ניב סולטן

ניב סולטן: "החוצפה הישראלית שהבאנו בטהרן נכנסה ללבבות"

אחרי הזכייה בפרס האמי של הסדרה ששודרה בכאן 11, היה בלתי נמנע לשוחח עם הכוכבת הראשית שלה • מצילומי העונה השנייה של "טהרן" באתונה מספרת ניב סולטן: "בנינו יצירה אותנטית שסיפקה הצצה לקונפליקט שכולנו מכירים. הראינו את הקשר שיכול, אולי, להיווצר בין האנשים בשני העמים" • מה לגבי הוליווד, איזה תגובות קיבלה באינסטגרם מצופים איראנים - והאם שיחררה השחקנית כמה ספויילרים לעונה החדשה בשביל הערוץ?
דב גיל-הר
23 בנובמבר 2021
22:31

עם הזכייה של "טהרן" הלילה (שלישי) בפרס לסדרה הטובה ביותר בטקס פרסי האמי - הסדרה הישראלית הראשונה שזוכה בפרס בקטגורית הדרמה - כמעט בלתי נמנע לדבר עם השחקנית הראשית שמככבת בסדרה, ניב סולטן.

בריאיון לדב גיל-הר בחדשות הערב, כשהיא בעיצומם של הצילומים לעונה השנייה של הסדרה באתונה, משתפת סולטן ברגעים המאושרים בהם התבשרה על הזכייה. "כשהכריזו על הזכייה בפרס עדיין ישנתי. שעה אחרי התעוררתי להודעה המדהימה הזו".

הריאיון המלא עם ניב סולטן מחדשות הערב

מה עבד שם כל כך טוב בטהרן, שהביא לישראל את האמי? ניב אמרה כי בעינייה, "יצרנו פה, סוללה של אנשים מדהימים, יצירה אותנטית שסיפקה הצצה לקונפליקט שכולנו מכירים - רק מזווית אנושית, זווית של האנשים האמיתיים שבשטח, ולא רק הממשלות. אדם הוא אדם הוא אדם, כולנו אותו דבר, והראינו את הקשר שיכול, אולי, להיווצר בין האנשים בשני העמים".

"החוצפה הישראלית והאמת שהבאנו נכנסו להרבה לבבות", המשיכה סולטן. "קיבלתי מלא תגובות אוהבות ומעריכות גם מחבר'ה שגרים באיראן. אם הצלחנו ליצור לינק, הכי הכי קטן, בין שני העמים - זה הישג ענקי וזה מרגש בטירוף".

לגבי השדרוג לקריירה האישית שלה לאור הזכייה אמרה: "הפרס הזה פתוח אופציות בתחום ומסמל הכרה ביצירה הישראלית שלנו. החלום לחלום בגדול, על חו"ל, היא אפשרית. לא פסלתי אף פעם את הוליווד, זה פשוט הרגיש לי רחוק ולא ריאלי". לבסוף הביעה השחקנית משאלה ואמרה: "הלוואי שיגיע יום שבו נוכל לבקר בטהרן ושהאיראנים יבקרו בתל אביב". 

אז מה חושבים באיראן על "טהרן"?

הזכייה של "טהרן" היא הישג ענק לתאגיד השידור הישראלי "כאן". מדובר בסדרה הישראלית הראשונה שזוכה בפרס בקטגוריה זו, ובזכייה ראשונה של "כאן" בטקס הפרסים היוקרתי שמוענק להפקות הזרות הטובות ביותר.

המפיקה דנה עדן, נאמה על במת הטקס עם קבלת הפרס בשם היוצרים: "'טהרן' היא לא רק סדרת ריגול. היא עוסקת גם בלהכיר את האדם שמאחורי האויב שלך. אנחנו עושים את זה מדי יום על סט הצילומים. אנחנו עכשיו מצלמים את העונה השנייה, עם שחקנים איראנים, פליטים איראנים מרחבי העולם שנמלטו מהמשטר הנוכחי. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה ואהבה אמיתית ולמעשה גילינו שיש לנו המון במשותף. אני חושבת שזה נותן תקווה לעתיד, ואני מקווה שנוכל לצעוד יחד - איראנים וישראלים - בירושלים ובטהרן כחברים ולא כאויבים".

משה זונדר, מיוצרי הסדרה אמר בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב כי "התרגשות גדולה. מייד אחרי הטקס הבמאי כבר טס לאתונה - לצילומי העונה הבאה. רצינו להראות את הדומה בשני הצדדים".

האזינו לריאיון עם זונדר בכאן רשת ב

"טהרן" ששודרה בכאן 11 ביוני 2020, עוקבת אחר דמותה של סוכנת המוסד תמר רביניאן, אותה מגלמת השחקנית ניב סולטן, שנשלחת למשימה חשאית בטהרן שנועדה למנוע את התחמשותה הגרעינית של איראן. סמוך לשידורה בישראל נמכרה הסדרה לשירות הסטרימינג אפל tv פלוס בעסקה שמוערכת במיליוני דולרים. בימים אלה מתקיימים צילומי העונה השנייה, בהן משתתפת השחקנית האמריקנית גלן קלוז.