר, אביגדור ליברמן והשר במשרד האוצר, חמד עמאר, בין ועדות השרים השונות, מחייב תיקוני חקיקה, הוחלט כי לא יתעסקו השניים בדבר טרם אישור התקציב בכנסת. כל שינויי החקיקה אשר יאפשרו לשר עמאר להשתתף בדיוני קבינט הקורונה יעשו לאחר אישור התקציב". 

חשיפת כאן חדשות מחודש אוגוסט: